অ্যালুমিনিয়াম, বাণিজ্যিক মিশ্রধাতু
2011 T3 Bar
Extruded and drawn machining bar with high mechanical strength that machines exceptionally well.
Aluminium alloy 2011 is a high mechanical strength alloy that machines exceptionally well. Often called a Free Machining Alloy or ‘FMA’ it is well suited to use in automatic lathes.
Machining at high speeds produces fine chips that are easily removed. The excellent machining characteristics allow the production of complex and detailed parts. In some circumstances 2011 can replace free machining brass without the need for alterations to tooling.
It has poor corrosion resistance, which means parts made from 2011 tend to be anodised to provide additional surface protection.
When higher levels of corrosion resistance are required, 6262 T9 may be a suitable replacement.
পিডিএফ ডাউনলোড করুন
পরিসীমা
| পণ্যের ফর্ম | সাম্রাজ্যিক আকারসমূহ | মিটারিক আকারসমূহ |
| গোল বার | 3⁄16"- 16" | 6mm - 50mm |
অনুগ্রহ করে লক্ষ্য করুন
আপনি যদি যা খুঁজছেন তা না পান, অনুগ্রহ করে আপনার সাথে যোগাযোগ করুন। স্থানীয় সেবা কেন্দ্র আপনার নির্দিষ্ট চাহিদা অনুযায়ী.
2011 T3 Aluminium Related Specifications
| সিস্টেম / স্ট্যান্ডার্ড | দেশ / অঞ্চল | গ্রেড / পদবী |
| এএ | যুক্তরাষ্ট্র | 2011-T3 |
| ইউএনএস | আন্তর্জাতিক | A92011 (2011-T3) |
| ইংরেজি / জার্মান শিল্প মান | ইউরোপ | EN AW-2011 / 3.1655 (T3) |
| ইএন নাম | ইউরোপ | AlCu6BiPb – T3 |
| ASTM B211 | যুক্তরাষ্ট্র | 2011-T3 bar, rod, wire |
| এএমএস | যুক্তরাষ্ট্র / মহাকাশ | AMS 4110 (2011-T3 bar/rod) |
| জিবি | চীন | 2011-T3 |
| জাপানিজ শিল্প মান | জাপান | A2011-T3 |
| বিএস | যুক্তরাজ্য | FC1 (2011-T3 bar) |
| অ্যাফনর | ফ্রান্স | A-U5PbBi (2011-T3) |
গুণাবলী
রাসায়নিক গঠন
Alloy 2011
| রাসায়নিক মৌল | % উপস্থাপন |
| সিলিকন (Si) | 0.00 - 0.40 |
| লৌহ (Fe) | 0.00 - 0.70 |
| তামা (Cu) | 5.00 - 6.00 |
| সীসা (Pb) | 0.20 - 0.40 |
| Bismuth (Bi) | 0.20 - 0.60 |
| জিংক (Zn) | 0.00 - 0.30 |
| অন্যান্য (মোট) | 0.00 - 0.15 |
| অন্যান্য (প্রতিটি) | 0.00 - 0.05 |
| অ্যালুমিনিয়াম (অ্যাল) | সমতা |
যান্ত্রিক ধর্ম
Rod and Bar Up to 200mm Dia. or 60mm A/F
| যান্ত্রিক সম্পত্তি | মূল্য |
| প্রসার A50 মিমি | 12 Min % |
| প্রমাণ চাপ | 125 Min MPa |
| টানজনিত শক্তি | 275 Min MPa |
| কঠোরতা ব্রিনেল | 95 HB |
| Elongation A | 14 Min % |
Extruded and Drawn Bar Up to 200mm Dia. or 60mm A/F
| যান্ত্রিক সম্পত্তি | মূল্য |
| প্রমাণ চাপ | 270 Min MPa |
| টানজনিত শক্তি | 320 Min MPa |
| কঠোরতা ব্রিনেল | 90 Min HB |
| Elongation A | ১০ মিনিট ১টিপি৩টি |
সাধারণ ভৌত বৈশিষ্ট্যসমূহ
| শারীরিক ধর্ম | মূল্য |
| ঘনত্ব | 2.83 g/cm³ |
| স্থিতিস্থাপকতার মডিউল | ৭০ গিগা পাস্কাল |
| বৈদ্যুতিক প্রতিরোধকতা | 0.038 x 10-6 Ω .m |
| তাপ পরিবাহকতা | 151 W/m.K |
| তাপীয় প্রসারণ | 22.9 x 10-6/K |
| গলনাঙ্ক | 535 °C |
প্রয়োগসমূহ
- 2011 is typically used in applications that require parts manufactured by repetition machining. These applications may include:
- Appliance parts & trim
- Automotive trim
- Fasteners and fittings
- Ordnance
বৈশিষ্ট্যসমূহ
- Machining at high speeds produces fine chips that are easily removed. The excellent machining characteristics allow the production of complex and detailed parts. In some circumstances 2011 can replace free machining brass without the need for alterations to tooling.
- It has poor corrosion resistance, which means parts made from 2011 tend to be anodised to provide additional surface protection.
- Alloy 2011 has extremely poor weldability and thus welding is not recommended. However, as it is used for machined parts there is rarely a need to weld this alloy.
অতিরিক্ত তথ্য
তৈরি/নির্মাণ
| প্রক্রিয়া | রেটিং |
| কার্যক্ষমতা - ঠান্ডা | Fair |
| যন্ত্রযোগ্যতা | উত্তম |
| ওয়েল্ডযোগ্যতা - গ্যাস | Poor |
| ওয়েল্ডযোগ্যতা - আর্ক | Poor |
| ঢালাইযোগ্যতা - প্রতিরোধ | Poor |
| ব্রেজঅ্যাবিলিটি | Poor |
| সোল্ডারযোগ্যতা | Fair |
ঢালাইযোগ্যতা
Alloy 2011 has extremely poor weldability and thus welding is not recommended. However, as it is used for machined parts there is rarely a need to weld this alloy.