অ্যালুমিনিয়াম, বাণিজ্যিক মিশ্রধাতু
5454 O/H111 Sheet & Plate
Medium-high strength alloy highly resistant to corrosion and good formability.
Aluminium alloy 5454 has very good corrosion resistance, in particular to seawater and general environmental conditions.
Alloy 5454 is widely used in the manufacture of chemical storage tanks, automotive wheels and in particular those applications that may be subject to temperatures in excess of 65ºC.
পিডিএফ ডাউনলোড করুন
পরিসীমা
অনুগ্রহ করে লক্ষ্য করুন
আপনি যদি যা খুঁজছেন তা না পান, অনুগ্রহ করে আপনার সাথে যোগাযোগ করুন। স্থানীয় সেবা কেন্দ্র আপনার নির্দিষ্ট চাহিদা অনুযায়ী.
5454 O/H111 Aluminium Related Specifications
| সিস্টেম / স্ট্যান্ডার্ড | দেশ / অঞ্চল | গ্রেড / পদবী |
| এএ | যুক্তরাষ্ট্র | 5454-O / 5454-H111 |
| ইউএনএস | আন্তর্জাতিক | A95454 (5454-O / 5454-H111) |
| ইংরেজি / জার্মান শিল্প মান | ইউরোপ | EN AW-5454-O / EN AW-5454-H111 |
| ইএন নাম | ইউরোপ | AlMg3Mn-O / AlMg3Mn-H111 |
| বিএস | যুক্তরাজ্য | 5454-O / 5454-H111 |
গুণাবলী
রাসায়নিক গঠন
Alloy 5454
| রাসায়নিক মৌল | % উপস্থাপন |
| ম্যাঙ্গানিজ (Mn) | 0.50 - 1.00 |
| লৌহ (Fe) | 0.00 - 0.40 |
| ম্যাগনেশিয়াম (Mg) | 2.40 - 3.00 |
| সিলিকন (Si) | 0.00 - 0.25 |
| ক্রোমিয়াম (Cr) | 0.05 - 0.20 |
| টাইটানিয়াম (টিআই) | 0.00 - 0.20 |
| জিংক (Zn) | 0.00 - 0.25 |
| তামা (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| অন্যান্য (প্রতিটি) | 0.00 - 0.05 |
| অন্যান্য (মোট) | 0.00 - 0.15 |
| অ্যালুমিনিয়াম (অ্যাল) | সমতা |
যান্ত্রিক ধর্ম
Sheet 0.2mm to 6.0mm thick
| যান্ত্রিক সম্পত্তি | মূল্য |
| প্রমাণ চাপ | 180 Min MPa |
| টানজনিত শক্তি | 250 - 305 MPa |
| কঠোরতা ব্রিনেল | 74 HB |
সাধারণ ভৌত বৈশিষ্ট্যসমূহ
| শারীরিক ধর্ম | মূল্য |
| ঘনত্ব | 2.69 g/cm³ |
| গলনাঙ্ক | 645 °C |
| তাপীয় প্রসারণ | 23.6 x 10-6/K |
| স্থিতিস্থাপকতার মডিউল | 70.5 GPa |
| তাপ পরিবাহকতা | 135 W/m.K |
| বৈদ্যুতিক প্রতিরোধকতা | 34 % IACS |
প্রয়োগসমূহ
- Road transport bodybuilding
- Chemical and process plant
- Pressure vessels, containers, boilers
- Cryogenics
- Marine & offshore
- Pylons, poles & masts
বৈশিষ্ট্যসমূহ
- Medium to high strength
- Strengthened by cold working
- Similar to alloy 5754 with good strength in the temperature range 65 to 170 degrees centigrade.
- High fatigue strength
- It is not suitable for complex or fine extrusions
- Good formability in softer tempers
- Good weldability
অতিরিক্ত তথ্য
তৈরি/নির্মাণ
Formability of alloy 5454 is good in the softer tempers and it can be extruded.
ঢালাইযোগ্যতা
Alloy 5454 has good weldability by some methods but soldering and brazing are not recommended.