অ্যালুমিনিয়াম, বাণিজ্যিক মিশ্রধাতু
6026 T9 Bar
Tin free aluminium alloy machining bar recently developed to meet European Environmental Protection Directives.
Aluminium alloy 6026 is a recently developed alloy meeting the following European Environmental Protection Directives:
- 2000/53/CE-ELV – For the automotive sector
- 2002/95/CE-RoHS – For the electrical and electronics sector
Alloy 6026 does not contain Tin (Sn) which can cause weakness and cracking of machined parts when subjected to stress and high temperature. Alloy 6026 is a good alternative to alloys 6061 and 6082. Extruded bars in alloy 6026 have the same minimum tensile strength as alloys 2011 & 2030.
পিডিএফ ডাউনলোড করুন
পরিসীমা
অনুগ্রহ করে লক্ষ্য করুন
আপনি যদি যা খুঁজছেন তা না পান, অনুগ্রহ করে আপনার সাথে যোগাযোগ করুন। স্থানীয় সেবা কেন্দ্র আপনার নির্দিষ্ট চাহিদা অনুযায়ী.
6026 T9 Aluminium Related Specifications
| সিস্টেম / স্ট্যান্ডার্ড | দেশ / অঞ্চল | গ্রেড / পদবী |
| এএ | USA / International | 6026-T9 |
| ইউএনএস | আন্তর্জাতিক | A96026 (6026-T9) |
| ইংরেজি / জার্মান শিল্প মান | ইউরোপ | EN AW-6026-T9 |
| ইএন নাম | ইউরোপ | AlMgSiBi-T9 |
গুণাবলী
রাসায়নিক গঠন
৬০২৬ টি৯
| রাসায়নিক মৌল | % উপস্থাপন |
| ম্যাঙ্গানিজ (Mn) | 0.20 - 1.00 |
| লৌহ (Fe) | 0.00 - 0.70 |
| ম্যাগনেশিয়াম (Mg) | 0.60 - 1.20 |
| সিলিকন (Si) | 0.60 - 1.40 |
| তামা (Cu) | 0.20 - 0.50 |
| সীসা (Pb) | 0.00 - 0.40 |
| Bismuth (Bi) | 0.50 - 1.50 |
| জিংক (Zn) | 0.00 - 0.30 |
| টিন (Sn) | 0.00 - 0.05 |
| ক্রোমিয়াম (Cr) | 0.00 - 0.30 |
| টাইটানিয়াম (টিআই) | 0.00 - 0.20 |
| অন্যান্য (প্রতিটি) | 0.00 - 0.05 |
| অন্যান্য (মোট) | 0.00 - 0.15 |
| অ্যালুমিনিয়াম (অ্যাল) | সমতা |
যান্ত্রিক ধর্ম
Extruded and Drawn Bar
৬০২৬ টি৯
| যান্ত্রিক সম্পত্তি | মূল্য |
| প্রমাণ চাপ | 330 Min MPa |
| টানজনিত শক্তি | 360 Min MPa |
| প্রসার A50 মিমি | 4 Min % |
| কঠোরতা ব্রিনেল | 95 Min HB |
| যান্ত্রিক সম্পত্তি | মূল্য |
| প্রমাণ চাপ | 330 Min MPa |
| টানজনিত শক্তি | 360 Min MPa |
| প্রসার A50 মিমি | 4 % |
| কঠোরতা ব্রিনেল | 95 Min HB |
সাধারণ ভৌত বৈশিষ্ট্যসমূহ
| শারীরিক ধর্ম | মূল্য |
| ঘনত্ব | 2.72 g/cm³ |
| তাপীয় প্রসারণ | 23.4 x 10^-6 /K |
| স্থিতিস্থাপকতার মডিউল | 69 GPa |
| তাপ পরিবাহকতা | 172 W/m.K |
| বৈদ্যুতিক প্রতিরোধকতা | 0.039 x 10^-6 Ω .m |
প্রয়োগসমূহ
- Machined parts especially on high speed automatic lathes
- Hard anodising
- Hot forging
- Automotive components such as brake systems
- Electrical & electronic parts
বৈশিষ্ট্যসমূহ
- চমৎকার ক্ষয় প্রতিরোধ ক্ষমতা
- Suitable for anodising to provide both decorative and hard anodised finishes
- Good alternative to alloys 6061 and 6082
- Extruded Bars in alloy 6026 have the same minimum tensile strength as alloys 2011 & 2030
- Good weldability
- 6026 can be used in place of alloys 6082 or 6081, especially where the finished parts require extensive machining on high speed automtatic lathes and machining centres
অতিরিক্ত তথ্য
যন্ত্রযোগ্যতা
- 6026 can be used in place of alloys 6082 or 6081, especially where the finished parts require extensive machining on high speed automtatic lathes and machining centres.
ঢালাইযোগ্যতা
- Weldability of alloy 6026 is good.