অ্যালুমিনিয়াম, বাণিজ্যিক মিশ্রধাতু
6063 O Bar & Extrusion
One of the most popular alloys in the 6000 series and most widely known as an architectural alloy.
Aluminium alloy 6063 is a medium strength alloy commonly referred to as an architectural alloy. It is normally used in intricate extrusions and is most commonly supplied in the T6 temper.
পিডিএফ ডাউনলোড করুন
পরিসীমা
অনুগ্রহ করে লক্ষ্য করুন
আপনি যদি যা খুঁজছেন তা না পান, অনুগ্রহ করে আপনার সাথে যোগাযোগ করুন। স্থানীয় সেবা কেন্দ্র আপনার নির্দিষ্ট চাহিদা অনুযায়ী.
6063 O Aluminium Related Specifications
| সিস্টেম / স্ট্যান্ডার্ড | দেশ / অঞ্চল | গ্রেড / পদবী |
| এএ | যুক্তরাষ্ট্র | 6063-O |
| ইউএনএস | আন্তর্জাতিক | A96063 (6063-O) |
| ইংরেজি / জার্মান শিল্প মান | ইউরোপ | EN AW-6063-O |
| ইএন নাম | ইউরোপ | AlMg0.7Si-O |
| জিবি | চীন | 6063-O |
| জাপানিজ শিল্প মান | জাপান | A6063-O |
| বিএস | যুক্তরাজ্য | 6063-O (extruded profiles) |
গুণাবলী
রাসায়নিক গঠন
Alloy 6063
| রাসায়নিক মৌল | % উপস্থাপন |
| ম্যাঙ্গানিজ (Mn) | 0.00 - 0.10 |
| লৌহ (Fe) | 0.00 - 0.35 |
| ম্যাগনেশিয়াম (Mg) | 0.45 - 0.90 |
| সিলিকন (Si) | 0.20 - 0.60 |
| জিংক (Zn) | 0.00 - 0.10 |
| টাইটানিয়াম (টিআই) | 0.00 - 0.10 |
| ক্রোমিয়াম (Cr) | 0.00 - 0.10 |
| তামা (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| অন্যান্য (প্রতিটি) | 0.00 - 0.05 |
| অন্যান্য (মোট) | 0.00 - 0.15 |
| অ্যালুমিনিয়াম (অ্যাল) | সমতা |
যান্ত্রিক ধর্ম
Rod & Bar Up to 200mm Dia.
| যান্ত্রিক সম্পত্তি | মূল্য |
| টানজনিত শক্তি | 130 Max MPa |
| প্রসার A50 মিমি | 16 Min % |
| কঠোরতা ব্রিনেল | 25 HB |
| Elongation A | 18 Min % |
Tube Up to 25mm Wall Thickness
| যান্ত্রিক সম্পত্তি | মূল্য |
| টানজনিত শক্তি | 130 Max MPa |
| প্রসার A50 মিমি | 16 Min % |
| কঠোরতা ব্রিনেল | 25 HB |
| Elongation A | 18 Min % |
সাধারণ ভৌত বৈশিষ্ট্যসমূহ
| শারীরিক ধর্ম | মূল্য |
| ঘনত্ব | ২.৭০ গ্রাম/ঘন সেমি |
| গলনাঙ্ক | 600 °C |
| তাপীয় প্রসারণ | 23.5 x 10-6/K |
| স্থিতিস্থাপকতার মডিউল | ৬৯.৫ জিপিএ |
| তাপ পরিবাহকতা | 200 W/m.K |
| বৈদ্যুতিক প্রতিরোধকতা | 0.035 x 10-6 Ω .m |
প্রয়োগসমূহ
- Extrusions
- Window frames
- Doors
- Shop fittings
- Irrigation tubing
- In balustrading the rails and posts are normally in the T6 temper and formed elbows and bends are T4
- Hydro formed tube for chassis
বৈশিষ্ট্যসমূহ
- High corrosion resistance
- Medium strength
- Good surface finish
- Readily suited to welding
- Easily anodised
- Good formability in the T4 condition
অতিরিক্ত তথ্য
ঢালাইযোগ্যতা
- 6063 is suitable for all conventional welding methods.
- Welding wire generally should be alloy 5183 or alloy 4043.
- When maximum electrical conductivity is required use alloy 4043.
- For strength and conductivity use alloy 5346 and increase the size of the weld to compensate for the lower conductivity.
| প্রক্রিয়া | রেটিং |
| ওয়েল্ডযোগ্যতা - গ্যাস | উত্তম |
| ওয়েল্ডযোগ্যতা - আর্ক | উত্তম |
| ঢালাইযোগ্যতা - প্রতিরোধ | উত্তম |
| ব্রেজঅ্যাবিলিটি | উত্তম |
| সোল্ডারযোগ্যতা | ভাল |
তৈরি/নির্মাণ
| প্রক্রিয়া | রেটিং |
| কার্যক্ষমতা - ঠান্ডা | Average |
| যন্ত্রযোগ্যতা | Average |