অ্যালুমিনিয়াম, বাণিজ্যিক মিশ্রধাতু
6063A T6 Bar & Extrusion
High strength architectural aluminium alloy.
Aluminium alloy 6063A is a variation of 6063 but with greater strength.
It still retains the same good surface finish qualities and affinity for anodising as 6063.
পিডিএফ ডাউনলোড করুন
পরিসীমা
| পণ্যের ফর্ম | Size Range | Size Range |
| From | To | |
| সমতল বার | 3⁄8" x 1⁄8" | 6" x 1" |
| Tube | 3⁄8" OD x 16swg | 6 1⁄2" OD x 1⁄4" |
| Channel | 3⁄8" x 3⁄8" x 1⁄16" | 10" x 3" x 3⁄8" x 1⁄2" |
| Tee Section | 1⁄2" x 1⁄2" x 1⁄16" | 3" x 3" x 3⁄8" |
| Equal Angle | 3⁄8" x 3⁄8" x 1⁄16" | 6" x 6" x 1⁄2" |
| Unequal Angle | 3⁄4" x 1⁄4" x 1⁄16" | 6" x 3" x 3⁄8" |
অনুগ্রহ করে লক্ষ্য করুন
আপনি যদি যা খুঁজছেন তা না পান, অনুগ্রহ করে আপনার সাথে যোগাযোগ করুন। স্থানীয় সেবা কেন্দ্র আপনার নির্দিষ্ট চাহিদা অনুযায়ী.
6063A T6 Aluminium Related Specifications
| সিস্টেম / স্ট্যান্ডার্ড | দেশ / অঞ্চল | গ্রেড / পদবী |
| এএ | যুক্তরাষ্ট্র | 6063A-T6 |
| ইংরেজি / জার্মান শিল্প মান | ইউরোপ | EN AW-6063A-T6 |
| ইএন নাম | ইউরোপ | AlMg0.7Si(A)-T6 |
| জিবি | চীন | 6063A-T6 |
| বিএস | যুক্তরাজ্য | 6063A-T6 (extruded profiles) |
গুণাবলী
রাসায়নিক গঠন
Alloy 6063A
| রাসায়নিক মৌল | % উপস্থাপন |
| ম্যাঙ্গানিজ (Mn) | 0.00 - 0.15 |
| লৌহ (Fe) | 0.15 - 0.35 |
| ম্যাগনেশিয়াম (Mg) | 0.60 - 0.90 |
| সিলিকন (Si) | 0.30 - 0.60 |
| জিংক (Zn) | 0.00 - 0.15 |
| টাইটানিয়াম (টিআই) | 0.00 - 0.05 |
| ক্রোমিয়াম (Cr) | 0.00 - 0.15 |
| তামা (Cu) | 0.00 - 0.05 |
| অন্যান্য (প্রতিটি) | 0.00 - 0.05 |
| অন্যান্য (মোট) | 0.00 - 0.15 |
| অ্যালুমিনিয়াম (অ্যাল) | সমতা |
যান্ত্রিক ধর্ম
Rod and Bar Up to 150mm Dia. & A/F
| যান্ত্রিক সম্পত্তি | মূল্য |
| প্রমাণ চাপ | 190 Min MPa |
| টানজনিত শক্তি | 230 Min MPa |
| প্রসার A50 মিমি | 5 Min % |
| কঠোরতা ব্রিনেল | 80 HB |
| Elongation A | 7 Min % |
Bar 150mm to 200mm dia. & A/F
| যান্ত্রিক সম্পত্তি | মূল্য |
| প্রমাণ চাপ | 160 Min MPa |
| টানজনিত শক্তি | 220 Min MPa |
| কঠোরতা ব্রিনেল | 80 HB |
| Elongation A | 7 Min % |
Tube Up to 25mm Wall Thickness
| যান্ত্রিক সম্পত্তি | মূল্য |
| প্রমাণ চাপ | 190 Min MPa |
| টানজনিত শক্তি | 230 Min MPa |
| প্রসার A50 মিমি | 5 Min % |
| কঠোরতা ব্রিনেল | 80 HB |
| Elongation A | 7 Min % |
Profiles Up to 10mm Wall Thickness
| যান্ত্রিক সম্পত্তি | মূল্য |
| প্রমাণ চাপ | 190 Min MPa |
| টানজনিত শক্তি | 230 Min MPa |
| প্রসার A50 মিমি | 5 Min % |
| কঠোরতা ব্রিনেল | 80 HB |
| Elongation A | 7 Min % |
Profiles 10mm to 25mm Wall Thickness
| যান্ত্রিক সম্পত্তি | মূল্য |
| প্রমাণ চাপ | 180 Min MPa |
| টানজনিত শক্তি | 220 Min MPa |
| প্রসার A50 মিমি | 4 Min % |
| কঠোরতা ব্রিনেল | 80 HB |
| Elongation A | 5 Min % |
সাধারণ ভৌত বৈশিষ্ট্যসমূহ
| শারীরিক ধর্ম | মূল্য |
| ঘনত্ব | ২.৭০ গ্রাম/ঘন সেমি |
| গলনাঙ্ক | 600 °C |
| তাপীয় প্রসারণ | 23.5 x 10-6/K |
| স্থিতিস্থাপকতার মডিউল | ৬৯.৫ জিপিএ |
| তাপ পরিবাহকতা | 200 W/m.K |
| বৈদ্যুতিক প্রতিরোধকতা | 0.035 x 10-6 Ω .m |
প্রয়োগসমূহ
- Road transport
- Rail transport
- Extreme sports equipment- Architectural applications
- Extrusions
- Window frames
- Doors
- Shop fittings
- Irrigation tubing
- In balustrading the rails and posts are normally in the T6 temper and formed elbows and bends are T4
- Hydro formed tube for chassis
বৈশিষ্ট্যসমূহ
- High corrosion resistance
- Greater strength than 6063
- Good surface finish
- Readily suited to welding
- Easily anodised
- Good formability in the T4 condition
অতিরিক্ত তথ্য
ঢালাইযোগ্যতা
- 6063 is suitable for all conventional welding methods. Welding wire generally should be alloy 5183 or alloy 4043. When maximum electrical conductivity is required use alloy 4043.
- For strength and conductivity use alloy 5346 and increase the size of the weld to compensate for the lower conductivity.
| প্রক্রিয়া | রেটিং |
| ওয়েল্ডযোগ্যতা - গ্যাস | উত্তম |
| ওয়েল্ডযোগ্যতা - আর্ক | উত্তম |
| ঢালাইযোগ্যতা - প্রতিরোধ | উত্তম |
| ব্রেজঅ্যাবিলিটি | উত্তম |
| সোল্ডারযোগ্যতা | উত্তম |
তৈরি/নির্মাণ
| প্রক্রিয়া | রেটিং |
| কার্যক্ষমতা - ঠান্ডা | Average |
| যন্ত্রযোগ্যতা | Average |