অ্যালুমিনিয়াম, বাণিজ্যিক মিশ্রধাতু
7075 T6 Bar & Extrusions
A high strength aerospace aluminium alloy.
7075 aluminium alloy is an aluminium alloy, with zinc as the primary alloying element. It is one of the most commonly used aluminium alloy for highly stressed structural applications, where the need for good corrosion resistance is not important.
পিডিএফ ডাউনলোড করুন
পরিসীমা
অনুগ্রহ করে লক্ষ্য করুন
আপনি যদি যা খুঁজছেন তা না পান, অনুগ্রহ করে আপনার সাথে যোগাযোগ করুন। স্থানীয় সেবা কেন্দ্র আপনার নির্দিষ্ট চাহিদা অনুযায়ী.
7075 T6 Aluminium Related Specifications
| সিস্টেম / স্ট্যান্ডার্ড | দেশ / অঞ্চল | গ্রেড / পদবী |
| এএ | যুক্তরাষ্ট্র | 7075-T6 |
| ইউএনএস | আন্তর্জাতিক | A97075 (7075-T6) |
| ইংরেজি / জার্মান শিল্প মান | ইউরোপ | EN AW-7075-T6 / 3.4365 |
| ইএন নাম | ইউরোপ | AlZn5.5MgCu-T6 |
| জিবি | চীন | 7A09-T6 (equivalent to 7075-T6) |
| জাপানিজ শিল্প মান | জাপান | A7075-T6 |
| বিএস | যুক্তরাজ্য | 7075-T6 (L95, high-strength wrought alloy) |
| অ্যাফনর | ফ্রান্স | A-Z5GU-T6 |
গুণাবলী
রাসায়নিক গঠন
Alloy 7075
| রাসায়নিক মৌল | % উপস্থাপন |
| সিলিকন (Si) | 0.00 - 0.40 |
| লৌহ (Fe) | 0.00 - 0.50 |
| তামা (Cu) | 1.20 - 2.00 |
| ম্যাঙ্গানিজ (Mn) | 0.00 - 0.30 |
| ক্রোমিয়াম (Cr) | 0.18 - 0.28 |
| ম্যাগনেশিয়াম (Mg) | 2.10 - 2.90 |
| জিংক (Zn) | 5.10 - 6.10 |
| টাইটানিয়াম (টিআই) | 0.00 - 0.20 |
| অন্যান্য (প্রতিটি) | 0.00 - 0.05 |
| অন্যান্য (মোট) | 0.00 - 0.15 |
| অ্যালুমিনিয়াম (অ্যাল) | সমতা |
যান্ত্রিক ধর্ম
Drawn Bar Up to 25mm
| যান্ত্রিক সম্পত্তি | মূল্য |
| প্রমাণ চাপ | 480 Min MPa |
| টানজনিত শক্তি | 540 Min MPa |
| প্রসার A50 মিমি | 7 Min % |
সাধারণ ভৌত বৈশিষ্ট্যসমূহ
| শারীরিক ধর্ম | মূল্য |
| ঘনত্ব | 2.80 g/cm³ |
| গলনাঙ্ক | 635 °C |
| তাপীয় প্রসারণ | 23.5 x 10-6/K |
| স্থিতিস্থাপকতার মডিউল | 72 GPa |
| তাপ পরিবাহকতা | 130 W/m.K |
| বৈদ্যুতিক প্রতিরোধকতা | 40 % IACS |
প্রয়োগসমূহ
- Aircraft structures
- Gears and shafts
- Automotive
- Bicycle components
- Rock climbing equipment
বৈশিষ্ট্যসমূহ
- Excellent mechanical properties
- Good ductility
- High strength and toughness
- Good resistance to fatigue
- Superior stress corrosion resistance