অ্যালুমিনিয়াম, বাণিজ্যিক মিশ্রধাতু
2014A T6511 Bar & Extrusion
A high strength aluminium alloy which retains its strength after heat treatment.
A high strength 4 to 5% copper alloy produced in extruded bar and profile form, in the fully heat-treated condition (solution heat-treated & artificially aged).
Normally stocked in the T6511 condition (stress relieved by controlled stretching) Except for sizes under 10mm diameter and over 203.2mm diameter. (T6 only). Over 203.mm diameter is manufactured to chemical composition only.
পিডিএফ ডাউনলোড করুন
পরিসীমা
| পণ্যের ফর্ম | সাম্রাজ্যিক আকারসমূহ | মিটারিক আকারসমূহ |
| গোল বার | 3⁄16"- 16" | 6mm - 50mm |
অনুগ্রহ করে লক্ষ্য করুন
আপনি যদি যা খুঁজছেন তা না পান, অনুগ্রহ করে আপনার সাথে যোগাযোগ করুন। স্থানীয় সেবা কেন্দ্র আপনার নির্দিষ্ট চাহিদা অনুযায়ী.
2014A T6511 Aluminium Related Specifications
| সিস্টেম / স্ট্যান্ডার্ড | দেশ / অঞ্চল | গ্রেড / পদবী |
| এএ | যুক্তরাষ্ট্র | 2014A-T6511 |
| ইউএনএস | আন্তর্জাতিক | A92014 (2014A-T6511) |
| ইংরেজি / জার্মান শিল্প মান | ইউরোপ | EN AW-2014A / WNr 3.1255-T6511 |
| ইএন নাম | ইউরোপ | AlCu4SiMg(A)-T6511 |
| ASTM B221 | যুক্তরাষ্ট্র | 2014A-T6511 extruded bars / rods / shapes |
| জিবি | চীন | 2A14-T6511 |
| জাপানিজ শিল্প মান | জাপান | A2014-T6511 |
| বি.এস. (এ্যারোস্পেস) | যুক্তরাজ্য | L168 (2014A-T6511 bars & sections) |
| অ্যাফনর | ফ্রান্স | A-U4SG-T6511 |
গুণাবলী
রাসায়নিক গঠন
Alloy 2014
| রাসায়নিক মৌল | % উপস্থাপন |
| সিলিকন (Si) | 0.50 - 0.90 |
| লৌহ (Fe) | ০.৫০ সর্বোচ্চ |
| তামা (Cu) | 3.90 - 5.00 |
| জিংক (Zn) | 0.25 max |
| ম্যাঙ্গানিজ (Mn) | 0.40 - 1.20 |
| ম্যাগনেশিয়াম (Mg) | 0.20 - 0.80 |
| টাইটানিয়াম (টিআই) | 0.15 max |
| অন্যান্য (মোট) | 0.15 max |
| ক্রোমিয়াম (Cr) | 0.10 max |
| নিকেল (নি) | 0.10 max |
| অন্যান্য (প্রতিটি) | 0.05 max |
| টাইটেনিয়াম + জিরকোনিয়াম (Ti+Zr) | 0.20 max |
| অ্যালুমিনিয়াম (অ্যাল) | সমতা |
যান্ত্রিক ধর্ম
Profile 25mm to 75mm Wall Thickness
| যান্ত্রিক সম্পত্তি | মূল্য |
| প্রমাণ চাপ | 415 Min MPa |
| টানজনিত শক্তি | 460 Min MPa |
| কঠোরতা ব্রিনেল | 140 HB |
| Elongation A | 7 Min % |
Profile Up to 25mm Wall Thickness
| যান্ত্রিক সম্পত্তি | মূল্য |
| প্রমাণ চাপ | 370 Min MPa |
| টানজনিত শক্তি | 415 Min MPa |
| প্রসার A50 মিমি | 5 Min % |
| কঠোরতা ব্রিনেল | 140 HB |
| Elongation A | 7 Min % |
Tube 10mm to 40mm Wall Thickness
| যান্ত্রিক সম্পত্তি | মূল্য |
| প্রমাণ চাপ | 400 Min MPa |
| টানজনিত শক্তি | ৪৫০ মিনি MPa |
| প্রসার A50 মিমি | 4 Min % |
| কঠোরতা ব্রিনেল | 140 HB |
| Elongation A | 6 Min % |
Tube Up to 10mm Wall Thickness
| যান্ত্রিক সম্পত্তি | মূল্য |
| প্রমাণ চাপ | 370 Min MPa |
| টানজনিত শক্তি | 415 Min MPa |
| কঠোরতা ব্রিনেল | 140 HB |
| Elongation A | 7 Min % |
| প্রসার A50 মিমি | 5 Min % |
Bar 150mm to 200mm Dia. & A/F
| যান্ত্রিক সম্পত্তি | মূল্য |
| প্রমাণ চাপ | 350 Min MPa |
| টানজনিত শক্তি | 430 Min MPa |
| কঠোরতা ব্রিনেল | 140 HB |
| Elongation A | 6 Min % |
Bar 75mm to 150mm Dia. & A/F
| যান্ত্রিক সম্পত্তি | মূল্য |
| প্রমাণ চাপ | 420 Min MPa |
| টানজনিত শক্তি | 465 Min MPa |
| কঠোরতা ব্রিনেল | 140 HB |
| Elongation A | 7 Min % |
Bar 25mm to 75mm Dia. & A/F
| যান্ত্রিক সম্পত্তি | মূল্য |
| প্রমাণ চাপ | 415 Min MPa |
| টানজনিত শক্তি | 460 Min MPa |
| কঠোরতা ব্রিনেল | 140 HB |
| Elongation A | 7 Min % |
Rod & Bar Up to 25mm Dia. & A/F
| যান্ত্রিক সম্পত্তি | মূল্য |
| টানজনিত শক্তি | 415 Min MPa |
| প্রমাণ চাপ | 370 Min MPa |
| কঠোরতা ব্রিনেল | 140 HB |
| প্রসার A50 মিমি | 5 Min % |
| Elongation A | 6 Min % |
সাধারণ ভৌত বৈশিষ্ট্যসমূহ
| শারীরিক ধর্ম | মূল্য |
| ঘনত্ব | 2.82 g/cm³ |
| স্থিতিস্থাপকতার মডিউল | 71 GPa |
| বৈদ্যুতিক প্রতিরোধকতা | 0.045 x 10-6 Ω .m |
| তাপ পরিবাহকতা | 138 W/m.K |
| তাপীয় প্রসারণ | 23 x 10-6/K |
| গলনাঙ্ক | 535 °C |
প্রয়োগসমূহ
- High strength aerospace components
- Military vehicles
- Bridges
- অস্ত্র উৎপাদন
- গঠনের প্রয়োগসমূহ
বৈশিষ্ট্যসমূহ
- Machinability of aluminium alloy 2014A is very good.
- Resistance to atmospheric attack is poor especially when exposed to water or salt environments. To protect against atmospheric corrosion in storage, lightly coat with lanolin based protective oil.
- Good hard anodising capability
- Good strength levels after heat treatment
অতিরিক্ত তথ্য
ঢালাইযোগ্যতা
| প্রক্রিয়া | রেটিং |
| Brazing & Soldering | Not Recommended |
| Oxygen | Not Recommended |
| Inert Gas | Not Recommended |
| Resistance, Spot, Beam | উত্তম |
Surface Treatment
| প্রক্রিয়া | রেটিং |
| Protective Anodising | Fair |
| Bright Anodising | Unsuitable |
| Hard Anodising | ভাল |
| Colour Anodising | Fair (Dark colours only) |
| Plating | খুব ভালো |
ক্ষয় প্রতিরোধ
- Resistance to atmospheric attack: Poor, especially when exposed to water or salt environments.
- To protect against atmospheric corrosion in storage, lightly coat with Lanolin based protective oil.