অ্যালুমিনিয়াম, বাণিজ্যিক মিশ্রধাতু
4015 H14 Sheet
High quality general purpose aluminium alloy.
Aluminium alloy 4015 is a high quality general purpose alloy. It is a close relation to 3103 AlMn alloy, but with a higher silicon content.
This alloy can be welded, anodized* or painted. (*It should be noted that the anodized finish of alloy 4015 will be much darker and less reflective that on alloys 1050 or 3103 so this is not recommended for decorative applications).
Many users now prefer to use alloy 4015 having switched from other alloys such as 1050 and 3103.
Please note that the mechanical properties quoted are for H14 temper.
পিডিএফ ডাউনলোড করুন
পরিসীমা
অনুগ্রহ করে লক্ষ্য করুন
আপনি যদি যা খুঁজছেন তা না পান, অনুগ্রহ করে আপনার সাথে যোগাযোগ করুন। স্থানীয় সেবা কেন্দ্র আপনার নির্দিষ্ট চাহিদা অনুযায়ী.
4015 H14 Aluminium Related Specifications
| সিস্টেম / স্ট্যান্ডার্ড | দেশ / অঞ্চল | গ্রেড / পদবী |
| এএ | যুক্তরাষ্ট্র | 4015-H14 |
| ইউএনএস | আন্তর্জাতিক | A94015 (4015-H14) |
| ইংরেজি / জার্মান শিল্প মান | ইউরোপ | EN AW-4015-H14 |
| ইএন নাম | ইউরোপ | AlSi2Mn-H14 |
গুণাবলী
রাসায়নিক গঠন
Alloy 4015
| রাসায়নিক মৌল | % উপস্থাপন |
| লৌহ (Fe) | 0.00 - 0.70 |
| তামা (Cu) | 0.00 - 0.20 |
| ম্যাগনেশিয়াম (Mg) | 0.10 - 0.50 |
| সিলিকন (Si) | 1.40 - 2.20 |
| জিংক (Zn) | 0.00 - 0.20 |
| ম্যাঙ্গানিজ (Mn) | 0.60 - 1.20 |
| অন্যান্য (প্রতিটি) | 0.00 - 0.05 |
| অন্যান্য (মোট) | 0.00 - 0.15 |
| অ্যালুমিনিয়াম (অ্যাল) | সমতা |
যান্ত্রিক ধর্ম
Sheet 0.2mm to 3.00mm
| যান্ত্রিক সম্পত্তি | মূল্য |
| টানজনিত শক্তি | 150 - 200 MPa |
| প্রমাণ চাপ | 120 Min MPa |
| কঠোরতা ব্রিনেল | 50 HB |
সাধারণ ভৌত বৈশিষ্ট্যসমূহ
| শারীরিক ধর্ম | মূল্য |
| ঘনত্ব | 2.72 g/cm³ |
| গলনাঙ্ক | 600 °C |
| তাপীয় প্রসারণ | 24 x 10-6/K |
| স্থিতিস্থাপকতার মডিউল | ৭০ গিগা পাস্কাল |
| তাপ পরিবাহকতা | 150-200 W/m.K |
| বৈদ্যুতিক প্রতিরোধকতা | 0.023-0.029 x 10-6 Ω .m |
প্রয়োগসমূহ
- Industry application include:
- Building
- Food
- Transport
- Packaging
বৈশিষ্ট্যসমূহ
- Good ductility
- Good mechanical strength
- Similar corrosion resistance to the 3000 series alloys
- Suitable for most applications in mill finish or painted
- Not recommended for use in aggressive environments
অতিরিক্ত তথ্য
তৈরি/নির্মাণ
Corresponds to alloy 3103 in same temper but may not be a direct equivalent.
r/t performance dependent upon thickness – approx figures for H12 r/t min bend radius for 180 degree bend are shown below:
Thickness
0.5-0.8mm: r/t 0.0
0.8-1.5mm: r/t 1.0
1.5-3.0mm: r/t 2.0
| প্রক্রিয়া | রেটিং |
| Workability Cold | খুব ভালো |
| যন্ত্রযোগ্যতা | গ্রহণযোগ্য |
| ওয়েল্ডযোগ্যতা - গ্যাস | খুব ভালো |
| ওয়েল্ডযোগ্যতা - আর্ক | খুব ভালো |
| ঢালাইযোগ্যতা - প্রতিরোধ | ভাল |
| ব্রেজঅ্যাবিলিটি | খুব ভালো |
| সোল্ডারযোগ্যতা | খুব ভালো |
ঢালাইযোগ্যতা
Suitable for MIG and TIG welding using normal aluminium welding conditions. Recommended welding wire is 4043 (Al Si5).