অ্যালুমিনিয়াম, বাণিজ্যিক মিশ্রধাতু
6005A T6 Bar & Extrusion
A medium strength, heat treatable alloy with excellent corrosion resistance.
Aluminium alloy 6005A is a medium strength, heat treatable alloy with excellent corrosion resistance. It is often used in transport and structural engineering applications.
Alloy 6005 has properties between those of alloys 6061 and 6082 and can sometimes be used interchangeably with these alloys, but 6005 has better extrusion characteristics and a better mill surface finish. It is difficult to produce thin-wall or complicated extrusions in 6005, but it is still more extrudable than 6082.
পিডিএফ ডাউনলোড করুন
পরিসীমা
অনুগ্রহ করে লক্ষ্য করুন
আপনি যদি যা খুঁজছেন তা না পান, অনুগ্রহ করে আপনার সাথে যোগাযোগ করুন। স্থানীয় সেবা কেন্দ্র আপনার নির্দিষ্ট চাহিদা অনুযায়ী.
6005A T6 Aluminium Related Specifications
| সিস্টেম / স্ট্যান্ডার্ড | দেশ / অঞ্চল | গ্রেড / পদবী |
| এএ | যুক্তরাষ্ট্র | 6005A-T6 |
| ইংরেজি / জার্মান শিল্প মান | ইউরোপ | EN AW-6005A-T6 |
| ইএন নাম | ইউরোপ | AlSiMg(A)-T6 |
| জিবি | চীন | 6005A-T6 |
| বিএস | যুক্তরাজ্য | 6005A-T6 (extrusions) |
গুণাবলী
রাসায়নিক গঠন
Alloy 6005
| রাসায়নিক মৌল | % উপস্থাপন |
| ম্যাঙ্গানিজ (Mn) | 0.00 - 0.50 |
| লৌহ (Fe) | 0.00 - 0.35 |
| ম্যাগনেশিয়াম (Mg) | 0.40 - 0.70 |
| সিলিকন (Si) | 0.50 - 0.90 |
| জিংক (Zn) | 0.00 - 0.20 |
| টাইটানিয়াম (টিআই) | 0.00 - 0.10 |
| ক্রোমিয়াম (Cr) | 0.00 - 0.30 |
| তামা (Cu) | 0.00 - 0.30 |
| Manganese + Chromium (Mn+Cr) | 0.12 - 0.50 |
| অন্যান্য (প্রতিটি) | 0.00 - 0.05 |
| অন্যান্য (মোট) | 0.00 - 0.15 |
| অ্যালুমিনিয়াম (অ্যাল) | সমতা |
যান্ত্রিক ধর্ম
Hollow Profile 5mm to 15mm Wall Thickness
| যান্ত্রিক সম্পত্তি | মূল্য |
| প্রমাণ চাপ | ২০০ মিনিট মেগাপাস্কাল |
| টানজনিত শক্তি | 250 Min MPa |
| প্রসার A50 মিমি | 6 Min % |
| কঠোরতা ব্রিনেল | 85 HB |
| Elongation A | 8 Min % |
Hollow Profile Up to 5mm Wall Thickness
| যান্ত্রিক সম্পত্তি | মূল্য |
| প্রমাণ চাপ | 215 Min MPa |
| টানজনিত শক্তি | 255 Min MPa |
| প্রসার A50 মিমি | 6 Min % |
| কঠোরতা ব্রিনেল | 85 HB |
| Elongation A | 8 Min % |
Open Profile 10mm to 25mm Wall Thickness
| যান্ত্রিক সম্পত্তি | মূল্য |
| প্রমাণ চাপ | ২০০ মিনিট মেগাপাস্কাল |
| টানজনিত শক্তি | 250 Min MPa |
| প্রসার A50 মিমি | 6 Min % |
| কঠোরতা ব্রিনেল | 85 HB |
| Elongation A | 8 Min % |
Open Profile 5mm to 10mm Wall Thickness
| যান্ত্রিক সম্পত্তি | মূল্য |
| প্রমাণ চাপ | 215 Min MPa |
| টানজনিত শক্তি | 260 Min MPa |
| প্রসার A50 মিমি | 6 Min % |
| কঠোরতা ব্রিনেল | 85 HB |
| Elongation A | 8 Min % |
Open Profile Up to 5mm Wall Thickness
| যান্ত্রিক সম্পত্তি | মূল্য |
| প্রমাণ চাপ | 225 Min MPa |
| টানজনিত শক্তি | 270 Min MPa |
| প্রসার A50 মিমি | 6 Min % |
| কঠোরতা ব্রিনেল | 90 HB |
| Elongation A | 8 Min % |
Tube 5mm to 10mm Wall Thickness
| যান্ত্রিক সম্পত্তি | মূল্য |
| প্রমাণ চাপ | 215 Min MPa |
| টানজনিত শক্তি | 260 Min MPa |
| প্রসার A50 মিমি | 6 Min % |
| কঠোরতা ব্রিনেল | 85 HB |
| Elongation A | 8 Min % |
Tube Up To 5mm Wall Thickness
| যান্ত্রিক সম্পত্তি | মূল্য |
| প্রমাণ চাপ | 225 Min MPa |
| টানজনিত শক্তি | 270 Min MPa |
| প্রসার A50 মিমি | 6 Min % |
| কঠোরতা ব্রিনেল | 90 HB |
| Elongation A | 8 Min % |
Bar 50mm to 100mm Dia. & A/F
| যান্ত্রিক সম্পত্তি | মূল্য |
| প্রমাণ চাপ | 215 Min MPa |
| টানজনিত শক্তি | 260 Min MPa |
| কঠোরতা ব্রিনেল | 85 HB |
| Elongation A | 8 Min % |
Rod & Bar 25mm to 50mm Dia. & A/F
| যান্ত্রিক সম্পত্তি | মূল্য |
| প্রমাণ চাপ | 225 Min MPa |
| টানজনিত শক্তি | 270 Min MPa |
| কঠোরতা ব্রিনেল | 90 HB |
| Elongation A | 8 Min % |
Rod & Bar up to 25mm Dia. & A/F
| যান্ত্রিক সম্পত্তি | মূল্য |
| প্রমাণ চাপ | 225 Min MPa |
| টানজনিত শক্তি | 270 Min MPa |
| প্রসার A50 মিমি | 8 % |
| Shear Strength | 205 MPa |
| কঠোরতা ব্রিনেল | 90 HB |
| Elongation A | ১০ মিনিট ১টিপি৩টি |
সাধারণ ভৌত বৈশিষ্ট্যসমূহ
| শারীরিক ধর্ম | মূল্য |
| ঘনত্ব | ২.৭০ গ্রাম/ঘন সেমি |
| গলনাঙ্ক | 605 °C |
| তাপীয় প্রসারণ | 24 x 10-6/K |
| স্থিতিস্থাপকতার মডিউল | ৭০ গিগা পাস্কাল |
| তাপ পরিবাহকতা | 188 W/m.K |
| বৈদ্যুতিক প্রতিরোধকতা | 0.034 x 10-6Ω .m |
প্রয়োগসমূহ
- Tubing for furniture
- Railway and bus profile structures
- Pylons, platforms and pipelines
- Portable ladders
- Sections where greater strength is needed than given by 6060 and 6063
বৈশিষ্ট্যসমূহ
- উত্তম ওয়েল্ডযোগ্যতা
- Very good bending properties
- চমৎকার ক্ষয় প্রতিরোধ ক্ষমতা
- Suitable for anodising
অতিরিক্ত তথ্য
তৈরি/নির্মাণ
- Workability-Cold: Fair
- Machinability: Fair
ঢালাইযোগ্যতা
- The weldability of 6005A is excellent. 4043 welding wire is recommended unless joining to one of the 7XXX series. In this case 5356 wire is the suggested alternative.
- Weldability – Gas: Excellent
- Weldability – Arc: Excellent
- Weldability – Resistance: Excellent
- Brazability: Excellent