Aluminium, ASTM & FED-QQ
QQ-A-200/11 T6511 Bar & Extrusion
Very high strength aerospace aluminium alloy.
A very high strength aerospace aluminium alloy with, depending upon temper, yield strength of 24-68 ksi (165 – 465 MPa) and tensile strength of 40-78 ksi (275 – 540 MPa).
This alloy is used where high strength is required and where good resistance to general corrosion is NOT important.
DOWNLOAD PDF
Bereich
BITTE BEACHTEN
Wenn Sie nicht finden, wonach Sie suchen, wenden Sie sich bitte an Ihren lokales Servicezentrum mit Ihren spezifischen Anforderungen.
QQ-A-200/11 T6511 Aluminium Related Specifications
| System / Standard | Land / Region | Besoldungsgruppe/Bezeichnung |
| AA | USA | 7075-T6511 |
| UNS | International | A97075 (7075-T6511) |
| EN / DIN | Europa | EN AW-7075-T6511 / 3.4365 |
| DE Name | Europa | AlZn5.5MgCu-T6511 |
| ASTM B221 | USA | 7075-T6511 extruded bar, rod, shapes & tube |
| BS (Luft- und Raumfahrt) | UK | L95-T6511 (7075-T6511 high-strength extrusions) |
| AFNOR | Frankreich | A-Z5GU-T6511 |
Eigenschaften
Chemische Zusammensetzung
Alloy QQ A 200/11
SAE AMS QQ-A-200/11
| Chemisches Element | % Geschenk |
| Silizium (Si) | 0.00 - 0.40 |
| Eisen (Fe) | 0.00 - 0.50 |
| Kupfer (Cu) | 1.20 - 2.00 |
| Mangan (Mn) | 0.00 - 0.30 |
| Chrom (Cr) | 0.18 - 0.28 |
| Magnesium (Mg) | 2.10 - 2.90 |
| Zink (Zn) | 5.10 - 6.10 |
| Titan (Ti) | 0.00 - 0.20 |
| Andere (Jede) | 0.00 - 0.05 |
| Sonstige (Gesamt) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | Bilanz |
Allgemeine physikalische Eigenschaften
| Physikalische Eigenschaft | Wert |
| Dichte | 2.81 g/cm³ |
| Schmelzpunkt | 635 °C |
| Thermische Ausdehnung | 23.5 x 10-6/K |
| Elastizitätsmodul | 72 GPa |
| Wärmeleitfähigkeit | 134-160 W/m.K |
| Elektrischer spezifischer Widerstand | 40 % IACS |
Bewerbungen
- Aerospace components
- High technology applications
- Defence components
Merkmale
- Hohe Festigkeit
- Very good machinability
- Weldable using resistancce, spot & beam methods
- Poor resistance to atmospheric corrosion
Zusätzliche Informationen
Mechanische Eigenschaften
These mechanical properties are for bar in the T6511 temper.
| Diameter (mm) | Proof Strength (Min) | Tensile Strength (Min) | Elongation % (Min) |
| Up to & incl. 6.3 | 482 | 538 | 7 |
| Over 6.3 up to & incl. 12.7 | 503 | 558 | 7 |
| Over 12.7 up to & incl. 76.2 | 496 | 558 | 7 |
| Over 76.2 up to & incl. 114 | 489 | 558 | 7 |
| Over 114 up to & incl. 127 | 469 | 538 | 6 |