Aluminium, ASTM & FED-QQ
QQ-A-225/6 T351 (2024) Bar
Medium to high strength aerospace aluminium alloy.
A medium to high strength alloy with, dependent upon temper, minimum proof stress up to 58 ksi/400 MPa and minimum tensile strength up to 66 ksi/455 MPa.
DOWNLOAD PDF
Bereich
BITTE BEACHTEN
Wenn Sie nicht finden, wonach Sie suchen, wenden Sie sich bitte an Ihren lokales Servicezentrum mit Ihren spezifischen Anforderungen.
QQ-A-225/6 T351 Aluminium Related Specifications
| System / Standard | Land / Region | Besoldungsgruppe/Bezeichnung |
| AA | USA | 2024-T351 |
| UNS | International | A92024 (2024-T351) |
| EN / DIN | Europa | EN AW-2024-T351 / 3.1355 |
| DE Name | Europa | AlCu4Mg1-T351 |
| ASTM B211 | USA | 2024-T351 bar, rod & wire |
| GB | China | 2A12-T351 (commonly used equivalent to 2024-T351) |
| JIS | Japan | A2024-T351 |
| BS (Luft- und Raumfahrt) | UK | 2024A-T351 bars/forgings (L-series aerospace products) |
Eigenschaften
Chemische Zusammensetzung
Alloy QQ A 225/6
SAE AMS QQ-A-225/6
| Chemisches Element | % Geschenk |
| Silizium (Si) | 0.00 - 0.50 |
| Eisen (Fe) | 0.00 - 0.50 |
| Kupfer (Cu) | 3.80 - 4.90 |
| Mangan (Mn) | 0.30 - 0.90 |
| Chrom (Cr) | 0.00 - 0.10 |
| Magnesium (Mg) | 1.20 - 1.80 |
| Zink (Zn) | 0.00 - 0.25 |
| Titan (Ti) | 0.00 - 0.15 |
| Titan + Zirkonium (Ti+Zr) | 0.00 - 0.20 |
| Andere (Jede) | 0.00 - 0.05 |
| Sonstige (Gesamt) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | Bilanz |
Mechanische Eigenschaften
Bar 12.7mm to 165.1mm
SAE AMS QQ-A-225/6
| Mechanische Eigenschaften | Wert |
| Nachweis von Stress | 310 MIN MPa |
| Zugfestigkeit | 427 Min MPa |
| Dehnung A50 mm | 10 Min. % |
Allgemeine physikalische Eigenschaften
| Physikalische Eigenschaft | Wert |
| Dichte | 2.79 g/cm³ |
| Schmelzpunkt | 640 °C |
| Thermische Ausdehnung | 23.1 x 10-6/K |
| Elastizitätsmodul | 73 GPa |
| Wärmeleitfähigkeit | 121-150 W/m.K |
| Elektrischer spezifischer Widerstand | 30-40 % IACS |
Bewerbungen
- High technology applications
- Defence components
- Aerospace components
Merkmale
- Very good machinability
- Excellent when welding using resistance, spot and beam methods. Other welding methods are not recommended
- Corrosion resistance to atmospheric attack is poor