Aluminium, kommerzielle Legierung
3003 O Sheet
A general purpose alloy with moderate strength in the soft O condition.
Aluminium alloy 3003 is a medium strength alloy with very good resistance to atmospheric corrosion and very good weldability as well as good cold formability. It has better mechanical properties, especially at elevated temperatures than the 1000 series alloys.
DOWNLOAD PDF
Bereich
BITTE BEACHTEN
Wenn Sie nicht finden, wonach Sie suchen, wenden Sie sich bitte an Ihren lokales Servicezentrum mit Ihren spezifischen Anforderungen.
3003 O Aluminium Related Specifications
| System / Standard | Land / Region | Besoldungsgruppe/Bezeichnung |
| AA | USA | 3003-O |
| UNS | International | A93003 (3003-O) |
| EN / DIN | Europa | EN AW-3003-O / 3.0517 |
| DE Name | Europa | AlMn1Cu-O |
| GB | China | 3003-O |
| JIS | Japan | A3003-O |
| DIN | Germany | 3.0517 (AlMn1Cu-O) |
| BS | UK | 31000-O (equivalent to 3003-O) |
| AFNOR | Frankreich | A-M1-O |
Eigenschaften
Chemische Zusammensetzung
Alloy 3003
| Chemisches Element | % Geschenk |
| Sonstige (Gesamt) | 0.00 - 0.15 |
| Cobalt (Co) | 0.05 - 0.20 |
| Hydrogen (H) | 0.00 - 0.70 |
| Magnesium (Mg) | 1.00 - 1.50 |
| Silicon + Iron (Si+Fe) | 0.00 - 0.60 |
| Zirconium (Zr) | 0.00 - 0.10 |
| Andere (Jede) | 0.00 - 0.05 |
| Aluminium (Al) | Bilanz |
Mechanische Eigenschaften
Blatt 0,2 mm bis 6,00 mm
| Mechanische Eigenschaften | Wert |
| Zugfestigkeit | 95 - 135 MPa |
| Nachweis von Stress | 35 Min MPa |
| Härte Brinell | 28 HB |
Allgemeine physikalische Eigenschaften
| Physikalische Eigenschaft | Wert |
| Dichte | 2.73 g/cm³ |
| Schmelzpunkt | 655 °C |
| Thermische Ausdehnung | 23.1 x 10-6/K |
| Elastizitätsmodul | 69.5 GPa |
| Wärmeleitfähigkeit | 190 W/m.K |
| Elektrischer spezifischer Widerstand | 0.034 x 10-6 Ω .m |
Bewerbungen
- Building industry: roofing and sidings, acoustic ceilings, corrugated sheets
- Chemical and food industries: storage tanks, pipes, metal work
- Equipment for heating and cooling: heat exchangers, air condition evaporators, motor vehicle radiators, freezer linings
- Home appliances: cooking utensils, bakery moulds
- Office equipment
- Tube & Pipe
- Packaging: containers, closures
- Cladding alloy
Merkmale
- Moderate strength
- Cold working can increase the strength of this alloy
- High ductility
- Excellent corrosion resistance
Zusätzliche Informationen
Fabrikation
| Prozess | Bewertung |
| Verarbeitbarkeit - kalt | Sehr gut |
| Bearbeitbarkeit | Acceptable |
| Schweißeignung - Gas | Sehr gut |
| Schweißeignung - Lichtbogen | Sehr gut |
| Schweißbarkeit - Beständigkeit | Gut |
| Brazability | Sehr gut |
| Lötbarkeit | Sehr gut |
Schweißeignung
- Alloy 3003 has very good weldability
Range - Propeller Patterned Sheet
| Sheet Size | Thicknesses |
| 2500 x 1250 | 1.5mm - 3.0mm |