Aluminium, kommerzielle Legierung
5083 O H111 Sheet & Plate
Die höchstfeste, nicht wärmebehandelbare Aluminiumlegierung.
Aluminium 5083 is known for exceptional performance in extreme environments. 5083 is highly resistant to attack by both seawater and industrial chemical environments.
Mechanical properties shown are for O & H111 temper.
DOWNLOAD PDF
Bereich
- Plate can be cut to customer requirements. Please contact your local Service Centre for further details.
- 4000 x 2000 & 6000 x 2000 plates are 3.2 certified to
- LRS
- DNV
- BV
- ABS
| Sheet Size | Sheet Thicknesses | Plate Thickness |
| 2000 x 1000 | 2.0mm - 3.0mm | |
| 2500 x 1250 | 1.5mm - 8.0mm | 4.0mm - 25.0mm |
| 3000 x 1500 | 2.0mm - 6.0mm | |
| 3020 x 1520 | 12.0mm - 15.0mm | |
| 2500 x 1250 | 1.5mm - 8.0mm | |
| 4000 x 2000 | 3.0mm - 25.0mm | |
| 6000 x 2000 | 3.0mm - 40.0mm |
BITTE BEACHTEN
Wenn Sie nicht finden, wonach Sie suchen, wenden Sie sich bitte an Ihren lokales Servicezentrum mit Ihren spezifischen Anforderungen.
5083 O H111 Aluminium Related Specifications
| System / Standard | Land / Region | Besoldungsgruppe/Bezeichnung |
| AA | USA | 5083-O / 5083-H111 |
| UNS | International | A95083 (5083-O / 5083-H111) |
| EN / DIN | Europa | EN AW-5083-O / EN AW-5083-H111 / 3.3547 |
| DE Name | Europa | AlMg4.5Mn0.7-O / AlMg4.5Mn0.7-H111 |
| GB | China | 5083-O / 5083-H111 |
| JIS | Japan | A5083-O / A5083-H111 |
| DIN | Germany | 3.3547 (AlMg4.5Mn0.7-O / H111) |
| BS | UK | 5083-O / 5083-H111 (marine plate grade) |
| AFNOR | Frankreich | A-G4MC-O / A-G4MC-H111 |
Eigenschaften
Chemische Zusammensetzung
Alloy 5083
| Chemisches Element | % Geschenk |
| Mangan (Mn) | 0.40 - 1.00 |
| Magnesium (Mg) | 4.00 - 4.90 |
| Silizium (Si) | 0.40 max |
| Zink (Zn) | 0,10 max |
| Chrom (Cr) | 0.05 - 0.25 |
| Titan (Ti) | 0,15 max |
| Others (Each) | 0,05 max |
| Sonstige (Gesamt) | 0,15 max |
| Aluminium (Al) | Bilanz |
| Eisen (Fe) | 0.40 max |
| Kupfer (Cu) | 0,10 max |
Mechanische Eigenschaften
Sheet 0.2 - 6.3mm Thick
| Mechanische Eigenschaften | Wert |
| Nachweis von Stress | 125 Min MPa |
| Zugfestigkeit | 275 - 350 MPa |
| Härte Brinell | 75 HB |
Plate 6.3mm to 80mm
| Mechanische Eigenschaften | Wert |
| Nachweis von Stress | 115 Min MPa |
| Zugfestigkeit | 270 - 345 MPa |
| Härte Brinell | 75 HB |
Plate 80mm to 120mm
| Mechanische Eigenschaften | Wert |
| Nachweis von Stress | 110 Min MPa |
| Zugfestigkeit | 260 Min MPa |
| Härte Brinell | 70 HB |
| Dehnung A | 12 Min % |
Allgemeine physikalische Eigenschaften
| Physikalische Eigenschaft | Wert |
| Dichte | 265 g/cm³ |
| Schmelzpunkt | 570 °C |
| Thermische Ausdehnung | 25 x 10-6/K |
| Elastizitätsmodul | 72 GPa |
| Wärmeleitfähigkeit | 121 W/m.K |
| Elektrischer spezifischer Widerstand | 0.058 x 10-6 Ω .m |
Bewerbungen
- Schiffbau
- Rail cars
- Fahrzeugaufbauten
- Tip truck bodies
- Mine skips and cages
- Pressure vessels
Merkmale
- Exceptional strength after welding
- Exceptional performance in extreme environments
- Not recommended for use in temperatures above 65oC
- Marine grade aluminium alloy
Zusätzliche Informationen
Fabrikation
| Prozess | Bewertung |
| Verarbeitbarkeit - kalt | Durchschnitt |
| Bearbeitbarkeit | Schlecht |
Schweißeignung
When welding 5083 to itself or another alloy from the same sub-group, the recommended filler metal is 5183. Other suitable fillers are 5356 and 5556.
| Prozess | Bewertung |
| Schweißeignung - Gas | Durchschnitt |
| Schweißeignung - Lichtbogen | Ausgezeichnet |
| Schweißbarkeit - Beständigkeit | Ausgezeichnet |
| Brazability | Schlecht |
| Lötbarkeit | Schlecht |