Aluminium, kommerzielle Legierung
5251 H26 Sheet & Plate
Easy to work medium strength alloy with good ductility and weldability.
Aluminium alloy 5251 has good formability and is ideal for general sheet metal work where higher mechanical properties are required.
Mechanical properties shown are for H26 condition.
DOWNLOAD PDF
Bereich
BITTE BEACHTEN
Wenn Sie nicht finden, wonach Sie suchen, wenden Sie sich bitte an Ihren lokales Servicezentrum mit Ihren spezifischen Anforderungen.
5251 H26 Aluminium Related Specifications
| System / Standard | Land / Region | Besoldungsgruppe/Bezeichnung |
| AA | USA | 5251-H26 |
| UNS | International | A95251 (5251-H26) |
| EN / DIN | Europa | EN AW-5251-H26 / 3.3525 |
| DE Name | Europa | AlMg2Mn0.3-H26 |
| GB | China | 5251-H26 |
| BS | UK | 5251 (N4) H26 |
| AFNOR | Frankreich | A-G2M-H26 |
Eigenschaften
Chemische Zusammensetzung
Alloy 5251
| Chemisches Element | % Geschenk |
| Mangan (Mn) | 0.10 - 0.50 |
| Eisen (Fe) | 0.00 - 0.50 |
| Kupfer (Cu) | 0.00 - 0.15 |
| Magnesium (Mg) | 1.70 - 2.40 |
| Silizium (Si) | 0.00 - 0.40 |
| Zink (Zn) | 0.00 - 0.15 |
| Chrom (Cr) | 0.00 - 0.15 |
| Titan (Ti) | 0.00 - 0.15 |
| Andere (Jede) | 0.00 - 0.05 |
| Sonstige (Gesamt) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | Bilanz |
Mechanische Eigenschaften
Sheet 0.2mm to 4mm
| Mechanische Eigenschaften | Wert |
| Nachweis von Stress | 170 Min MPa |
| Zugfestigkeit | 230 - 270 MPa |
| Härte Brinell | 69 HB |
Allgemeine physikalische Eigenschaften
| Physikalische Eigenschaft | Wert |
| Dichte | 2.69 g/cm³ |
| Schmelzpunkt | 625 °C |
| Thermische Ausdehnung | 25 x 10-6/K |
| Elastizitätsmodul | 70 GPa |
| Wärmeleitfähigkeit | 134 W/m.K |
| Elektrischer spezifischer Widerstand | 0.044 x 10-6 Ω .m |
Bewerbungen
- Boats
- Panelling and pressings
- Marine structures
- Aircraft parts
- Vehicle panels
- Furniture tubing
- Silos
- Containers
Merkmale
- Work hardening rapidly
- Readily weldable
- High corrosion resistance particularly in marine environments
Zusätzliche Informationen
Fabrikation
| Prozess | Bewertung |
| Verarbeitbarkeit - kalt | Sehr gut |
| Bearbeitbarkeit | Durchschnitt |
Schweißeignung
Aluminium alloy 5251 is a readily weldable alloy.
The recommended filler wire is 5356 when welding alloy 5251 to itself, 6XXX series alloys, 7XXX series alloys and most other 5XXX alloys.
When welding alloy 5251 to 5005, 5020, 1XXX series or 3XXX series alloys, the recommended filler wire is 4043.
| Prozess | Bewertung |
| Schweißeignung - Gas | Sehr gut |
| Schweißeignung - Lichtbogen | Sehr gut |
| Schweißbarkeit - Beständigkeit | Sehr gut |
| Brazability | Schlecht |