Aluminium, kommerzielle Legierung
Aluminium 6082 T6 Bar & Extrusions
Strukturelle Aluminiumlegierung mit der höchsten Festigkeit in der 6000er Serie.
Aluminium alloy 6082 is a medium strength alloy with excellent corrosion resistance. It has the highest strength of the 6000 series alloys and is known as a structural alloy.
In plate form, 6082 is the alloy most commonly used for machining. As a relatively new alloy, the higher strength of 6082 has seen it replace 6061 in many applications. The addition of a large amount of manganese controls the grain structure which in turn results in a stronger alloy.
It is difficult to produce thin walled, complicated extrusion shapes in alloy 6082. The extruded surface finish is not as smooth as other similar strength alloys in the 6000 series.In the T6 and T651 temper, alloy 6082 machines well and produces tight coils of swarf when chip breakers are used.
DOWNLOAD PDF
Bereich
Round bar is supplied in the T6511 temper.
| Produkt Form | Größenbereich | Größenbereich |
| Von | Zu | |
| Round Bar (Imperial) | 3⁄16" | 16" |
| Round Bar (Metric) | 6.0mm | 50.0mm |
| Flache Stange | 3⁄8" x 1⁄8" | 6" x 1" |
| Square Bar | 1⁄4" | 4" |
| Quadratischer Kastenschnitt | 1⁄2" x 1⁄2" x 16swg | 4" x 4" x 1⁄4 |
| Rechteckiger Kastenquerschnitt | 1" x 1⁄2" x 16swg | 6" x 3" x 3⁄8" |
| Rohr | 3⁄8" OD x 16swg | 6 1⁄2" AD x 1⁄4" |
| Kanal | 3⁄8" x 3⁄8 2 x 1⁄16" | 10" x 3" x 3⁄8" x 1⁄2" |
| Tee Section | 1⁄2" x 1⁄2" x 1⁄16" | 3" x 3" x 3⁄8" |
| Gleicher Winkel | 3⁄8" x 3⁄8" x 1⁄16" | 6" x 6" x 1⁄2" |
| Ungleicher Winkel | 3⁄4" x 1⁄4" x 1⁄16" | 6" x 3" x 3⁄8" |
BITTE BEACHTEN
Wenn Sie nicht finden, wonach Sie suchen, wenden Sie sich bitte an Ihren lokales Servicezentrum mit Ihren spezifischen Anforderungen.
6082 T6 Aluminium Related Specifications
| System / Standard | Land / Region | Besoldungsgruppe/Bezeichnung |
| AA | USA | 6082-T6 |
| UNS | International | A96082 (6082-T6) |
| EN / DIN | Europa | EN AW-6082-T6 / 3.2315 |
| DE Name | Europa | AlSi1MgMn-T6 |
| GB | China | 6082-T6 |
| BS | UK | 6082-T6 (HE30-T6, equivalent) |
Eigenschaften
Chemische Zusammensetzung
Alloy 6082
| Chemisches Element | % Geschenk |
| Mangan (Mn) | 0.40 - 1.00 |
| Eisen (Fe) | 0.00 - 0.50 |
| Magnesium (Mg) | 0.60 - 1.20 |
| Silizium (Si) | 0.70 - 1.30 |
| Kupfer (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| Zink (Zn) | 0.00 - 0.20 |
| Titan (Ti) | 0.00 - 0.10 |
| Chrom (Cr) | 0.00 - 0.25 |
| Andere (Jede) | 0.00 - 0.05 |
| Sonstige (Gesamt) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | Bilanz |
Mechanische Eigenschaften
Open & Hollow Profile 5mm to 25mm Wall Thickness
| Mechanische Eigenschaften | Wert |
| Nachweis von Stress | 260 Min MPa |
| Zugfestigkeit | 310 Min MPa |
| Dehnung A50 mm | 8 Min % |
| Härte Brinell | 95 HB |
| Dehnung A | 10 Min. % |
Open & Hollow Profile Up To 5mm Wall Thickness
| Mechanische Eigenschaften | Wert |
| Nachweis von Stress | 250 Min MPa |
| Zugfestigkeit | 290 Min MPa |
| Dehnung A50 mm | 6 Min % |
| Härte Brinell | 95 HB |
| Dehnung A | 8 Min % |
Tube 5mm to 25mm Wall Thickness
| Mechanische Eigenschaften | Wert |
| Nachweis von Stress | 260 Min MPa |
| Zugfestigkeit | 310 Min MPa |
| Dehnung A50 mm | 8 Min % |
| Härte Brinell | 95 HB |
| Dehnung A | 10 Min. % |
Tube Up to 5mm Wall Thickness
| Mechanische Eigenschaften | Wert |
| Nachweis von Stress | 250 Min MPa |
| Zugfestigkeit | 290 Min MPa |
| Dehnung A50 mm | 6 Min % |
| Härte Brinell | 95 HB |
| Dehnung A | 8 Min % |
Bar 200mm to 250mm Dia. & A/F
| Mechanische Eigenschaften | Wert |
| Nachweis von Stress | 200 Min MPa |
| Zugfestigkeit | 270 Min MPa |
| Härte Brinell | 95 HB |
| Dehnung A | 6 Min % |
Stange 150mm bis 200mm Durchmesser & A/F
| Mechanische Eigenschaften | Wert |
| Nachweis von Stress | 240 Min MPa |
| Zugfestigkeit | 280 Min MPa |
| Härte Brinell | 95 HB |
| Dehnung A | 6 Min % |
Rod & Bar 20mm to 150mm Dia. & A/F
| Mechanische Eigenschaften | Wert |
| Nachweis von Stress | 260 Min MPa |
| Zugfestigkeit | 310 Min MPa |
| Härte Brinell | 95 HB |
| Dehnung A | 8 Min % |
Rod & Bar Up to 20mm Dia. & A/F
| Mechanische Eigenschaften | Wert |
| Nachweis von Stress | 250 Min MPa |
| Zugfestigkeit | 295 Min MPa |
| Dehnung A50 mm | 6 Min % |
| Härte Brinell | 95 HB |
| Dehnung A | 8 Min % |
Allgemeine physikalische Eigenschaften
| Physikalische Eigenschaft | Wert |
| Dichte | 2.70 g/cm³ |
| Schmelzpunkt | 555 °C |
| Thermische Ausdehnung | 24 x 10-6/K |
| Elastizitätsmodul | 70 GPa |
| Wärmeleitfähigkeit | 180 W/m.K |
| Elektrischer spezifischer Widerstand | 0.038 x 10-6 Ω .m |
Bewerbungen
- Highly stressed applications
- Trusses
- Brücken
- Cranes
- Transport applications
- Ore skips
- Beer barrels
- Milk churns
Merkmale
- Excellent corrosion resistance
- Mittlere Stärke
- Good machinability. In the T6 and T651 temper, alloy 6082 machines well and produces tight coils of swarf when chip breakers are used.
- Good weldability
Zusätzliche Informationen
Schweißeignung
- 6082 has very good weldability but strength is lowered in the weld zone. When welded to itself, alloy 4043 wire is recommended. If welding 6082 to 7005, then the wire used should be alloy 5356.
| Prozess | Bewertung |
| Schweißeignung - Gas | Gut |
| Schweißeignung - Lichtbogen | Gut |
| Schweißbarkeit - Beständigkeit | Gut |
| Brazability | Gut |
| Lötbarkeit | Gut |
Fabrikation
| Prozess | Bewertung |
| Verarbeitbarkeit - kalt | Gut |
| Bearbeitbarkeit | Gut |