Aluminio, BS-L
L102 T4511 Bar
High strength aerospace aluminium alloy mainly used for structural components.
L102 is used in a wide variety of high strength applications across numerous industries including defence and construction.
DESCARGAR PDF
Gama
TENGA EN CUENTA
Si no encuentra lo que busca, póngase en contacto con su centro de servicio local con sus requisitos específicos.
L102 T4511 Aluminium Related Specifications
| Sistema / Estándar | País / Región | Grado / Designación |
| AA | EE.UU. | 2014A-T4511 |
| UNS | Internacional | A92014 (2014A-T4511) |
| EN / DIN | Europa | EN AW-2014A-T4511 / 3.1255 |
| ES Nombre | Europa | AlCu4SiMg-T4511 |
| GB | China | 2A14-T4511 |
| JIS | Japón | A2014-T4511 |
| BS (Aeroespacial) | Reino Unido | L102-T4511 (2014A extruded bars & sections) |
| AFNOR | Francia | A-U4SG-T4511 |
Propiedades
Composición química
Alloy L102
BS L102 (1971)
| Elemento químico | % Presente |
| Cobre (Cu) | 3.90 - 5.00 |
| Cromo (Cr) | 0.00 - 0.10 |
| Hierro (Fe) | 0.00 - 0.50 |
| Magnesio (Mg) | 0.20 - 0.80 |
| Manganeso (Mn) | 0.40 - 1.20 |
| Níquel (Ni) | 0.00 - 0.20 |
| Plomo (Pb) | 0.00 - 0.05 |
| Silicio (Si) | 0.50 - 0.90 |
| Estaño (Sn) | 0.00 - 0.05 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.20 |
| Titanio + circonio (Ti+Zr) | 0.00 - 0.20 |
| Aluminio (Al) | Equilibrio |
Propiedades mecánicas
Alloy L102 - Mechanical Properties of T4511 temper at various diameters
BS L102 (1971)
| Propiedad mecánica | Valor |
| <10mm Proof Stress | 235 Min |
| < 10mm Tensile Strength | 370 Min |
| < 10mm Elongation | 11% Min |
| 10mm - 20mm Proof Stress | 260 Min |
| 10mm - 20mm Tensile Strength | 400 Min |
| 10mm - 20mm Elongation | 11% Min |
| 20mm - 75mm Proof Stress | 270 Min |
| 20mm - 75mm Tensile Strength | 410 Min |
| 20mm - 75mm Elongation | 14% min |
| 75mm - 150mm Proof Stress | 260 Min |
| 75mm - 150mm Tensile Strength | 400 Min |
| 75mm - 150mm Elongation | 12% Min |
| 150mm - 200mm Tensión de prueba | 230 Min |
| 150mm - 200mm Resistencia a la tracción | 370 Min |
| 150mm - 200mm Alargamiento | 8% min |
Propiedades físicas generales
Alloy L102
BS L102 (1971)
| Propiedad física | Valor |
| Densidad | 2800 g/cm³ |
| Punto de fusión | 640 °C |
| Expansión térmica | 22.8 x 10-6/K |
| Módulo de elasticidad | 73000 GPa |
| Conductividad térmica | 134 W/m.K |
Aplicaciones
- High strength structural components
- Aircraft (e.g. fittings and wheels)
- Military vehicles & bridges
- Forgings for trucks and machinery (hydraulic etc)
- Fabricación de armas
- Aplicaciones estructurales
Características
- Heat treatable alloy
- High mechanical strength slightly higher than 2011 and 2017A