Aluminio, BS-L
L160 T3511 (7075) Bar & Extrusion
Very high strength aerospace aluminium alloy.
L160 is a high strength alloy that is solution treated and artificially over-aged to achieve best stress corrosion resistance and controlled stretched (T73511 condition).
DESCARGAR PDF
Gama
TENGA EN CUENTA
Si no encuentra lo que busca, póngase en contacto con su centro de servicio local con sus requisitos específicos.
L160 T3511 Aluminium Related Specifications
| Sistema / Estándar | País / Región | Grado / Designación / Nota |
| AA | EE.UU. | No single official AA number; L160-T3511 is a BS aerospace designation |
| UNS | Internacional | No specific UNS aluminium number published for L160-T3511 |
| EN / DIN | Europa | No unique EN AW mapping; material ordered to BS L160 specification |
| GB (BS Aeroespacial) | Reino Unido | L160-T3511 – aluminium alloy extruded bars/sections, T3511 temper |
| JIS | Japón | No direct JIS aluminium equivalent published |
| AFNOR | Francia | No direct AFNOR aluminium equivalent published |
Propiedades
Composición química
Alloy L160
BS L160 (1976)
| Elemento químico | % Presente |
| Silicio (Si) | 0.00 - 0.40 |
| Hierro (Fe) | 0.00 - 0.50 |
| Cobre (Cu) | 1.20 - 2.00 |
| Manganeso (Mn) | 0.00 - 0.30 |
| Cromo (Cr) | 0.18 - 0.28 |
| Magnesio (Mg) | 2.10 - 2.90 |
| Zinc (Zn) | 5.10 - 6.10 |
| Titanio (Ti) | 0.00 - 0.20 |
| Titanio + circonio (Ti+Zr) | 0.00 - 0.25 |
| Otros (cada uno) | 0.00 - 0.05 |
| Otros (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminio (Al) | Equilibrio |
Propiedades físicas generales
| Propiedad física | Valor |
| Densidad | 2.81 g/cm³ |
| Punto de fusión | 635 °C |
| Expansión térmica | 23.5 x 10-6/K |
| Módulo de elasticidad | 72 GPa |
| Conductividad térmica | 134-160 W/m.K |
| Resistividad eléctrica | 40 % IACS |
Aplicaciones
- Componentes aeroespaciales
- Aplicaciones de alta tecnología
Características
- Alta resistencia
- Fair resistance to atmospheric corrosion
- Buena maquinabilidad
Información adicional
Propiedades mecánicas
These mechanical properties are for bar in the T73511 temper.
| Diámetro (mm) | Resistencia (mín.) | Resistencia a la tracción (mín.) | Alargamiento % (Mín) |
| Up to & incl. 10 | 400 | 470 | 7 |
| Over 10 up to & incl. 20 | 420 | 485 | 8 |
| Over 20 up to & incl. 50 | 415 | 485 | 8 |
| Over 50 up to & incl. 75 | 410 | 475 | 8 |
| Over 75 up to & incl. 100 | 380 | 450 | 7 |
| Over 100 up to & incl. 150 | 365 | 425 | 7 |