Aluminium, BS-L
L102 T4511 Bar
High strength aerospace aluminium alloy mainly used for structural components.
L102 is used in a wide variety of high strength applications across numerous industries including defence and construction.
TELECHARGER LE PDF
Gamme
Veuillez noter
Si vous ne voyez pas ce que vous cherchez, veuillez contacter votre Centre de services local avec vos exigences spécifiques.
L102 T4511 Aluminium Related Specifications
| Système / Standard | Pays / Région | Grade / Désignation |
| AA | ÉTATS-UNIS | 2014A-T4511 |
| Nations Unies | International | A92014 (2014A-T4511) |
| FR / DIN | Europe | EN AW-2014A-T4511 / 3.1255 |
| Nom EN | Europe | AlCu4SiMg-T4511 |
| RU | Chine | 2A14-T4511 |
| ISJ | Japon | A2014-T4511 |
| BS (Aerospace) | Royaume-Uni | L102-T4511 (2014A extruded bars & sections) |
| AFNOR | France | A-U4SG-T4511 |
Propriétés
Composition chimique
Alloy L102
BS L102 (1971)
| Élément chimique | % Présent |
| Cuivre (Cu) | 3.90 - 5.00 |
| Chrome (Cr) | 0.00 - 0.10 |
| Fer (Fe) | 0.00 - 0.50 |
| Magnésium (Mg) | 0.20 - 0.80 |
| Manganèse (Mn) | 0.40 - 1.20 |
| Nickel (Ni) | 0.00 - 0.20 |
| Lead (Pb) | 0.00 - 0.05 |
| Silicium (Si) | 0.50 - 0.90 |
| Tin (Sn) | 0.00 - 0.05 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.20 |
| Titanium + Zirconium (Ti+Zr) | 0.00 - 0.20 |
| Aluminium (Al) | Équilibre |
Propriétés mécaniques
Alloy L102 - Mechanical Properties of T4511 temper at various diameters
BS L102 (1971)
| Propriété mécanique | Valeur |
| <10mm Proof Stress | 235 Min |
| < 10mm Tensile Strength | 370 Min |
| < 10mm Elongation | 11% Min |
| 10mm - 20mm Proof Stress | 260 Min |
| 10mm - 20mm Tensile Strength | 400 Min |
| 10mm - 20mm Elongation | 11% Min |
| 20mm - 75mm Proof Stress | 270 Min |
| 20mm - 75mm Tensile Strength | 410 Min |
| 20mm - 75mm Elongation | 14% min |
| 75mm - 150mm Proof Stress | 260 Min |
| 75mm - 150mm Tensile Strength | 400 Min |
| 75mm - 150mm Elongation | 12% Min |
| 150mm - 200mm Proof Stress | 230 Min |
| 150mm - 200mm Tensile Strength | 370 Min |
| 150mm - 200mm Elongation | 8% min |
Propriétés physiques générales
Alloy L102
BS L102 (1971)
| Propriété physique | Valeur |
| Densité | 2800 g/cm³ |
| Point de fusion | 640 °C |
| Dilatation thermique | 22.8 x 10-6/K |
| Module d'élasticité | 73000 GPa |
| Conductivité thermique | 134 W/m.K |
Applications
- High strength structural components
- Aircraft (e.g. fittings and wheels)
- Military vehicles & bridges
- Forgings for trucks and machinery (hydraulic etc)
- Weapons manufacture
- Structural applications
Caractéristiques
- Heat treatable alloy
- High mechanical strength slightly higher than 2011 and 2017A