Aluminium, ASTM & FED-QQ
QQ-A-200/8 T6511 (6061)
Aerospace aluminium alloy with good strength and workability.
A medium strength aerospace aluminium alloy with, depending upon temper, yield strength of 12-35 ksi (80-240 MPa) and tensile strength of 26-38 ksi (180-260 MPa).
This alloy is used where good strength combined with workability is required.
TELECHARGER LE PDF
Gamme
Veuillez noter
Si vous ne voyez pas ce que vous cherchez, veuillez contacter votre Centre de services local avec vos exigences spécifiques.
QQ-A-200/8 T6511 Aluminium Related Specifications
| Système / Standard | Pays / Région | Grade / Désignation |
| AA | ÉTATS-UNIS | 6061-T6511 |
| Nations Unies | International | A96061 (6061-T6511) |
| FR / DIN | Europe | EN AW-6061-T6511 |
| Nom EN | Europe | AlMg1SiCu-T6511 |
| ASTM B221 | ÉTATS-UNIS | 6061-T6511 extruded bar, rod, shapes & tube |
| RU | Chine | 6061-T6511 |
| ISJ | Japon | A6061-T6511 |
| BS | Royaume-Uni | 6061-T6511 (extruded profiles) |
Propriétés
Composition chimique
Alloy QQ A 200/8
SAE AMS QQ-A-200/8
| Élément chimique | % Présent |
| Silicium (Si) | 0.40 - 0.80 |
| Fer (Fe) | 0.00 - 0.70 |
| Cuivre (Cu) | 0.15 - 0.40 |
| Manganèse (Mn) | 0.00 - 0.15 |
| Chrome (Cr) | 0.04 - 0.35 |
| Magnésium (Mg) | 0.80 - 1.20 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.25 |
| Titane (Ti) | 0.00 - 0.15 |
| Autre (Chacun) | 0.00 - 0.05 |
| Autres (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | Équilibre |
Propriétés physiques générales
| Propriété physique | Valeur |
| Densité | 2,70 g/cm³ |
| Point de fusion | 147631 °C |
| Dilatation thermique | 23,4 x 10-6/K |
| Module d'élasticité | 70 GPa |
| Conductivité thermique | 166 W/m.K |
| Résistivité électrique | 0,040 x 10⁻⁶ Ω .m |
Applications
- High technology applications
- Defence components
- Aerospace components
Caractéristiques
- Very good machinability
- Good resistance to corrosive atmospheric attack
- Weldability is very good by inert gas, resistance and spot welding
Informations supplémentaires
Propriétés mécaniques
These mechanical properties are for bar in the T6511 temper.
| Diamètre (mm) | Proof Strength (Min) | Tensile Strength (Min) | Elongation % (Min) |
| Up to & incl. 6.3 | 241 | 262 | 8 |
| Over 6.3 | 241 | 262 | 10 |