Aluminium, ASTM & FED-QQ
QQ-A-200/8 T6511 (6061)
Aerospace aluminium alloy with good strength and workability.
A medium strength aerospace aluminium alloy with, depending upon temper, yield strength of 12-35 ksi (80-240 MPa) and tensile strength of 26-38 ksi (180-260 MPa).
This alloy is used where good strength combined with workability is required.
UNDUH PDF
Jangkauan
HARAP DICATAT
Jika Anda tidak melihat apa yang Anda cari, silakan hubungi pusat layanan lokal dengan kebutuhan spesifik Anda.
QQ-A-200/8 T6511 Aluminium Related Specifications
| Sistem / Standar | Negara / Wilayah | Kelas / Peruntukan |
| AA | AMERIKA SERIKAT | 6061-T6511 |
| UNS | Internasional | A96061 (6061-T6511) |
| EN / DIN | Eropa | EN AW-6061-T6511 |
| EN Nama | Eropa | AlMg1SiCu-T6511 |
| ASTM B221 | AMERIKA SERIKAT | 6061-T6511 extruded bar, rod, shapes & tube |
| GB | Cina | 6061-T6511 |
| JIS | Jepang | A6061-T6511 |
| BS | INGGRIS | 6061-T6511 (extruded profiles) |
Properti
Komposisi Kimia
Alloy QQ A 200/8
SAE AMS QQ-A-200/8
| Elemen Kimia | % Hadir |
| Silikon (Si) | 0.40 - 0.80 |
| Besi (Fe) | 0.00 - 0.70 |
| Tembaga (Cu) | 0.15 - 0.40 |
| Mangan (Mn) | 0.00 - 0.15 |
| Kromium (Cr) | 0.04 - 0.35 |
| Magnesium (Mg) | 0.80 - 1.20 |
| Seng (Zn) | 0.00 - 0.25 |
| Titanium (Ti) | 0.00 - 0.15 |
| Lainnya (Masing-masing) | 0.00 - 0.05 |
| Lainnya (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | Keseimbangan |
Sifat Fisik Umum
| Properti Fisik | Nilai |
| Kepadatan | 2,70 g/cm³ |
| Titik Leleh | 147631 °C |
| Ekspansi Termal | 23,4 x 10-6/K |
| Modulus Elastisitas | 70 GPa |
| Konduktivitas Termal | 166 W/mK |
| Tahanan Listrik | 0,040 x 10-6 Ω .m |
Aplikasi
- Aplikasi teknologi tinggi
- Komponen pertahanan
- Komponen kedirgantaraan
Karakteristik
- Kemampuan mesin yang sangat baik
- Good resistance to corrosive atmospheric attack
- Weldability is very good by inert gas, resistance and spot welding
Informasi Tambahan
Sifat Mekanis
These mechanical properties are for bar in the T6511 temper.
| Diameter (mm) | Kekuatan Bukti (Min) | Kekuatan Tarik (Min) | Perpanjangan % (Min) |
| Up to & incl. 6.3 | 241 | 262 | 8 |
| Over 6.3 | 241 | 262 | 10 |