Aluminium, Paduan Komersial
2011 T3 Bar
Extruded and drawn machining bar with high mechanical strength that machines exceptionally well.
Aluminium alloy 2011 is a high mechanical strength alloy that machines exceptionally well. Often called a Free Machining Alloy or ‘FMA’ it is well suited to use in automatic lathes.
Machining at high speeds produces fine chips that are easily removed. The excellent machining characteristics allow the production of complex and detailed parts. In some circumstances 2011 can replace free machining brass without the need for alterations to tooling.
It has poor corrosion resistance, which means parts made from 2011 tend to be anodised to provide additional surface protection.
When higher levels of corrosion resistance are required, 6262 T9 may be a suitable replacement.
UNDUH PDF
Jangkauan
| Product Form | Imperial Sizes | Metric Sizes |
| Round Bar | 3⁄16"- 16" | 6mm - 50mm |
HARAP DICATAT
Jika Anda tidak melihat apa yang Anda cari, silakan hubungi pusat layanan lokal dengan kebutuhan spesifik Anda.
2011 T3 Aluminium Related Specifications
| Sistem / Standar | Negara / Wilayah | Kelas / Peruntukan |
| AA | AMERIKA SERIKAT | 2011-T3 |
| UNS | Internasional | A92011 (2011-T3) |
| EN / DIN | Eropa | EN AW-2011 / 3.1655 (T3) |
| EN Nama | Eropa | AlCu6BiPb – T3 |
| ASTM B211 | AMERIKA SERIKAT | 2011-T3 bar, rod, wire |
| AMS | USA / Aerospace | AMS 4110 (2011-T3 bar/rod) |
| GB | Cina | 2011-T3 |
| JIS | Jepang | A2011-T3 |
| BS | INGGRIS | FC1 (2011-T3 bar) |
| AFNOR | Prancis | A-U5PbBi (2011-T3) |
Properti
Komposisi Kimia
Alloy 2011
| Elemen Kimia | % Hadir |
| Silikon (Si) | 0.00 - 0.40 |
| Besi (Fe) | 0.00 - 0.70 |
| Tembaga (Cu) | 5.00 - 6.00 |
| Timbal (Pb) | 0.20 - 0.40 |
| Bismuth (Bi) | 0.20 - 0.60 |
| Seng (Zn) | 0.00 - 0.30 |
| Lainnya (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Lainnya (Masing-masing) | 0.00 - 0.05 |
| Aluminium (Al) | Keseimbangan |
Sifat Mekanis
Rod and Bar Up to 200mm Dia. or 60mm A/F
| Properti Mekanis | Nilai |
| Perpanjangan A50 mm | 12 Menit % |
| Stres Bukti | 125 Min MPa |
| Kekuatan Tarik | 275 Min MPa |
| Kekerasan Brinell | 95 HB |
| Perpanjangan A | 14 Min % |
Extruded and Drawn Bar Up to 200mm Dia. or 60mm A/F
| Properti Mekanis | Nilai |
| Stres Bukti | 270 Min MPa |
| Kekuatan Tarik | 320 Min MPa |
| Kekerasan Brinell | 90 Min HB |
| Perpanjangan A | 10 Menit % |
Sifat Fisik Umum
| Properti Fisik | Nilai |
| Kepadatan | 2.83 g/cm³ |
| Modulus Elastisitas | 70 GPa |
| Tahanan Listrik | 0,038 x 10-6 Ω .m |
| Konduktivitas Termal | 151 W/m.K |
| Ekspansi Termal | 22.9 x 10-6/K |
| Titik Leleh | 535 °C |
Aplikasi
- 2011 is typically used in applications that require parts manufactured by repetition machining. These applications may include:
- Appliance parts & trim
- Automotive trim
- Fasteners and fittings
- Ordnance
Karakteristik
- Machining at high speeds produces fine chips that are easily removed. The excellent machining characteristics allow the production of complex and detailed parts. In some circumstances 2011 can replace free machining brass without the need for alterations to tooling.
- It has poor corrosion resistance, which means parts made from 2011 tend to be anodised to provide additional surface protection.
- Alloy 2011 has extremely poor weldability and thus welding is not recommended. However, as it is used for machined parts there is rarely a need to weld this alloy.
Informasi Tambahan
Fabrikasi
| Proses | Peringkat |
| Kemampuan kerja - Dingin | Fair |
| Kemampuan mesin | Luar biasa |
| Kemampuan Las - Gas | Miskin |
| Kemampuan Las - Busur | Miskin |
| Kemampuan Las - Resistensi | Miskin |
| Kemampuan mematri | Miskin |
| Kemampuan solder | Fair |
Kemampuan las
Alloy 2011 has extremely poor weldability and thus welding is not recommended. However, as it is used for machined parts there is rarely a need to weld this alloy.