Aluminium, Paduan Komersial
3103 H14 Sheet
A commercial aluminium alloy which is close in properties to 3003.
Aluminium 3103 is a medium strength aluminium alloy often found in transport and HVAC applications.
It has very similar properties to 3003. It has better mechanical properties over the 1000 series alloys especially at elevated temperatures.
UNDUH PDF
Jangkauan
| Ukuran Lembar | Ketebalan |
| 2000 x 1000 | 1.0mm - 1.5mm |
| 2500 x 1250 | 1.0mm - 3.0mm |
| 3000 x 1250 | 3.0mm |
HARAP DICATAT
Jika Anda tidak melihat apa yang Anda cari, silakan hubungi pusat layanan lokal dengan kebutuhan spesifik Anda.
3103 H14 Aluminium Related Specifications
| Sistem / Standar | Negara / Wilayah | Kelas / Peruntukan |
| AA | AMERIKA SERIKAT | 3103-H14 |
| EN / DIN | Eropa | EN AW-3103-H14 / 3.0515 |
| EN Nama | Eropa | AlMn1-H14 |
| GB | Cina | 3103-H14 (GB/T 3190) |
| JIS | Jepang | A3103-H14 |
| UNS | Internasional | A93103 (3103-H14) |
| BS (older) | INGGRIS | 3103 (N3) H14 |
| AFNOR | Prancis | 3103-H14 (AlMn1) |
Properti
Komposisi Kimia
Alloy 3103
| Elemen Kimia | % Hadir |
| Mangan (Mn) | 0.90 - 1.50 |
| Besi (Fe) | 0.00 - 0.70 |
| Tembaga (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| Magnesium (Mg) | 0.00 - 0.30 |
| Silikon (Si) | 0.00 - 0.50 |
| Seng (Zn) | 0.00 - 0.20 |
| Lainnya (Masing-masing) | 0.00 - 0.05 |
| Lainnya (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Kromium (Cr) | 0.00 - 0.10 |
| Titanium + Zirkonium (Ti + Zr) | 0.00 - 0.10 |
| Aluminium (Al) | Keseimbangan |
Sifat Mekanis
Sheet 0.2mm to 6.0mm
| Properti Mekanis | Nilai |
| Kekuatan Tarik | 140 - 180 MPa |
| Stres Bukti | 120 Menit MPa |
| Kekerasan Brinell | 45 HB |
Sifat Fisik Umum
| Properti Fisik | Nilai |
| Kepadatan | 2.73 g/cm³ |
| Titik Leleh | 655 °C |
| Ekspansi Termal | 23,1 x 10-6/K |
| Modulus Elastisitas | 69,5 GPa |
| Konduktivitas Termal | 160 W/m.K |
| Tahanan Listrik | 42 % IACS |
Aplikasi
- Heat exchangers
- Air condition evaporators
- Aircraft and military components
- Motor vehicle radiators
- Freezer linings
- Cladding alloy
- Office equipment
- Tubing and piping
- Pressure vessels
Karakteristik
- Good cold workability
- Kemampuan las yang sangat baik
- Good resistance to atmospheric corrosion
Informasi Tambahan
Fabrikasi
| Proses | Peringkat |
| Kemampuan kerja - Dingin | Bagus. |
| Kemampuan mesin | Acceptable |
Kemampuan las
| Proses | Peringkat |
| Kemampuan Las - Gas | Sangat baik |
| Kemampuan Las - Busur | Sangat baik |
| Kemampuan Las - Resistensi | Bagus. |
| Kemampuan mematri | Sangat baik |
| Kemampuan solder | Very good |