Aluminium, Paduan Komersial
4015 H14 Sheet
High quality general purpose aluminium alloy.
Aluminium alloy 4015 is a high quality general purpose alloy. It is a close relation to 3103 AlMn alloy, but with a higher silicon content.
This alloy can be welded, anodized* or painted. (*It should be noted that the anodized finish of alloy 4015 will be much darker and less reflective that on alloys 1050 or 3103 so this is not recommended for decorative applications).
Many users now prefer to use alloy 4015 having switched from other alloys such as 1050 and 3103.
Please note that the mechanical properties quoted are for H14 temper.
UNDUH PDF
Jangkauan
HARAP DICATAT
Jika Anda tidak melihat apa yang Anda cari, silakan hubungi pusat layanan lokal dengan kebutuhan spesifik Anda.
4015 H14 Aluminium Related Specifications
| Sistem / Standar | Negara / Wilayah | Kelas / Peruntukan |
| AA | AMERIKA SERIKAT | 4015-H14 |
| UNS | Internasional | A94015 (4015-H14) |
| EN / DIN | Eropa | EN AW-4015-H14 |
| EN Nama | Eropa | AlSi2Mn-H14 |
Properti
Komposisi Kimia
Alloy 4015
| Elemen Kimia | % Hadir |
| Besi (Fe) | 0.00 - 0.70 |
| Tembaga (Cu) | 0.00 - 0.20 |
| Magnesium (Mg) | 0.10 - 0.50 |
| Silikon (Si) | 1.40 - 2.20 |
| Seng (Zn) | 0.00 - 0.20 |
| Mangan (Mn) | 0.60 - 1.20 |
| Lainnya (Masing-masing) | 0.00 - 0.05 |
| Lainnya (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | Keseimbangan |
Sifat Mekanis
Sheet 0.2mm to 3.00mm
| Properti Mekanis | Nilai |
| Kekuatan Tarik | 150 - 200 MPa |
| Stres Bukti | 120 Menit MPa |
| Kekerasan Brinell | 50 HB |
Sifat Fisik Umum
| Properti Fisik | Nilai |
| Kepadatan | 2.72 g/cm³ |
| Titik Leleh | 600 °C |
| Ekspansi Termal | 24 x 10-6/K |
| Modulus Elastisitas | 70 GPa |
| Konduktivitas Termal | 150-200 W/m.K |
| Tahanan Listrik | 0.023-0.029 x 10-6 Ω .m |
Aplikasi
- Industry application include:
- Building
- Food
- Transport
- Packaging
Karakteristik
- Good ductility
- Kekuatan mekanik yang baik
- Similar corrosion resistance to the 3000 series alloys
- Suitable for most applications in mill finish or painted
- Not recommended for use in aggressive environments
Informasi Tambahan
Fabrikasi
Corresponds to alloy 3103 in same temper but may not be a direct equivalent.
r/t performance dependent upon thickness – approx figures for H12 r/t min bend radius for 180 degree bend are shown below:
Thickness
0.5-0.8mm: r/t 0.0
0.8-1.5mm: r/t 1.0
1.5-3.0mm: r/t 2.0
| Proses | Peringkat |
| Workability Cold | Sangat baik |
| Kemampuan mesin | Acceptable |
| Kemampuan Las - Gas | Sangat baik |
| Kemampuan Las - Busur | Sangat baik |
| Kemampuan Las - Resistensi | Bagus. |
| Kemampuan mematri | Sangat baik |
| Kemampuan solder | Very good |
Kemampuan las
Suitable for MIG and TIG welding using normal aluminium welding conditions. Recommended welding wire is 4043 (Al Si5).