Aluminium, Paduan Komersial
5454 O/H111 Sheet & Plate
Medium-high strength alloy highly resistant to corrosion and good formability.
Aluminium alloy 5454 has very good corrosion resistance, in particular to seawater and general environmental conditions.
Alloy 5454 is widely used in the manufacture of chemical storage tanks, automotive wheels and in particular those applications that may be subject to temperatures in excess of 65ºC.
UNDUH PDF
Jangkauan
HARAP DICATAT
Jika Anda tidak melihat apa yang Anda cari, silakan hubungi pusat layanan lokal dengan kebutuhan spesifik Anda.
5454 O/H111 Aluminium Related Specifications
| Sistem / Standar | Negara / Wilayah | Kelas / Peruntukan |
| AA | AMERIKA SERIKAT | 5454-O / 5454-H111 |
| UNS | Internasional | A95454 (5454-O / 5454-H111) |
| EN / DIN | Eropa | EN AW-5454-O / EN AW-5454-H111 |
| EN Nama | Eropa | AlMg3Mn-O / AlMg3Mn-H111 |
| BS | INGGRIS | 5454-O / 5454-H111 |
Properti
Komposisi Kimia
Alloy 5454
| Elemen Kimia | % Hadir |
| Mangan (Mn) | 0.50 - 1.00 |
| Besi (Fe) | 0.00 - 0.40 |
| Magnesium (Mg) | 2.40 - 3.00 |
| Silikon (Si) | 0.00 - 0.25 |
| Kromium (Cr) | 0.05 - 0.20 |
| Titanium (Ti) | 0.00 - 0.20 |
| Seng (Zn) | 0.00 - 0.25 |
| Tembaga (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| Lainnya (Masing-masing) | 0.00 - 0.05 |
| Lainnya (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | Keseimbangan |
Sifat Mekanis
Sheet 0.2mm to 6.0mm thick
| Properti Mekanis | Nilai |
| Stres Bukti | 180 Min MPa |
| Kekuatan Tarik | 250 - 305 MPa |
| Kekerasan Brinell | 74 HB |
Sifat Fisik Umum
| Properti Fisik | Nilai |
| Kepadatan | 2,69 g/cm³ |
| Titik Leleh | 645 °C |
| Ekspansi Termal | 23.6 x 10-6/K |
| Modulus Elastisitas | 70.5 GPa |
| Konduktivitas Termal | 135 W/m.K |
| Tahanan Listrik | 34 % IACS |
Aplikasi
- Road transport bodybuilding
- Chemical and process plant
- Pressure vessels, containers, boilers
- Cryogenics
- Marine & offshore
- Pylons, poles & masts
Karakteristik
- Medium to high strength
- Strengthened by cold working
- Similar to alloy 5754 with good strength in the temperature range 65 to 170 degrees centigrade.
- High fatigue strength
- It is not suitable for complex or fine extrusions
- Good formability in softer tempers
- Kemampuan las yang baik
Informasi Tambahan
Fabrikasi
Formability of alloy 5454 is good in the softer tempers and it can be extruded.
Kemampuan las
Alloy 5454 has good weldability by some methods but soldering and brazing are not recommended.