Aluminium, Paduan Komersial
6026 T9 Bar
Tin free aluminium alloy machining bar recently developed to meet European Environmental Protection Directives.
Aluminium alloy 6026 is a recently developed alloy meeting the following European Environmental Protection Directives:
- 2000/53/CE-ELV – For the automotive sector
- 2002/95/CE-RoHS – For the electrical and electronics sector
Alloy 6026 does not contain Tin (Sn) which can cause weakness and cracking of machined parts when subjected to stress and high temperature. Alloy 6026 is a good alternative to alloys 6061 and 6082. Extruded bars in alloy 6026 have the same minimum tensile strength as alloys 2011 & 2030.
UNDUH PDF
Jangkauan
HARAP DICATAT
Jika Anda tidak melihat apa yang Anda cari, silakan hubungi pusat layanan lokal dengan kebutuhan spesifik Anda.
6026 T9 Aluminium Related Specifications
| Sistem / Standar | Negara / Wilayah | Kelas / Peruntukan |
| AA | USA / International | 6026-T9 |
| UNS | Internasional | A96026 (6026-T9) |
| EN / DIN | Eropa | EN AW-6026-T9 |
| EN Nama | Eropa | AlMgSiBi-T9 |
Properti
Komposisi Kimia
6026 T9
| Elemen Kimia | % Hadir |
| Mangan (Mn) | 0.20 - 1.00 |
| Besi (Fe) | 0.00 - 0.70 |
| Magnesium (Mg) | 0.60 - 1.20 |
| Silikon (Si) | 0.60 - 1.40 |
| Tembaga (Cu) | 0.20 - 0.50 |
| Timbal (Pb) | 0.00 - 0.40 |
| Bismuth (Bi) | 0.50 - 1.50 |
| Seng (Zn) | 0.00 - 0.30 |
| Timah (Sn) | 0.00 - 0.05 |
| Kromium (Cr) | 0.00 - 0.30 |
| Titanium (Ti) | 0.00 - 0.20 |
| Lainnya (Masing-masing) | 0.00 - 0.05 |
| Lainnya (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | Keseimbangan |
Sifat Mekanis
Extruded and Drawn Bar
6026 T9
| Properti Mekanis | Nilai |
| Stres Bukti | 330 Min MPa |
| Kekuatan Tarik | 360 Min MPa |
| Perpanjangan A50 mm | 4 Min % |
| Kekerasan Brinell | 95 Min HB |
| Properti Mekanis | Nilai |
| Stres Bukti | 330 Min MPa |
| Kekuatan Tarik | 360 Min MPa |
| Perpanjangan A50 mm | 4 % |
| Kekerasan Brinell | 95 Min HB |
Sifat Fisik Umum
| Properti Fisik | Nilai |
| Kepadatan | 2.72 g/cm³ |
| Ekspansi Termal | 23.4 x 10^-6 /K |
| Modulus Elastisitas | 69 GPa |
| Konduktivitas Termal | 172 W/m.K |
| Tahanan Listrik | 0.039 x 10^-6 Ω .m |
Aplikasi
- Machined parts especially on high speed automatic lathes
- Hard anodising
- Hot forging
- Automotive components such as brake systems
- Electrical & electronic parts
Karakteristik
- Ketahanan korosi yang sangat baik
- Suitable for anodising to provide both decorative and hard anodised finishes
- Good alternative to alloys 6061 and 6082
- Extruded Bars in alloy 6026 have the same minimum tensile strength as alloys 2011 & 2030
- Kemampuan las yang baik
- 6026 can be used in place of alloys 6082 or 6081, especially where the finished parts require extensive machining on high speed automtatic lathes and machining centres
Informasi Tambahan
Kemampuan mesin
- 6026 can be used in place of alloys 6082 or 6081, especially where the finished parts require extensive machining on high speed automtatic lathes and machining centres.
Kemampuan las
- Weldability of alloy 6026 is good.