Aluminium, Paduan Komersial
6063 O Bar & Extrusion
One of the most popular alloys in the 6000 series and most widely known as an architectural alloy.
Aluminium alloy 6063 is a medium strength alloy commonly referred to as an architectural alloy. It is normally used in intricate extrusions and is most commonly supplied in the T6 temper.
UNDUH PDF
Jangkauan
HARAP DICATAT
Jika Anda tidak melihat apa yang Anda cari, silakan hubungi pusat layanan lokal dengan kebutuhan spesifik Anda.
6063 O Aluminium Related Specifications
| Sistem / Standar | Negara / Wilayah | Kelas / Peruntukan |
| AA | AMERIKA SERIKAT | 6063-O |
| UNS | Internasional | A96063 (6063-O) |
| EN / DIN | Eropa | EN AW-6063-O |
| EN Nama | Eropa | AlMg0.7Si-O |
| GB | Cina | 6063-O |
| JIS | Jepang | A6063-O |
| BS | INGGRIS | 6063-O (extruded profiles) |
Properti
Komposisi Kimia
Alloy 6063
| Elemen Kimia | % Hadir |
| Mangan (Mn) | 0.00 - 0.10 |
| Besi (Fe) | 0.00 - 0.35 |
| Magnesium (Mg) | 0.45 - 0.90 |
| Silikon (Si) | 0.20 - 0.60 |
| Seng (Zn) | 0.00 - 0.10 |
| Titanium (Ti) | 0.00 - 0.10 |
| Kromium (Cr) | 0.00 - 0.10 |
| Tembaga (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| Lainnya (Masing-masing) | 0.00 - 0.05 |
| Lainnya (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | Keseimbangan |
Sifat Mekanis
Rod & Bar Up to 200mm Dia.
| Properti Mekanis | Nilai |
| Kekuatan Tarik | 130 Max MPa |
| Perpanjangan A50 mm | 16 Min % |
| Kekerasan Brinell | 25 HB |
| Perpanjangan A | 18 Min % |
Tube Up to 25mm Wall Thickness
| Properti Mekanis | Nilai |
| Kekuatan Tarik | 130 Max MPa |
| Perpanjangan A50 mm | 16 Min % |
| Kekerasan Brinell | 25 HB |
| Perpanjangan A | 18 Min % |
Sifat Fisik Umum
| Properti Fisik | Nilai |
| Kepadatan | 2,70 g/cm³ |
| Titik Leleh | 600 °C |
| Ekspansi Termal | 23.5 x 10-6/K |
| Modulus Elastisitas | 69,5 GPa |
| Konduktivitas Termal | 200 W/m.K |
| Tahanan Listrik | 0,035 x 10-6 Ω .m |
Aplikasi
- Extrusions
- Window frames
- Doors
- Shop fittings
- Irrigation tubing
- In balustrading the rails and posts are normally in the T6 temper and formed elbows and bends are T4
- Hydro formed tube for chassis
Karakteristik
- High corrosion resistance
- Kekuatan sedang
- Good surface finish
- Readily suited to welding
- Easily anodised
- Good formability in the T4 condition
Informasi Tambahan
Kemampuan las
- 6063 is suitable for all conventional welding methods.
- Welding wire generally should be alloy 5183 or alloy 4043.
- When maximum electrical conductivity is required use alloy 4043.
- For strength and conductivity use alloy 5346 and increase the size of the weld to compensate for the lower conductivity.
| Proses | Peringkat |
| Kemampuan Las - Gas | Luar biasa |
| Kemampuan Las - Busur | Luar biasa |
| Kemampuan Las - Resistensi | Luar biasa |
| Kemampuan mematri | Luar biasa |
| Kemampuan solder | Bagus. |
Fabrikasi
| Proses | Peringkat |
| Kemampuan kerja - Dingin | Rata-rata |
| Kemampuan mesin | Rata-rata |