Aluminium, Paduan Komersial
7075 T6 Bar & Extrusions
A high strength aerospace aluminium alloy.
7075 aluminium alloy is an aluminium alloy, with zinc as the primary alloying element. It is one of the most commonly used aluminium alloy for highly stressed structural applications, where the need for good corrosion resistance is not important.
UNDUH PDF
Jangkauan
HARAP DICATAT
Jika Anda tidak melihat apa yang Anda cari, silakan hubungi pusat layanan lokal dengan kebutuhan spesifik Anda.
7075 T6 Aluminium Related Specifications
| Sistem / Standar | Negara / Wilayah | Kelas / Peruntukan |
| AA | AMERIKA SERIKAT | 7075-T6 |
| UNS | Internasional | A97075 (7075-T6) |
| EN / DIN | Eropa | EN AW-7075-T6 / 3.4365 |
| EN Nama | Eropa | AlZn5.5MgCu-T6 |
| GB | Cina | 7A09-T6 (equivalent to 7075-T6) |
| JIS | Jepang | A7075-T6 |
| BS | INGGRIS | 7075-T6 (L95, high-strength wrought alloy) |
| AFNOR | Prancis | A-Z5GU-T6 |
Properti
Komposisi Kimia
Alloy 7075
| Elemen Kimia | % Hadir |
| Silikon (Si) | 0.00 - 0.40 |
| Besi (Fe) | 0.00 - 0.50 |
| Tembaga (Cu) | 1.20 - 2.00 |
| Mangan (Mn) | 0.00 - 0.30 |
| Kromium (Cr) | 0.18 - 0.28 |
| Magnesium (Mg) | 2.10 - 2.90 |
| Seng (Zn) | 5.10 - 6.10 |
| Titanium (Ti) | 0.00 - 0.20 |
| Lainnya (Masing-masing) | 0.00 - 0.05 |
| Lainnya (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | Keseimbangan |
Sifat Mekanis
Drawn Bar Up to 25mm
| Properti Mekanis | Nilai |
| Stres Bukti | 480 Min MPa |
| Kekuatan Tarik | 540 Min MPa |
| Perpanjangan A50 mm | 7 Min % |
Sifat Fisik Umum
| Properti Fisik | Nilai |
| Kepadatan | 2.80 g/cm³ |
| Titik Leleh | 635 °C |
| Ekspansi Termal | 23.5 x 10-6/K |
| Modulus Elastisitas | 72 GPa |
| Konduktivitas Termal | 130 W/m.K |
| Tahanan Listrik | 40 % IACS |
Aplikasi
- Aircraft structures
- Gears and shafts
- Automotive
- Bicycle components
- Rock climbing equipment
Karakteristik
- Excellent mechanical properties
- Good ductility
- High strength and toughness
- Good resistance to fatigue
- Superior stress corrosion resistance