Aluminium, Commercial Alloy
5083 H32 Sheet & Plate
La lega di alluminio di grado marino non trattabile termicamente a più alta resistenza.
Aluminium 5083 is known for exceptional performance in extreme environments. 5083 is highly resistant to attack by both seawater and industrial chemical environments. Mechanical properties shown are for H32 temper.
SCARICA IL PDF
Gamma
NOTA BENE
Se non vedi quello che stai cercando, contatta il tuo Centro servizi locale con le tue specifiche esigenze.
5083 H32 Aluminium Related Specifications
| Sistema / Standard | Paese / Regione | Grado / Qualifica |
| AA | Stati Uniti d'America | 5083-H32 |
| UNS | Internazionale | A95083 (5083-H32) |
| IT / DIN | Europa | EN AW-5083-H32 / 3.3547 |
| Nome | Europa | AlMg4.5Mn0.7-H32 |
| Regno Unito | Cina | 5083-H32 |
| JIS | Giappone | A5083-H32 |
| DIN | Germany | 3.3547 (AlMg4.5Mn0.7-H32) |
| BS | REGNO UNITO | 5083-H32 (equivalent grade) |
| AFNOR | Francia | A-G4MC-H32 (equivalent to 5083-H32) |
Proprietà
Composizione chimica
Alloy 5083
| Elemento Chimico | % Presente |
| Manganese (Mn) | 0.40 - 1.00 |
| Ferro (Fe) | 0.00 - 0.40 |
| Rame (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| Magnesium (Mg) | 4.00 - 4.90 |
| Silicio (Si) | 0.00 - 0.40 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.25 |
| Cromo (Cr) | 0.05 - 0.25 |
| Titanium (Ti) | 0.00 - 0.15 |
| Other (Each) | 0.00 - 0.05 |
| Others (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | Equilibrio |
Proprietà Meccaniche
Sheet 0.2mm to 6.00mm
| Proprietà meccaniche | Valore |
| Tensione di snervamento | 215 Min MPa |
| Resistenza alla trazione | 305 - 380 MPa |
| Durezza Brinell | 89 HB |
Proprietà fisiche generali
| Proprietà fisica | Valore |
| Densità | 2.65 g/cm³ |
| Punto di fusione | 570 °C |
| Dilatazione termica | 25 x 10-6/K |
| Modulo di elasticità | 72 GPa |
| Conduttività termica | 121 W/m.K |
| Resistività elettrica | 0.058 x 10-6 Ω .m |
Applicazioni
- Shipbuilding
- Rail cars
- Vehicle bodies
- Tip truck bodies
- Mine skips and cages
- Pressure vessels
Characteristics
- Exceptional strength after welding
- Exceptional performance in extreme environments
- Not recommended for use in temperatures above 65oC
- Marine grade aluminium alloy
Informazioni aggiuntive
Fabbricazione
| Process | Rating |
| Workability - Cold | Average |
| Lavorabilità | Poor |
Saldabilità
When welding 5083 to itself or another alloy from the same sub-group, the recommended filler metal is 5183. Other suitable fillers are 5356 and 5556.
| Process | Rating |
| Weldability - Gas | Average |
| Weldability - Arc | Excellent |
| Weldability - Resistance | Excellent |
| Brazability | Poor |
| Solderability | Poor |