Aluminium, Commercial Alloy
6082 O Sheet & Plate
Lega di alluminio strutturale con la massima resistenza della serie 6000.
Aluminium alloy 6082 is a medium strength alloy with excellent corrosion resistance. It has the highest strength of the 6000 series alloys and is known as a structural alloy. In plate form, 6082 is the alloy most commonly used for machining.
As a relatively new alloy, the higher strength of 6082 has seen it replace 6061 in many applications. The addition of a large amount of manganese controls the grain structure which in turn results in a stronger alloy.
Plate can be cut to customer requirements. Please ask your local Service Centre for further details.
SCARICA IL PDF
Gamma
NOTA BENE
Se non vedi quello che stai cercando, contatta il tuo Centro servizi locale con le tue specifiche esigenze.
6082 O Aluminium Related Specifications
| Sistema / Standard | Paese / Regione | Grado / Qualifica |
| AA | Stati Uniti d'America | 6082-O |
| UNS | Internazionale | A96082 (6082-O) |
| IT / DIN | Europa | EN AW-6082-O / 3.2315 |
| Nome | Europa | AlSi1MgMn-O |
| Regno Unito | Cina | 6082-O |
| BS | REGNO UNITO | 6082-O (HE30-O, equivalent) |
Proprietà
Composizione chimica
Alloy 6082
| Elemento Chimico | % Presente |
| Manganese (Mn) | 0.40 - 1.00 |
| Ferro (Fe) | 0.00 - 0.50 |
| Magnesium (Mg) | 0.60 - 1.20 |
| Silicio (Si) | 0.70 - 1.30 |
| Rame (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.20 |
| Titanium (Ti) | 0.00 - 0.10 |
| Cromo (Cr) | 0.00 - 0.25 |
| Other (Each) | 0.00 - 0.05 |
| Others (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | Equilibrio |
Proprietà Meccaniche
Sheet 0.4mm to 6.00mm
| Proprietà meccaniche | Valore |
| Tensione di snervamento | 85 Max MPa |
| Resistenza alla trazione | 150 Max MPa |
| Durezza Brinell | 40 HB |
Proprietà fisiche generali
| Proprietà fisica | Valore |
| Densità | 2.70 g/cm³ |
| Punto di fusione | 555 °C |
| Dilatazione termica | 24 x 10-6/K |
| Modulo di elasticità | 70 GPa |
| Conduttività termica | 180 W/m.K |
| Resistività elettrica | 0.038 x 10-6 Ω .m |
Applicazioni
- Highly stressed applications
- Trusses
- Bridges
- Cranes
- Transport applications
- Ore skips
- Beer barrels
- Milk churns
Characteristics
- Excellent corrosion resistance
- Medium strength
- Good machinability. In the T6 and T651 temper, alloy 6082 machines well and produces tight coils of swarf when chip breakers are used.
- Good weldability
Informazioni aggiuntive
Saldabilità
- 6082 has very good weldability but strength is lowered in the weld zone. When welded to itself, alloy 4043 wire is recommended. If welding 6082 to 7005, then the wire used should be alloy 5356.
| Process | Rating |
| Weldability - Gas | Good |
| Weldability - Arc | Good |
| Weldability - Resistance | Good |
| Brazability | Good |
| Solderability | Good |
Fabbricazione
| Process | Rating |
| Workability - Cold | Good |
| Lavorabilità | Good |