Aluminium, Commercial Alloy
6106 T6 Extrusion
A wrought alloy with good corrosion resistance.
Aluminium alloy 6106 is an extrusion alloy designed to provide optimum combination of mechanical properties, complexity of shape, minimum section thickness and good surface finish together with the good resistance, weldability and formability associated with the 6000 series alloys.
SCARICA IL PDF
Gamma
NOTA BENE
Se non vedi quello che stai cercando, contatta il tuo Centro servizi locale con le tue specifiche esigenze.
6106 T6 Aluminium Related Specifications
| Sistema / Standard | Paese / Regione | Grado / Qualifica |
| AA | Stati Uniti d'America | 6106-T6 |
| UNS | Internazionale | A96106 (6106-T6) |
| IT / DIN | Europa | EN AW-6106-T6 |
| Nome | Europa | AlMgSiMn-T6 |
| BS | REGNO UNITO | 6106-T6 (extruded profiles) |
Proprietà
Composizione chimica
Alloy 6106
| Elemento Chimico | % Presente |
| Manganese (Mn) | 0.05 - 0.20 |
| Ferro (Fe) | 0.00 - 0.35 |
| Magnesium (Mg) | 0.40 - 0.80 |
| Silicio (Si) | 0.30 - 0.60 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.10 |
| Titanium (Ti) | 0.00 - 0.10 |
| Cromo (Cr) | 0.00 - 0.20 |
| Rame (Cu) | 0.00 - 0.25 |
| Other (Each) | 0.00 - 0.05 |
| Others (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | Equilibrio |
Proprietà Meccaniche
Profiles only Up to 10mm Wall Thickness
| Proprietà meccaniche | Valore |
| Tensione di snervamento | 200 Min MPa |
| Resistenza alla trazione | 250 Min MPa |
| Allungamento A50 mm | 6 Min % |
| Durezza Brinell | 75 HB |
| Elongation A | 8 Min % |
Proprietà fisiche generali
| Proprietà fisica | Valore |
| Densità | 2.70 g/cm³ |
| Punto di fusione | 655 °C |
| Dilatazione termica | 23.4 x 10-6/K |
| Modulo di elasticità | 69.5 GPa |
| Conduttività termica | 192 W/m.K |
| Resistività elettrica | 0.035 x 10-6 Ω .m |
Applicazioni
- Structural applications
- Ladders, pylons and towers
- Railway Rolling Stock
- Marine applications
- Automotive structures
Characteristics
- Good corrosion resistance
- Good formability
- Good weldability
Informazioni aggiuntive
Saldabilità
| Process | Rating |
| Weldability - Gas | Good |
| Weldability - Arc | Very Good |
| Weldability - Resistance | Good |
| Brazability | Good |
| Solderability | Good |
Fabbricazione
| Process | Rating |
| Workability - Cold | Acceptable but limited in T6 temper |
| Lavorabilità | Good |