Aluminium, Commercial Alloy
6106 T6 Extrusion
A heat treatable alloy with additions of copper, lead, silicon, magnesium and bismuth.
Aluminium alloy 6262 is a heat treatable alloy with very good corrosion resistance and strength. PLEASE NOTE: Due to European Environmental Protection Directives:
- 2000/53/CE-ELV – For the automotive sector
- 2002/95/CE-RoHS – For the electrical and electronics sector
This alloy has been replaced by Alloy 6026 which has a lower lead content.
SCARICA IL PDF
Gamma
NOTA BENE
Se non vedi quello che stai cercando, contatta il tuo Centro servizi locale con le tue specifiche esigenze.
6262 T6 Aluminium Related Specifications
| Sistema / Standard | Paese / Regione | Grado / Qualifica |
| AA | Stati Uniti d'America | 6262-T6 |
| UNS | Internazionale | A96262 (6262-T6) |
| IT / DIN | Europa | EN AW-6262-T6 |
| Nome | Europa | AlMgSiPb (free-machining) – T6 |
| Regno Unito | Cina | 6262-T6 |
| BS | REGNO UNITO | 6262-T6 (extruded free-machining bar) |
Proprietà
Composizione chimica
Alloy 6262
| Elemento Chimico | % Presente |
| Manganese (Mn) | 0.00 - 0.15 |
| Ferro (Fe) | 0.00 - 0.70 |
| Magnesium (Mg) | 0.80 - 1.20 |
| Silicio (Si) | 0.40 - 0.80 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.25 |
| Titanium (Ti) | 0.00 - 0.15 |
| Cromo (Cr) | 0.04 - 0.14 |
| Rame (Cu) | 0.15 - 1.40 |
| Bismuth (Bi) | 0.40 - 0.70 |
| Lead (Pb) | 0.40 - 0.70 |
| Other (Each) | 0.00 - 0.05 |
| Others (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | Equilibrio |
Proprietà Meccaniche
Rod & Bar Up to 200mm Dia. & A/F
| Proprietà meccaniche | Valore |
| Tensione di snervamento | 240 Mpa |
| Resistenza alla trazione | 260 Min MPa |
| Allungamento A50 mm | 8 Min % |
| Durezza Brinell | 75 HB |
| Elongation A | 10 Min % |
Tube Up to 25mm Wall Thickness
| Proprietà meccaniche | Valore |
| Tensione di snervamento | 240 Mpa |
| Resistenza alla trazione | 260 Min MPa |
| Allungamento A50 mm | 8 Min % |
| Durezza Brinell | 75 HB |
| Elongation A | 10 Min % |
Profiles Up to 25mm Wall Thickness
| Proprietà meccaniche | Valore |
| Tensione di snervamento | 240 Mpa |
| Resistenza alla trazione | 260 Min MPa |
| Allungamento A50 mm | 8 Min % |
| Durezza Brinell | 75 HB |
| Elongation A | 10 Min % |
Proprietà fisiche generali
| Proprietà fisica | Valore |
| Densità | 2.71 g/cm³ |
| Punto di fusione | 582 °C |
| Dilatazione termica | 23.4 x 10-6/K |
| Modulo di elasticità | 68.3 GPa |
| Conduttività termica | 172 W/m.K |
| Resistività elettrica | 0.039 x 10-6 Ω .m |
Applicazioni
- Screw machine products
- Camera parts
- Nuts
- Couplings
- Marine fittings
- Decorative hardware and appliance fittings
- Hinge pins
- Oil line fittings
- Valves and valve parts
Characteristics
- Very good corrosion resistance
- Very good strength
- Excellent machinability and surface finish due to additions of bismuth
- High-speed steel or carbide tooling can be used to obtain smooth finishes. Heavy cutting requires oil lubricant but light cutting can be done dry
- Alloy 6262 can be used in place of 2011 when higher corrosion resistance and better anodising response is required
Informazioni aggiuntive
Saldabilità
Alloy 6262 is readily weldable by all commercial methods and can also be brazed.
| Process | Rating |
| Weldability - Gas | Excellent |
| Weldability - Arc | Excellent |
| Weldability - Resistance | Excellent |
| Brazability | Excellent |
Fabbricazione
| Process | Rating |
| Workability - Cold | Poor |
| Lavorabilità | Excellent |