Aluminium, Commercial Alloy
2014A T651 Sheet & Plate
A high strength aluminium alloy which retains its strength after heat treatment.
A high strength 4 to 5% copper alloy produced in extruded bar and profile form, in the fully heat treated condition (solution heat-treated & artificially aged).
Normally stocked in the T651 condition (stress relieved by controlled stretching) except for sizes under 10mm diameter and over 203.2mm diameter (T6 only). Over 203.mm diameter is manufactured to chemical composition only.
SCARICA IL PDF
Gamma
| Modulo Prodotto | Size Range |
| Plate | 1⁄2" - 4" |
NOTA BENE
Se non vedi quello che stai cercando, contatta il tuo Centro servizi locale con le tue specifiche esigenze.
2014A T651 Aluminium Related Specifications
| Sistema / Standard | Paese / Regione | Grado / Qualifica |
| AA | Stati Uniti d'America | 2014A-T651 |
| UNS | Internazionale | A92014 (2014A-T651) |
| IT / DIN | Europa | EN AW-2014A / WNr 3.1255-T651 |
| Nome | Europa | AlCu4SiMg-T651 |
| AMS | Stati Uniti / Aerospaziale | AMS 4121 (2014A-T651 bar) |
| Regno Unito | Cina | 2A14-T651 |
| JIS | Giappone | A2014-T651 |
| BS (Aerospace) | REGNO UNITO | HE15 / L168 (2014A-T651) |
| AFNOR | Francia | A-U4SG-T651 |
Proprietà
Composizione chimica
Alloy 2014
| Elemento Chimico | % Presente |
| Silicio (Si) | 0.50 - 0.90 |
| Ferro (Fe) | 0.50 max |
| Rame (Cu) | 3.90 - 5.00 |
| Zinc (Zn) | 0.0.25 max |
| Manganese (Mn) | 0.40 - 1.20 |
| Magnesium (Mg) | 0.20 - 0.80 |
| Titanium (Ti) | 0.15 max |
| Others (Total) | 0.15 max |
| Cromo (Cr) | 0.10 max |
| Nichel (Ni) | 0.10 max |
| Other (Each) | 0.05 max |
| Titanium + Zirconium (Ti+Zr) | 0.20 max |
| Aluminium (Al) | Equilibrio |
Proprietà Meccaniche
Sheet 0.4mm to 6mm
| Proprietà meccaniche | Valore |
| Resistenza alla trazione | 440 Min MPa |
| Tensione di snervamento | 390 Min MPa |
| Durezza Brinell | 133 HB |
Plate 6mm to 12.5mm
| Proprietà meccaniche | Valore |
| Tensione di snervamento | 395 Min MPa |
| Resistenza alla trazione | 450 Min MPa |
| Allungamento A50 mm | 7 Min % |
| Durezza Brinell | 135 HB |
Plate 12.5mm to 40mm
| Proprietà meccaniche | Valore |
| Tensione di snervamento | 400 Min MPa |
| Resistenza alla trazione | 460 Min MPa |
| Durezza Brinell | 138 HB |
| Elongation A | 6 Min % |
Plate 40mm to 60mm
| Proprietà meccaniche | Valore |
| Tensione di snervamento | 390 Min MPa |
| Resistenza alla trazione | 450 Min MPa |
| Durezza Brinell | 135 HB |
| Elongation A | 5 Min % |
Plate 60mm to 80mm
| Proprietà meccaniche | Valore |
| Tensione di snervamento | 380 Min MPa |
| Resistenza alla trazione | 435 Min MPa |
| Durezza Brinell | 131 HB |
| Elongation A | 4 Min % |
Proprietà fisiche generali
| Proprietà fisica | Valore |
| Densità | 2.82 g/cm³ |
| Modulo di elasticità | 71 GPa |
| Resistività elettrica | 0.045 x 10-6Ω .m |
| Conduttività termica | 138 W/m.K |
| Dilatazione termica | 23 x 10-6/K |
| Punto di fusione | 535 °C |
Applicazioni
- High strength aerospace components
- Military vehicles
- Bridges
- Weapons manufacture
- Structural applications
Characteristics
- Machinability of aluminium alloy 2014A is very good.
- Resistance to atmospheric attack is poor especially when exposed to water or salt environments. To protect against atmospheric corrosion in storage, lightly coat with lanolin based protective oil.
- Good hard anodising capability
- Good strength levels after heat treatment
Informazioni aggiuntive
Saldabilità
| Process | Rating |
| Brazing & Soldering | Not Recommended |
| Oxygen | Not Recommended |
| Inert Gas | Not Recommended |
| Resistance, Spot, Beam | Excellent |
Surface Treatment
| Process | Rating |
| Protective Anodising | Fair |
| Bright Anodising | Unsuitable |
| Hard Anodising | Good |
| Colour Anodising | Fair (Dark colour only) |
| Plating | Very Good |
Resistenza alla corrosione
- Resistance to atmospheric attack: Poor, especially when exposed to water or salt environments.
- To protect against atmospheric corrosion in storage, lightly coat with Lanolin based protective oil.