アルミニウム、商業用合金
3103 H14 Sheet
3003に近い特性を持つ市販のアルミ合金。.
Aluminium 3103 is a medium strength aluminium alloy often found in transport and HVAC applications.
It has very similar properties to 3003. It has better mechanical properties over the 1000 series alloys especially at elevated temperatures.
PDFダウンロード
レンジ
| シートサイズ | 厚さ |
| 2000 x 1000 | 1.0mm - 1.5mm |
| 2500 x 1250 | 1.0mm - 3.0mm |
| 3000 x 1250 | 3.0mm |
ご注意
もしお探しのものが見つからない場合は、以下の連絡先までお問い合わせください。 ローカルサービスセンター お客様のご要望にお応えします。.
3103 H14 Aluminium Related Specifications
| システム / スタンダード | 国・地域 | グレード / 役職 |
| AA | アメリカ | 3103-H14 |
| EN / DIN | ヨーロッパ | EN AW-3103-H14 / 3.0515 |
| EN名 | ヨーロッパ | AlMn1-H14 |
| GB | 中国 | 3103-H14 (GB/T 3190) |
| 日本工業規格 | 日本 | A3103-H14 |
| 国連 | インターナショナル | A93103 (3103-H14) |
| BS (older) | 英国 | 3103 (N3) H14 |
| アフノール | フランス | 3103-H14 (AlMn1) |
プロパティ
化学組成
Alloy 3103
| 化学元素 | %プレゼント |
| マンガン (Mn) | 0.90 - 1.50 |
| 鉄(Fe) | 0.00 - 0.70 |
| 銅(Cu) | 0.00 - 0.10 |
| マグネシウム (Mg) | 0.00 - 0.30 |
| ケイ素 (Si) | 0.00 - 0.50 |
| 亜鉛 | 0.00 - 0.20 |
| その他(各) | 0.00 - 0.05 |
| その他(合計) | 0.00 - 0.15 |
| クロム(Cr) | 0.00 - 0.10 |
| Titanium + Zirconium (Ti+Zr) | 0.00 - 0.10 |
| アルミニウム(Al) | バランス |
機械的特性
Sheet 0.2mm to 6.0mm
| 機械的性質 | 価値 |
| 引張強度 | 140 - 180 MPa |
| プルーフ・ストレス | 120 Min MPa |
| 硬度 ブリネル | 45 HB |
一般的な物理的特性
| 物理的性質 | 価値 |
| 密度 | 2.73 g/cm³ |
| 融点 | 655 °C |
| 熱膨張 | 23.1 x 10-6/K |
| 弾性係数 | 69.5 GPa |
| 熱伝導率 | 160 W/m.K |
| 電気抵抗率 | 42 % IACS |
アプリケーション
- Heat exchangers
- Air condition evaporators
- Aircraft and military components
- Motor vehicle radiators
- Freezer linings
- Cladding alloy
- Office equipment
- Tubing and piping
- Pressure vessels
特徴
- Good cold workability
- Very good weldability
- Good resistance to atmospheric corrosion
追加情報
製作
| プロセス | 評価 |
| 作業性 - 冷間 | グッド |
| 加工性 | Acceptable |
溶接性
| プロセス | 評価 |
| 溶接性 - ガス | Very Good |
| 溶接性 - アーク | Very Good |
| 溶接性 - 抵抗 | グッド |
| ブラザビリティ | Very Good |
| はんだ付け性 | Very good |