アルミニウム、商業用合金
6063 O Bar & Extrusion
6000番台で最も人気のある合金のひとつで、建築用合金として最も広く知られている。.
Aluminium alloy 6063 is a medium strength alloy commonly referred to as an architectural alloy. It is normally used in intricate extrusions and is most commonly supplied in the T6 temper.
PDFダウンロード
レンジ
ご注意
もしお探しのものが見つからない場合は、以下の連絡先までお問い合わせください。 ローカルサービスセンター お客様のご要望にお応えします。.
6063 O Aluminium Related Specifications
| システム / スタンダード | 国・地域 | グレード / 役職 |
| AA | アメリカ | 6063-O |
| 国連 | インターナショナル | A96063 (6063-O) |
| EN / DIN | ヨーロッパ | EN AW-6063-O |
| EN名 | ヨーロッパ | AlMg0.7Si-O |
| GB | 中国 | 6063-O |
| 日本工業規格 | 日本 | A6063-O |
| BS | 英国 | 6063-O (extruded profiles) |
プロパティ
化学組成
Alloy 6063
| 化学元素 | %プレゼント |
| マンガン (Mn) | 0.00 - 0.10 |
| 鉄(Fe) | 0.00 - 0.35 |
| マグネシウム (Mg) | 0.45 - 0.90 |
| ケイ素 (Si) | 0.20 - 0.60 |
| 亜鉛 | 0.00 - 0.10 |
| チタン(Ti) | 0.00 - 0.10 |
| クロム(Cr) | 0.00 - 0.10 |
| 銅(Cu) | 0.00 - 0.10 |
| その他(各) | 0.00 - 0.05 |
| その他(合計) | 0.00 - 0.15 |
| アルミニウム(Al) | バランス |
機械的特性
Rod & Bar Up to 200mm Dia.
| 機械的性質 | 価値 |
| 引張強度 | 130 Max MPa |
| 伸び A50 mm | 16 Min % |
| 硬度 ブリネル | 25 HB |
| エロンゲーションA | 18 Min % |
Tube Up to 25mm Wall Thickness
| 機械的性質 | 価値 |
| 引張強度 | 130 Max MPa |
| 伸び A50 mm | 16 Min % |
| 硬度 ブリネル | 25 HB |
| エロンゲーションA | 18 Min % |
一般的な物理的特性
| 物理的性質 | 価値 |
| 密度 | 2.70 g/cm³ |
| 融点 | 600 °C |
| 熱膨張 | 23.5 x 10-6/K |
| 弾性係数 | 69.5 GPa |
| 熱伝導率 | 200 W/m.K |
| 電気抵抗率 | 0.035 x 10-6 Ω .m |
アプリケーション
- Extrusions
- Window frames
- Doors
- Shop fittings
- Irrigation tubing
- In balustrading the rails and posts are normally in the T6 temper and formed elbows and bends are T4
- Hydro formed tube for chassis
特徴
- 高い耐食性
- ミディアム・ストレングス
- Good surface finish
- Readily suited to welding
- Easily anodised
- Good formability in the T4 condition
追加情報
溶接性
- 6063 is suitable for all conventional welding methods.
- Welding wire generally should be alloy 5183 or alloy 4043.
- When maximum electrical conductivity is required use alloy 4043.
- For strength and conductivity use alloy 5346 and increase the size of the weld to compensate for the lower conductivity.
| プロセス | 評価 |
| 溶接性 - ガス | 素晴らしい |
| 溶接性 - アーク | 素晴らしい |
| 溶接性 - 抵抗 | 素晴らしい |
| ブラザビリティ | 素晴らしい |
| はんだ付け性 | グッド |
製作
| プロセス | 評価 |
| 作業性 - 冷間 | Average |
| 加工性 | Average |