アルミニウム、商業用合金
7075 T6 Bar & Extrusions
高強度の航空宇宙用アルミニウム合金。.
7075 aluminium alloy is an aluminium alloy, with zinc as the primary alloying element. It is one of the most commonly used aluminium alloy for highly stressed structural applications, where the need for good corrosion resistance is not important.
PDFダウンロード
レンジ
ご注意
もしお探しのものが見つからない場合は、以下の連絡先までお問い合わせください。 ローカルサービスセンター お客様のご要望にお応えします。.
7075 T6 Aluminium Related Specifications
| システム / スタンダード | 国・地域 | グレード / 役職 |
| AA | アメリカ | 7075-T6 |
| 国連 | インターナショナル | A97075 (7075-T6) |
| EN / DIN | ヨーロッパ | EN AW-7075-T6 / 3.4365 |
| EN名 | ヨーロッパ | AlZn5.5MgCu-T6 |
| GB | 中国 | 7A09-T6 (equivalent to 7075-T6) |
| 日本工業規格 | 日本 | A7075-T6 |
| BS | 英国 | 7075-T6 (L95, high-strength wrought alloy) |
| アフノール | フランス | A-Z5GU-T6 |
プロパティ
化学組成
Alloy 7075
| 化学元素 | %プレゼント |
| ケイ素 (Si) | 0.00 - 0.40 |
| 鉄(Fe) | 0.00 - 0.50 |
| 銅(Cu) | 1.20 - 2.00 |
| マンガン (Mn) | 0.00 - 0.30 |
| クロム(Cr) | 0.18 - 0.28 |
| マグネシウム (Mg) | 2.10 - 2.90 |
| 亜鉛 | 5.10 - 6.10 |
| チタン(Ti) | 0.00 - 0.20 |
| その他(各) | 0.00 - 0.05 |
| その他(合計) | 0.00 - 0.15 |
| アルミニウム(Al) | バランス |
機械的特性
Drawn Bar Up to 25mm
| 機械的性質 | 価値 |
| プルーフ・ストレス | 480 Min MPa |
| 引張強度 | 540 Min MPa |
| 伸び A50 mm | 7 Min % |
一般的な物理的特性
| 物理的性質 | 価値 |
| 密度 | 2.80 g/cm³ |
| 融点 | 635 °C |
| 熱膨張 | 23.5 x 10-6/K |
| 弾性係数 | 72 GPa |
| 熱伝導率 | 130 W/m.K |
| 電気抵抗率 | 40 % IACS |
アプリケーション
- Aircraft structures
- Gears and shafts
- 自動車
- Bicycle components
- Rock climbing equipment
特徴
- Excellent mechanical properties
- 良好な延性
- High strength and toughness
- Good resistance to fatigue
- Superior stress corrosion resistance