アルミニウム、商業用合金
Aluminium 5083 F Bar & Extrusion
最高強度の非熱処理マリーングレード・アルミ合金で、優れた耐海水腐食性を持つ。.
Aluminium 5083 is known for exceptional performance in extreme environments. It is highly resistant to attack by both seawater and industrial chemical environments.
Mechanical properties shown are for O/H111 temper.
PDFダウンロード
レンジ
ご注意
もしお探しのものが見つからない場合は、以下の連絡先までお問い合わせください。 ローカルサービスセンター お客様のご要望にお応えします。.
5083 F Aluminium Related Specifications
| システム / スタンダード | 国・地域 | グレード / 役職 |
| AA | アメリカ | 5083-F |
| 国連 | インターナショナル | A95083 (5083-F) |
| EN / DIN | ヨーロッパ | EN AW-5083-F / 3.3547 |
| EN名 | ヨーロッパ | AlMg4.5Mn0.7-F |
| GB | 中国 | 5083-F |
| 日本工業規格 | 日本 | A5083-F |
| DIN | Germany | 3.3547 (AlMg4.5Mn0.7-F) |
| BS | 英国 | 5083-F (equivalent grade) |
| アフノール | フランス | A-G4MC-F |
プロパティ
化学組成
Alloy 5083
| 化学元素 | %プレゼント |
| マンガン (Mn) | 0.40 - 1.00 |
| マグネシウム (Mg) | 4.00 - 4.90 |
| ケイ素 (Si) | 0.00 - 0.40 |
| 亜鉛 | 0.00 - 0.10 |
| クロム(Cr) | 0.05 - 0.25 |
| チタン(Ti) | 0.05 - 0.25 |
| その他(各) | 0.00 - 0.05 |
| その他(合計) | 0.00 - 0.15 |
| アルミニウム(Al) | バランス |
| 鉄(Fe) | バランス |
| 銅(Cu) | バランス |
機械的特性
Extrusions
| 機械的性質 | 価値 |
| プルーフ・ストレス | 145 MPa |
| 引張強度 | 300 MPa |
| 伸び A50 mm | 23 % |
| Shear Strength | 175 MPa |
| Hardness Vickers | 75 HV |
一般的な物理的特性
| 物理的性質 | 価値 |
| 密度 | 265 g/cm³ |
| 融点 | 570 °C |
| 熱膨張 | 25 x 10-6/K |
| 弾性係数 | 72 GPa |
| 熱伝導率 | 121 W/m.K |
| 電気抵抗率 | 0.058 x 10-6Ω .m |
アプリケーション
- 造船
- Rail cars
- Vehicle bodies
- Tip truck bodies
- Mine skips and cages
- Pressure vessels
特徴
- Exceptional strength after welding
- Exceptional performance in extreme environments
- Not recommended for use in temperatures above 65oC
- Marine grade aluminium alloy
追加情報
製作
| プロセス | 評価 |
| 作業性 - 冷間 | Average |
| 加工性 | Poor |
溶接性
When welding 5083 to itself or another alloy from the same sub-group, the recommended filler metal is 5183. Other suitable fillers are 5356 and 5556.
| プロセス | 評価 |
| 溶接性 - ガス | Average |
| 溶接性 - アーク | 素晴らしい |
| 溶接性 - 抵抗 | 素晴らしい |
| ブラザビリティ | Poor |
| はんだ付け性 | Poor |