アルミニウム、商業用合金
Aluminium Alloy 6061 T6 Extrusions
最も汎用性の高い熱処理可能なアルミ合金。.
Aluminium alloy 6061 is a medium to high strength heat-treatable alloy with a strength higher than 6005A.
It is the most versatile of the heat-treatable alloys and is typically used in heavy duty structures.
PDFダウンロード
レンジ
ご注意
もしお探しのものが見つからない場合は、以下の連絡先までお問い合わせください。 ローカルサービスセンター お客様のご要望にお応えします。.
6061 T6 Aluminium Related Specifications
| システム / スタンダード | 国・地域 | グレード / 役職 |
| AA | アメリカ | 6061-T6 |
| 国連 | インターナショナル | A96061 (6061-T6) |
| EN / DIN | ヨーロッパ | EN AW-6061-T6 |
| EN名 | ヨーロッパ | AlMg1SiCu-T6 |
| GB | 中国 | 6061-T6 |
| 日本工業規格 | 日本 | A6061-T6 |
| BS | 英国 | 6061-T6 (extrusions) |
プロパティ
化学組成
Alloy 6061
| 化学元素 | %プレゼント |
| マンガン (Mn) | 0.00 - 0.15 |
| 鉄(Fe) | 0.00 - 0.70 |
| マグネシウム (Mg) | 0.80 - 1.20 |
| ケイ素 (Si) | 0.40 - 0.80 |
| 銅(Cu) | 0.15 - 0.40 |
| 亜鉛 | 0.00 - 0.25 |
| チタン(Ti) | 0.00 - 0.15 |
| クロム(Cr) | 0.04 - 0.35 |
| その他(各) | 0.00 - 0.05 |
| その他(合計) | 0.00 - 0.15 |
| アルミニウム(Al) | バランス |
機械的特性
Extrusions Up to 200mm Dia. & A/F, 5mm WT for Tube and Prof
| 機械的性質 | 価値 |
| プルーフ・ストレス | 240 Min MPa |
| 引張強度 | 260 Min MPa |
| 硬度 ブリネル | 95 HB |
一般的な物理的特性
| 物理的性質 | 価値 |
| 密度 | 2.70 g/cm³ |
| 融点 | 650 °C |
| 熱膨張 | 23.4 x 10-6/K |
| 弾性係数 | 70 GPa |
| 熱伝導率 | 166 W/m.K |
| 電気抵抗率 | 0.040 x 10-6 Ω .m |
特徴
- Very good corrosion resistance
- Very good weldability although reduced strength in the weld zone
- Medium fatigue strength
- Good cold formability in the temper T4, but limited formability in T6 temper
- Not suitable for very complex cross sections
追加情報
溶接性
| プロセス | 評価 |
| 溶接性 - ガス | グッド |
| 溶接性 - アーク | Very Good |
| 溶接性 - 抵抗 | グッド |
| ブラザビリティ | グッド |
| はんだ付け性 | グッド |
製作
| プロセス | 評価 |
| 作業性 - 冷間 | グッド |
| 加工性 | Acceptable |