アルミニウム、商業用合金
Aluminium 1050 O Sheet
一般工学用アルミ合金。.
Aluminium 1050 is a popular grade of aluminium alloy for general sheet metal work where moderate strength is required.
PDFダウンロード
レンジ
| シートサイズ | 厚さ |
| 2000 x 1000 | 5.0 - 6.0mm |
| 2500 x 1250 | 4.0 - 6.0mm |
| 3000 x 1500 | 5.0mm |
ご注意
もしお探しのものが見つからない場合は、以下の連絡先までお問い合わせください。 ローカルサービスセンター お客様のご要望にお応えします。.
1050 O Aluminium Related Specifications
| システム / スタンダード | 国・地域 | グレード / 役職 |
| AA | アメリカ | 1050A-O |
| 国連 | インターナショナル | A91050-O |
| EN / DIN | ヨーロッパ | EN AW-1050A-O (Al99.5-O) |
| EN名 | ヨーロッパ | Al99.5-O |
| GB | 中国 | 1050-O |
| 日本工業規格 | 日本 | A1050-O |
| DIN | Germany | 3.0255 (Al99.5-O) |
| BS | 英国 | 1B (equivalent to 1050-O) |
| アフノール | フランス | A5-O |
プロパティ
化学組成
Alloy 1050
| 化学元素 | %プレゼント |
| アルミニウム(Al) | 99.50 - 0.00 |
| マンガン (Mn) | 0.00 - 0.05 |
| 鉄(Fe) | 0.00 - 0.40 |
| 銅(Cu) | 0.00 - 0.05 |
| マグネシウム (Mg) | 0.00 - 0.05 |
| ケイ素 (Si) | 0.00 - 0.25 |
| 亜鉛 | 0.00 - 0.07 |
| チタン(Ti) | 0.00 - 0.05 |
| その他(各) | 0.00 - 0.03 |
機械的特性
Sheet 0.2mm to 6.00mm
| 機械的性質 | 価値 |
| 引張強度 | 65 -95 MPa |
| プルーフ・ストレス | 20 Min MPa |
| 硬度 ブリネル | 20 HB |
一般的な物理的特性
| 物理的性質 | 価値 |
| 密度 | 2.71 g/cm³ |
| 融点 | 650 °C |
| 熱膨張 | 24 x 10-6/K |
| 弾性係数 | 71 GPa |
| 熱伝導率 | 222 W/m.K |
| 電気抵抗率 | 0.0282 x 10-6 Ω .m |
アプリケーション
- Alloy 1050 is typically used for:
- Chemical process plant equipment
- Food industry containers
- Pyrotechnic powder
- Architectural flashings
- Lamp reflectors
- Cable sheathing
- General sheet metalwork
特徴
- 優れた耐食性
- High ductility
- Highly reflective finish
- 優れた溶接性
- Excellent cold working properties
追加情報
製作
| プロセス | 評価 |
| 作業性 - 冷間 | 素晴らしい |
| 加工性 | Poor |
| 溶接性 - ガス | 素晴らしい |
| 溶接性 - アーク | 素晴らしい |
| 溶接性 - 抵抗 | 素晴らしい |
| ブラザビリティ | 素晴らしい |
| はんだ付け性 | 素晴らしい |
溶接性
When welding 1050 to itself or an alloy from the same subgroup the recommended filler wire is 1100. For welding to alloys 5083 and 5086 or alloys from the 7XXX series, the recommend wire is 5356. For other alloys use 4043 filler wire.