アルミニウム、商業用合金
6060 T5 Extrusions
一般市販アルミ合金。.
Aluminium alloy 6060 is a medium strength heat treatable alloy with a strength slightly lower than 6005A.
It is commonly used alloy for very complex cross sections.
PDFダウンロード
レンジ
ご注意
もしお探しのものが見つからない場合は、以下の連絡先までお問い合わせください。 ローカルサービスセンター お客様のご要望にお応えします。.
6060 T5 Aluminium Related Specifications
| システム / スタンダード | 国・地域 | グレード / 役職 |
| AA | アメリカ | 6060-T5 |
| 国連 | インターナショナル | A96060 (6060-T5) |
| EN / DIN | ヨーロッパ | EN AW-6060-T5 / 3.3206 |
| EN名 | ヨーロッパ | AlMgSi-T5 |
| GB | 中国 | 6060-T5 |
| BS | 英国 | 6060-T5 (extruded profiles) |
プロパティ
化学組成
Alloy 6060
| 化学元素 | %プレゼント |
| マンガン (Mn) | 0.00 - 0.10 |
| 鉄(Fe) | 0.10 - 0.30 |
| マグネシウム (Mg) | 0.35 - 0.60 |
| ケイ素 (Si) | 0.30 - 0.60 |
| 銅(Cu) | 0.00 - 0.10 |
| 亜鉛 | 0.00 - 0.15 |
| チタン(Ti) | 0.00 - 0.10 |
| クロム(Cr) | 0.00 - 0.05 |
| その他(各) | 0.00 - 0.05 |
| その他(合計) | 0.00 - 0.15 |
| アルミニウム(Al) | バランス |
機械的特性
Extrusions Up to 150mm Dia., 15mm WT tube, 5mm WT profiles
| 化学元素 | %プレゼント |
| マンガン (Mn) | 0.00 - 0.10 |
| 鉄(Fe) | 0.10 - 0.30 |
| マグネシウム (Mg) | 0.35 - 0.60 |
| ケイ素 (Si) | 0.30 - 0.60 |
| 銅(Cu) | 0.00 - 0.10 |
| 亜鉛 | 0.00 - 0.15 |
| チタン(Ti) | 0.00 - 0.10 |
| クロム(Cr) | 0.00 - 0.05 |
| その他(各) | 0.00 - 0.05 |
| その他(合計) | 0.00 - 0.15 |
| アルミニウム(Al) | バランス |
一般的な物理的特性
| 物理的性質 | 価値 |
| 密度 | 2.70 g/cm³ |
| 融点 | 655 °C |
| 熱膨張 | 23.4 x 10-6/K |
| 弾性係数 | 69.5 GPa |
| 熱伝導率 | 209 W/m.K |
| 電気抵抗率 | 54 % IACS |
| 電気抵抗率 | 0.032 x 10-6 Ω .m |
アプリケーション
- Architectural sections for windows, doors, curtain walls
- Interior fittings, frame systems, lighting, ladders, railings, fences
- Heat sink sections, electronic modules, electro motor housings
- Flexible assembly systems, special machinery elements
- Truck and trailer flooring, pneumatic installation, railway, inside applications
- Irrigation, heating and cooling pipes
- Furniture, office equipment
特徴
- Very good corrosion resistance
- Very good weldability
- Good cold formability especially in temper T4
- Suitable for anodising
追加情報
溶接性
| プロセス | 評価 |
| 溶接性 - ガス | グッド |
| 溶接性 - アーク | Very Good |
| 溶接性 - 抵抗 | グッド |
| ブラザビリティ | Very Good |
製作
| プロセス | 評価 |
| 作業性 - 冷間 | グッド |
| 加工性 | Acceptable |
| 陽極酸化処理 | Very Good |