Aluminium, ASTM & FED-QQ
QQ-A-200/3 T3511 (2024) Bar & Extrusion
高強度航空宇宙アルミ合金。.
A high strength alloy with, dependent upon temper, minimum proof stress up to 56 ksi/385 MPa and minimum tensile strength up to 70 ksi/482 MPa.
It is excellent on parts where good strength-to-weight ratio is needed and for use in high strength applications where no welding is required.
PDFダウンロード
レンジ
ご注意
もしお探しのものが見つからない場合は、以下の連絡先までお問い合わせください。 ローカルサービスセンター お客様のご要望にお応えします。.
QQ-A-200/3 T3511 Aluminium Related Specifications
| システム / スタンダード | 国・地域 | グレード / 役職 |
| AA | アメリカ | 2024-T3511 |
| 国連 | インターナショナル | A92024 (2024-T3511) |
| EN / DIN | ヨーロッパ | EN AW-2024-T3511 / 3.1355 |
| EN名 | ヨーロッパ | AlCu4Mg1-T3511 |
| ASTM B221 | アメリカ | 2024-T3511 extruded bar, rod, shapes & tube |
| GB | 中国 | 2A12-T3511 (commonly used equivalent to 2024-T3511) |
| 日本工業規格 | 日本 | A2024-T3511 |
| BS (Aerospace) | 英国 | 2024A-T3511 extruded products (L-series aerospace) |
プロパティ
化学組成
Alloy QQ-A-200/3
SAE AMS QQ-A-200/3
| 化学元素 | %プレゼント |
| ケイ素 (Si) | 0.00 - 0.50 |
| 鉄(Fe) | 0.00 - 0.50 |
| 銅(Cu) | 3.80 - 4.90 |
| マンガン (Mn) | 0.30 - 0.90 |
| クロム(Cr) | 0.00 - 0.10 |
| マグネシウム (Mg) | 1.20 - 1.80 |
| 亜鉛 | 0.00 - 0.25 |
| チタン(Ti) | 0.00 - 0.15 |
| その他(各) | 0.00 - 0.05 |
| その他(合計) | 0.00 - 0.15 |
| アルミニウム(Al) | バランス |
一般的な物理的特性
| 物理的性質 | 価値 |
| 密度 | 2.74 g/cm³ |
| 融点 | 640 °C |
| 熱膨張 | 23.1 x 10-6/K |
| 弾性係数 | 73 GPa |
| 熱伝導率 | 121 W/m.K |
| 電気抵抗率 | 30 % IACS |
アプリケーション
- Commonly used in:
- Aircraft structural components
- Truck wheels
- Medical instruments
- Screw machine products
特徴
- 高強度
- Very good machinability
- Very good weldability
- Improved stress corrosion cracking resistance
- Excellent fatigue resistance
追加情報
機械的特性
These apply to QQ-A-200/3 bar in the T3 temper.
| Diameter (mm) | Proof Strength (Min) | Tensile Strength (Min) | Elongation % (Min) |
| Up to & incl. 6.25mm | 290 | 393 | 12 |
| Over 6.3mm up to & incl. 19mm | 303 | 414 | 12 |
| Over 19mm up to & incl. 38mm | 317 | 448 | 10 |
| Over 38mm | 358 | 483 | 10 |