Aluminium, ASTM & FED-QQ
QQ-A-225/6 T351 (2024) Bar
중-고강도 항공우주 알루미늄 합금.
A medium to high strength alloy with, dependent upon temper, minimum proof stress up to 58 ksi/400 MPa and minimum tensile strength up to 66 ksi/455 MPa.
PDF 다운로드
범위
참고 사항
원하는 내용이 표시되지 않으면 다음 연락처로 문의하세요. 지역 서비스 센터 특정 요구 사항에 따라.
QQ-A-225/6 T351 Aluminium Related Specifications
| System / Standard | Country / Region | Grade / Designation |
| AA | USA | 2024-T351 |
| UNS | International | A92024 (2024-T351) |
| EN / DIN | Europe | EN AW-2024-T351 / 3.1355 |
| EN Name | Europe | AlCu4Mg1-T351 |
| ASTM B211 | USA | 2024-T351 bar, rod & wire |
| GB | China | 2A12-T351 (commonly used equivalent to 2024-T351) |
| JIS | Japan | A2024-T351 |
| BS (Aerospace) | UK | 2024A-T351 bars/forgings (L-series aerospace products) |
Properties
화학 성분
Alloy QQ A 225/6
SAE AMS QQ-A-225/6
| Chemical Element | % Present |
| Silicon (Si) | 0.00 - 0.50 |
| Iron (Fe) | 0.00 - 0.50 |
| 구리(Cu) | 3.80 - 4.90 |
| 망간(Mn) | 0.30 - 0.90 |
| 크롬(Cr) | 0.00 - 0.10 |
| Magnesium (Mg) | 1.20 - 1.80 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.25 |
| 티타늄(Ti) | 0.00 - 0.15 |
| Titanium + Zirconium (Ti+Zr) | 0.00 - 0.20 |
| Other (Each) | 0.00 - 0.05 |
| Others (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | Balance |
기계적 특성
Bar 12.7mm to 165.1mm
SAE AMS QQ-A-225/6
| Mechanical Property | 가치 |
| Proof Stress | 310 MIN MPa |
| Tensile Strength | 427 Min MPa |
| Elongation A50 mm | 10 Min % |
General Physical Properties
| Physical Property | 가치 |
| Density | 2.79 g/cm³ |
| Melting Point | 640 °C |
| Thermal Expansion | 23.1 x 10-6/K |
| Modulus of Elasticity | 73 GPa |
| Thermal Conductivity | 121-150 W/m.K |
| Electrical Resistivity | 30-40 % IACS |
애플리케이션
- High technology applications
- Defence components
- Aerospace components
Characteristics
- Very good machinability
- Excellent when welding using resistance, spot and beam methods. Other welding methods are not recommended
- Corrosion resistance to atmospheric attack is poor