ອາລູມິນຽມ, ໂລຫະປະສົມທາງການຄ້າ
2014A T6511 Bar & Extrusion
A high strength aluminium alloy which retains its strength after heat treatment.
A high strength 4 to 5% copper alloy produced in extruded bar and profile form, in the fully heat-treated condition (solution heat-treated & artificially aged).
Normally stocked in the T6511 condition (stress relieved by controlled stretching) Except for sizes under 10mm diameter and over 203.2mm diameter. (T6 only). Over 203.mm diameter is manufactured to chemical composition only.
ດາວໂຫຼດ PDF
ຂອບເຂດ
| Product Form | Imperial Sizes | Metric Sizes |
| Round Bar | 3⁄16"- 16" | 6mm - 50mm |
ກະລຸນາຮັບຊາບ
ຖ້າທ່ານບໍ່ເຫັນສິ່ງທີ່ທ່ານກຳລັງຊອກຫາ, ກະລຸນາຕິດຕໍ່ຫາທ່ານ ສູນບໍລິການທ້ອງຖິ່ນ ກັບຄວາມຕ້ອງການສະເພາະຂອງທ່ານ.
2014A T6511 Aluminium Related Specifications
| ລະບົບ / ມາດຕະຖານ | ປະເທດ / ພາກພື້ນ | ຊັ້ນ / ຕຳແໜ່ງ |
| AA | ສະຫະລັດອາເມລິກາ | 2014A-T6511 |
| ສະຫະປະຊາຊາດ | ສາກົນ | A92014 (2014A-T6511) |
| ອັງກິດ / DIN | ເອີຣົບ | EN AW-2014A / WNr 3.1255-T6511 |
| ຊື່ EN | ເອີຣົບ | AlCu4SiMg(A)-T6511 |
| ASTM B221 | ສະຫະລັດອາເມລິກາ | 2014A-T6511 extruded bars / rods / shapes |
| GB | ຈີນ | 2A14-T6511 |
| ຈີໄອເອສ | ຍີ່ປຸ່ນ | A2014-T6511 |
| BS (ການບິນອະວະກາດ) | ອັງກິດ | L168 (2014A-T6511 bars & sections) |
| AFNOR | France | A-U4SG-T6511 |
ຊັບສິນ
ສ່ວນປະກອບທາງເຄມີ
Alloy 2014
| ທາດເຄມີ | % ປັດຈຸບັນ |
| ຊິລິໂຄນ (Si) | 0.50 - 0.90 |
| ທາດເຫຼັກ (Fe) | 0.50 max |
| ທອງແດງ (Cu) | 3.90 - 5.00 |
| ສັງກະສີ (Zn) | 0.25 max |
| ແມງການີສ (Mn) | 0.40 - 1.20 |
| ແມກນີຊຽມ (ມກ) | 0.20 - 0.80 |
| ໄທທານຽມ (Ti) | 0.15 max |
| ອື່ນໆ (ທັງໝົດ) | 0.15 max |
| ໂຄຣມຽມ (Cr) | 0.10 max |
| ນິກເກີນ (Ni) | 0.10 max |
| ອື່ນໆ (ແຕ່ລະອັນ) | 0.05 max |
| Titanium + Zirconium (Ti+Zr) | 0.20 max |
| ອາລູມິນຽມ (Al) | ຍອດເງິນ |
ຄຸນສົມບັດທາງກົນຈັກ
Profile 25mm to 75mm Wall Thickness
| ຊັບສິນທາງກົນຈັກ | ມູນຄ່າ |
| ຫຼັກຖານຄວາມກົດດັນ | 415 Min MPa |
| ຄວາມຕ້ານທານແຮງດຶງ | 460 Min MPa |
| ຄວາມແຂງ Brinell | 140 HB |
| ການຍືດຕົວ A | 7 Min % |
Profile Up to 25mm Wall Thickness
| ຊັບສິນທາງກົນຈັກ | ມູນຄ່າ |
| ຫຼັກຖານຄວາມກົດດັນ | 370 Min MPa |
| ຄວາມຕ້ານທານແຮງດຶງ | 415 Min MPa |
| ການຍືດຕົວ A50 ມມ | 5 Min % |
| ຄວາມແຂງ Brinell | 140 HB |
| ການຍືດຕົວ A | 7 Min % |
Tube 10mm to 40mm Wall Thickness
| ຊັບສິນທາງກົນຈັກ | ມູນຄ່າ |
| ຫຼັກຖານຄວາມກົດດັນ | 400 Min MPa |
| ຄວາມຕ້ານທານແຮງດຶງ | 450 MPa ຕໍ່າສຸດ |
| ການຍືດຕົວ A50 ມມ | 4 Min % |
| ຄວາມແຂງ Brinell | 140 HB |
| ການຍືດຕົວ A | 6 Min % |
Tube Up to 10mm Wall Thickness
| ຊັບສິນທາງກົນຈັກ | ມູນຄ່າ |
| ຫຼັກຖານຄວາມກົດດັນ | 370 Min MPa |
| ຄວາມຕ້ານທານແຮງດຶງ | 415 Min MPa |
| ຄວາມແຂງ Brinell | 140 HB |
| ການຍືດຕົວ A | 7 Min % |
| ການຍືດຕົວ A50 ມມ | 5 Min % |
Bar 150mm to 200mm Dia. & A/F
| ຊັບສິນທາງກົນຈັກ | ມູນຄ່າ |
| ຫຼັກຖານຄວາມກົດດັນ | 350 Min MPa |
| ຄວາມຕ້ານທານແຮງດຶງ | 430 Min MPa |
| ຄວາມແຂງ Brinell | 140 HB |
| ການຍືດຕົວ A | 6 Min % |
Bar 75mm to 150mm Dia. & A/F
| ຊັບສິນທາງກົນຈັກ | ມູນຄ່າ |
| ຫຼັກຖານຄວາມກົດດັນ | 420 Min MPa |
| ຄວາມຕ້ານທານແຮງດຶງ | 465 Min MPa |
| ຄວາມແຂງ Brinell | 140 HB |
| ການຍືດຕົວ A | 7 Min % |
Bar 25mm to 75mm Dia. & A/F
| ຊັບສິນທາງກົນຈັກ | ມູນຄ່າ |
| ຫຼັກຖານຄວາມກົດດັນ | 415 Min MPa |
| ຄວາມຕ້ານທານແຮງດຶງ | 460 Min MPa |
| ຄວາມແຂງ Brinell | 140 HB |
| ການຍືດຕົວ A | 7 Min % |
Rod & Bar Up to 25mm Dia. & A/F
| ຊັບສິນທາງກົນຈັກ | ມູນຄ່າ |
| ຄວາມຕ້ານທານແຮງດຶງ | 415 Min MPa |
| ຫຼັກຖານຄວາມກົດດັນ | 370 Min MPa |
| ຄວາມແຂງ Brinell | 140 HB |
| ການຍືດຕົວ A50 ມມ | 5 Min % |
| ການຍືດຕົວ A | 6 Min % |
ຄຸນສົມບັດທາງກາຍະພາບທົ່ວໄປ
| ຊັບສິນທາງກາຍະພາບ | ມູນຄ່າ |
| ຄວາມໜາແໜ້ນ | 2.82 g/cm³ |
| ໂມດູນຄວາມຍືດຫຍຸ່ນ | 71 GPa |
| ຄວາມຕ້ານທານໄຟຟ້າ | 0.045 x 10-6 Ω .m |
| ການນຳຄວາມຮ້ອນ | 138 W/m.K |
| ການຂະຫຍາຍຕົວທາງຄວາມຮ້ອນ | 23 x 10-6/K |
| ຈຸດລະລາຍ | 535 °C |
ແອັບພລິເຄຊັນ
- High strength aerospace components
- Military vehicles
- Bridges
- Weapons manufacture
- Structural applications
ຄຸນລັກສະນະ
- Machinability of aluminium alloy 2014A is very good.
- Resistance to atmospheric attack is poor especially when exposed to water or salt environments. To protect against atmospheric corrosion in storage, lightly coat with lanolin based protective oil.
- Good hard anodising capability
- Good strength levels after heat treatment
ຂໍ້ມູນເພີ່ມເຕີມ
ຄວາມສາມາດໃນການເຊື່ອມ
| ຂະບວນການ | ການໃຫ້ຄະແນນ |
| Brazing & Soldering | Not Recommended |
| Oxygen | Not Recommended |
| Inert Gas | Not Recommended |
| Resistance, Spot, Beam | ດີເລີດ |
Surface Treatment
| ຂະບວນການ | ການໃຫ້ຄະແນນ |
| Protective Anodising | Fair |
| Bright Anodising | Unsuitable |
| Hard Anodising | ດີ |
| Colour Anodising | Fair (Dark colours only) |
| Plating | Very Good |
ຄວາມຕ້ານທານການກັດກ່ອນ
- Resistance to atmospheric attack: Poor, especially when exposed to water or salt environments.
- To protect against atmospheric corrosion in storage, lightly coat with Lanolin based protective oil.