ອາລູມິນຽມ, ໂລຫະປະສົມທາງການຄ້າ
4015 H14 Sheet
High quality general purpose aluminium alloy.
Aluminium alloy 4015 is a high quality general purpose alloy. It is a close relation to 3103 AlMn alloy, but with a higher silicon content.
This alloy can be welded, anodized* or painted. (*It should be noted that the anodized finish of alloy 4015 will be much darker and less reflective that on alloys 1050 or 3103 so this is not recommended for decorative applications).
Many users now prefer to use alloy 4015 having switched from other alloys such as 1050 and 3103.
Please note that the mechanical properties quoted are for H14 temper.
ດາວໂຫຼດ PDF
ຂອບເຂດ
ກະລຸນາຮັບຊາບ
ຖ້າທ່ານບໍ່ເຫັນສິ່ງທີ່ທ່ານກຳລັງຊອກຫາ, ກະລຸນາຕິດຕໍ່ຫາທ່ານ ສູນບໍລິການທ້ອງຖິ່ນ ກັບຄວາມຕ້ອງການສະເພາະຂອງທ່ານ.
4015 H14 Aluminium Related Specifications
| ລະບົບ / ມາດຕະຖານ | ປະເທດ / ພາກພື້ນ | ຊັ້ນ / ຕຳແໜ່ງ |
| AA | ສະຫະລັດອາເມລິກາ | 4015-H14 |
| ສະຫະປະຊາຊາດ | ສາກົນ | A94015 (4015-H14) |
| ອັງກິດ / DIN | ເອີຣົບ | EN AW-4015-H14 |
| ຊື່ EN | ເອີຣົບ | AlSi2Mn-H14 |
ຊັບສິນ
ສ່ວນປະກອບທາງເຄມີ
Alloy 4015
| ທາດເຄມີ | % ປັດຈຸບັນ |
| ທາດເຫຼັກ (Fe) | 0.00 - 0.70 |
| ທອງແດງ (Cu) | 0.00 - 0.20 |
| ແມກນີຊຽມ (ມກ) | 0.10 - 0.50 |
| ຊິລິໂຄນ (Si) | 1.40 - 2.20 |
| ສັງກະສີ (Zn) | 0.00 - 0.20 |
| ແມງການີສ (Mn) | 0.60 - 1.20 |
| ອື່ນໆ (ແຕ່ລະອັນ) | 0.00 - 0.05 |
| ອື່ນໆ (ທັງໝົດ) | 0.00 - 0.15 |
| ອາລູມິນຽມ (Al) | ຍອດເງິນ |
ຄຸນສົມບັດທາງກົນຈັກ
Sheet 0.2mm to 3.00mm
| ຊັບສິນທາງກົນຈັກ | ມູນຄ່າ |
| ຄວາມຕ້ານທານແຮງດຶງ | 150 - 200 MPa |
| ຫຼັກຖານຄວາມກົດດັນ | 120 Min MPa |
| ຄວາມແຂງ Brinell | 50 HB |
ຄຸນສົມບັດທາງກາຍະພາບທົ່ວໄປ
| ຊັບສິນທາງກາຍະພາບ | ມູນຄ່າ |
| ຄວາມໜາແໜ້ນ | 2.72 g/cm³ |
| ຈຸດລະລາຍ | 600°C |
| ການຂະຫຍາຍຕົວທາງຄວາມຮ້ອນ | 24 x 10-6/K |
| ໂມດູນຄວາມຍືດຫຍຸ່ນ | 70 GPa |
| ການນຳຄວາມຮ້ອນ | 150-200 W/m.K |
| ຄວາມຕ້ານທານໄຟຟ້າ | 0.023-0.029 x 10-6 Ω .m |
ແອັບພລິເຄຊັນ
- Industry application include:
- Building
- Food
- Transport
- Packaging
ຄຸນລັກສະນະ
- Good ductility
- Good mechanical strength
- Similar corrosion resistance to the 3000 series alloys
- Suitable for most applications in mill finish or painted
- Not recommended for use in aggressive environments
ຂໍ້ມູນເພີ່ມເຕີມ
ການຜະລິດ
Corresponds to alloy 3103 in same temper but may not be a direct equivalent.
r/t performance dependent upon thickness – approx figures for H12 r/t min bend radius for 180 degree bend are shown below:
Thickness
0.5-0.8mm: r/t 0.0
0.8-1.5mm: r/t 1.0
1.5-3.0mm: r/t 2.0
| ຂະບວນການ | ການໃຫ້ຄະແນນ |
| Workability Cold | Very Good |
| ຄວາມສາມາດໃນການປຸງແຕ່ງ | Acceptable |
| ຄວາມສາມາດໃນການເຊື່ອມ - ອາຍແກັສ | Very Good |
| ຄວາມສາມາດໃນການເຊື່ອມ - Arc | Very Good |
| ຄວາມສາມາດໃນການເຊື່ອມ - ຄວາມຕ້ານທານ | ດີ |
| ຄວາມສາມາດໃນການເປັນໂລຫະປະສົມ | Very Good |
| ຄວາມສາມາດໃນການເຊື່ອມ | ດີຫຼາຍ |
ຄວາມສາມາດໃນການເຊື່ອມ
Suitable for MIG and TIG welding using normal aluminium welding conditions. Recommended welding wire is 4043 (Al Si5).