ອາລູມິນຽມ, ໂລຫະປະສົມທາງການຄ້າ
5454 H22 and H32 Sheet & Plate
Medium-high strength aluminium alloy with exceptional corrosion resistance.
Aluminium alloy 5454 has very good corrosion resistance, in particular to seawater and general environmental conditions. Alloy 5454 is widely used in the manufacture of chemical storage tanks, automotive wheels and in particular those applications that may be subject to temperatures in excess of 65ºC.
ດາວໂຫຼດ PDF
ຂອບເຂດ
ກະລຸນາຮັບຊາບ
ຖ້າທ່ານບໍ່ເຫັນສິ່ງທີ່ທ່ານກຳລັງຊອກຫາ, ກະລຸນາຕິດຕໍ່ຫາທ່ານ ສູນບໍລິການທ້ອງຖິ່ນ ກັບຄວາມຕ້ອງການສະເພາະຂອງທ່ານ.
5454 H22 and H32 Aluminium Related Specifications
| ລະບົບ / ມາດຕະຖານ | ປະເທດ / ພາກພື້ນ | ຊັ້ນ / ຕຳແໜ່ງ |
| AA | ສະຫະລັດອາເມລິກາ | 5454-H22 / 5454-H32 |
| ສະຫະປະຊາຊາດ | ສາກົນ | A95454 (5454-H22 / 5454-H32) |
| ອັງກິດ / DIN | ເອີຣົບ | EN AW-5454-H22 / EN AW-5454-H32 |
| ຊື່ EN | ເອີຣົບ | AlMg3Mn-H22 / AlMg3Mn-H32 |
| ບີເອສ | ອັງກິດ | 5454-H22 / 5454-H32 (equivalent use) |
ຊັບສິນ
ສ່ວນປະກອບທາງເຄມີ
Alloy 5454
| ທາດເຄມີ | % ປັດຈຸບັນ |
| ແມງການີສ (Mn) | 0.50 - 1.00 |
| ທາດເຫຼັກ (Fe) | 0.00 - 0.40 |
| ແມກນີຊຽມ (ມກ) | 2.40 - 3.00 |
| ຊິລິໂຄນ (Si) | 0.00 - 0.25 |
| ໂຄຣມຽມ (Cr) | 0.05 - 0.20 |
| ໄທທານຽມ (Ti) | 0.00 - 0.20 |
| ສັງກະສີ (Zn) | 0.00 - 0.25 |
| ທອງແດງ (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| ອື່ນໆ (ແຕ່ລະອັນ) | 0.00 - 0.05 |
| ອື່ນໆ (ທັງໝົດ) | 0.00 - 0.15 |
| ອາລູມິນຽມ (Al) | ຍອດເງິນ |
ຄຸນສົມບັດທາງກົນຈັກ
Sheet 0.2mm to 6.0mm thick
| ຊັບສິນທາງກົນຈັກ | ມູນຄ່າ |
| ຫຼັກຖານຄວາມກົດດັນ | 180 Min MPa |
| ຄວາມຕ້ານທານແຮງດຶງ | 250 - 305 MPa |
| ຄວາມແຂງ Brinell | 74 HB |
ຄຸນສົມບັດທາງກາຍະພາບທົ່ວໄປ
| ຊັບສິນທາງກາຍະພາບ | ມູນຄ່າ |
| ຄວາມໜາແໜ້ນ | 2.69 g/cm³ |
| ຈຸດລະລາຍ | 645 °C |
| ການຂະຫຍາຍຕົວທາງຄວາມຮ້ອນ | 23.6 x 10-6/K |
| ໂມດູນຄວາມຍືດຫຍຸ່ນ | 70.5 GPa |
| ການນຳຄວາມຮ້ອນ | 135 W/m.K |
| ຄວາມຕ້ານທານໄຟຟ້າ | 34 % IACS |
ແອັບພລິເຄຊັນ
- Road transport bodybuilding
- Chemical and process plant
- Pressure vessels, containers, boilers
- Cryogenics
- Marine & offshore
- Pylons, poles & masts
ຄຸນລັກສະນະ
- Medium to high strength
- Strengthened by cold working
- Similar to alloy 5754 with good strength in the temperature range 65 to 170 degrees centigrade.
- High fatigue strength
- It is not suitable for complex or fine extrusions
- Good formability in softer tempers
- Good weldability
ຂໍ້ມູນເພີ່ມເຕີມ
ການຜະລິດ
Formability of alloy 5454 is good in the softer tempers and it can be extruded.
ຄວາມສາມາດໃນການເຊື່ອມ
Alloy 5454 has good weldability by some methods but soldering and brazing are not recommended.