ອາລູມິນຽມ, ໂລຫະປະສົມທາງການຄ້າ
6026 T9 Bar
Tin free aluminium alloy machining bar recently developed to meet European Environmental Protection Directives.
Aluminium alloy 6026 is a recently developed alloy meeting the following European Environmental Protection Directives:
- 2000/53/CE-ELV – For the automotive sector
- 2002/95/CE-RoHS – For the electrical and electronics sector
Alloy 6026 does not contain Tin (Sn) which can cause weakness and cracking of machined parts when subjected to stress and high temperature. Alloy 6026 is a good alternative to alloys 6061 and 6082. Extruded bars in alloy 6026 have the same minimum tensile strength as alloys 2011 & 2030.
ດາວໂຫຼດ PDF
ຂອບເຂດ
ກະລຸນາຮັບຊາບ
ຖ້າທ່ານບໍ່ເຫັນສິ່ງທີ່ທ່ານກຳລັງຊອກຫາ, ກະລຸນາຕິດຕໍ່ຫາທ່ານ ສູນບໍລິການທ້ອງຖິ່ນ ກັບຄວາມຕ້ອງການສະເພາະຂອງທ່ານ.
6026 T9 Aluminium Related Specifications
| ລະບົບ / ມາດຕະຖານ | ປະເທດ / ພາກພື້ນ | ຊັ້ນ / ຕຳແໜ່ງ |
| AA | USA / International | 6026-T9 |
| ສະຫະປະຊາຊາດ | ສາກົນ | A96026 (6026-T9) |
| ອັງກິດ / DIN | ເອີຣົບ | EN AW-6026-T9 |
| ຊື່ EN | ເອີຣົບ | AlMgSiBi-T9 |
ຊັບສິນ
ສ່ວນປະກອບທາງເຄມີ
6026 T9
| ທາດເຄມີ | % ປັດຈຸບັນ |
| ແມງການີສ (Mn) | 0.20 - 1.00 |
| ທາດເຫຼັກ (Fe) | 0.00 - 0.70 |
| ແມກນີຊຽມ (ມກ) | 0.60 - 1.20 |
| ຊິລິໂຄນ (Si) | 0.60 - 1.40 |
| ທອງແດງ (Cu) | 0.20 - 0.50 |
| Lead (Pb) | 0.00 - 0.40 |
| Bismuth (Bi) | 0.50 - 1.50 |
| ສັງກະສີ (Zn) | 0.00 - 0.30 |
| Tin (Sn) | 0.00 - 0.05 |
| ໂຄຣມຽມ (Cr) | 0.00 - 0.30 |
| ໄທທານຽມ (Ti) | 0.00 - 0.20 |
| ອື່ນໆ (ແຕ່ລະອັນ) | 0.00 - 0.05 |
| ອື່ນໆ (ທັງໝົດ) | 0.00 - 0.15 |
| ອາລູມິນຽມ (Al) | ຍອດເງິນ |
ຄຸນສົມບັດທາງກົນຈັກ
Extruded and Drawn Bar
6026 T9
| ຊັບສິນທາງກົນຈັກ | ມູນຄ່າ |
| ຫຼັກຖານຄວາມກົດດັນ | 330 Min MPa |
| ຄວາມຕ້ານທານແຮງດຶງ | 360 Min MPa |
| ການຍືດຕົວ A50 ມມ | 4 Min % |
| ຄວາມແຂງ Brinell | 95 Min HB |
| ຊັບສິນທາງກົນຈັກ | ມູນຄ່າ |
| ຫຼັກຖານຄວາມກົດດັນ | 330 Min MPa |
| ຄວາມຕ້ານທານແຮງດຶງ | 360 Min MPa |
| ການຍືດຕົວ A50 ມມ | 4 % |
| ຄວາມແຂງ Brinell | 95 Min HB |
ຄຸນສົມບັດທາງກາຍະພາບທົ່ວໄປ
| ຊັບສິນທາງກາຍະພາບ | ມູນຄ່າ |
| ຄວາມໜາແໜ້ນ | 2.72 g/cm³ |
| ການຂະຫຍາຍຕົວທາງຄວາມຮ້ອນ | 23.4 x 10^-6 /K |
| ໂມດູນຄວາມຍືດຫຍຸ່ນ | 69 GPa |
| ການນຳຄວາມຮ້ອນ | 172 W/m.K |
| ຄວາມຕ້ານທານໄຟຟ້າ | 0.039 x 10^-6 Ω .m |
ແອັບພລິເຄຊັນ
- Machined parts especially on high speed automatic lathes
- Hard anodising
- Hot forging
- Automotive components such as brake systems
- Electrical & electronic parts
ຄຸນລັກສະນະ
- Excellent corrosion resistance
- Suitable for anodising to provide both decorative and hard anodised finishes
- Good alternative to alloys 6061 and 6082
- Extruded Bars in alloy 6026 have the same minimum tensile strength as alloys 2011 & 2030
- Good weldability
- 6026 can be used in place of alloys 6082 or 6081, especially where the finished parts require extensive machining on high speed automtatic lathes and machining centres
ຂໍ້ມູນເພີ່ມເຕີມ
ຄວາມສາມາດໃນການປຸງແຕ່ງ
- 6026 can be used in place of alloys 6082 or 6081, especially where the finished parts require extensive machining on high speed automtatic lathes and machining centres.
ຄວາມສາມາດໃນການເຊື່ອມ
- Weldability of alloy 6026 is good.