ອາລູມິນຽມ, ໂລຫະປະສົມທາງການຄ້າ
Aluminium 6082 T6 Bar & Extrusions
ໂລຫະປະສົມອາລູມີນຽມໂຄງສ້າງທີ່ມີຄວາມແຂງແຮງສູງສຸດໃນຊຸດ 6000.
Aluminium alloy 6082 is a medium strength alloy with excellent corrosion resistance. It has the highest strength of the 6000 series alloys and is known as a structural alloy.
In plate form, 6082 is the alloy most commonly used for machining. As a relatively new alloy, the higher strength of 6082 has seen it replace 6061 in many applications. The addition of a large amount of manganese controls the grain structure which in turn results in a stronger alloy.
It is difficult to produce thin walled, complicated extrusion shapes in alloy 6082. The extruded surface finish is not as smooth as other similar strength alloys in the 6000 series.In the T6 and T651 temper, alloy 6082 machines well and produces tight coils of swarf when chip breakers are used.
ດາວໂຫຼດ PDF
ຂອບເຂດ
Round bar is supplied in the T6511 temper.
| ແບບຟອມຜະລິດຕະພັນ | Size Range | Size Range |
| From | To | |
| Round Bar (Imperial) | 3⁄16" | 16" |
| Round Bar (Metric) | 6.0mm | 50.0mm |
| Flat Bar | 3⁄8" x 1⁄8" | 6" x 1" |
| Square Bar | 1⁄4" | 4" |
| Square Box Section | 1⁄2" x 1⁄2" x 16swg | 4" x 4" x 1⁄4 |
| Rectangular Box Section | 1" x 1⁄2" x 16swg | 6" x 3" x 3⁄8" |
| Tube | 3⁄8" OD x 16swg | 6 1⁄2" OD x 1⁄4" |
| Channel | 3⁄8" x 3⁄8 2 x 1⁄16" | 10" x 3" x 3⁄8" x 1⁄2" |
| Tee Section | 1⁄2" x 1⁄2" x 1⁄16" | 3" x 3" x 3⁄8" |
| Equal Angle | 3⁄8" x 3⁄8" x 1⁄16" | 6" x 6" x 1⁄2" |
| Unequal Angle | 3⁄4" x 1⁄4" x 1⁄16" | 6" x 3" x 3⁄8" |
ກະລຸນາຮັບຊາບ
ຖ້າທ່ານບໍ່ເຫັນສິ່ງທີ່ທ່ານກຳລັງຊອກຫາ, ກະລຸນາຕິດຕໍ່ຫາທ່ານ ສູນບໍລິການທ້ອງຖິ່ນ ກັບຄວາມຕ້ອງການສະເພາະຂອງທ່ານ.
6082 T6 Aluminium Related Specifications
| ລະບົບ / ມາດຕະຖານ | ປະເທດ / ພາກພື້ນ | ຊັ້ນ / ຕຳແໜ່ງ |
| AA | ສະຫະລັດອາເມລິກາ | 6082-T6 |
| ສະຫະປະຊາຊາດ | ສາກົນ | A96082 (6082-T6) |
| ອັງກິດ / DIN | ເອີຣົບ | EN AW-6082-T6 / 3.2315 |
| ຊື່ EN | ເອີຣົບ | AlSi1MgMn-T6 |
| GB | ຈີນ | 6082-T6 |
| ບີເອສ | ອັງກິດ | 6082-T6 (HE30-T6, equivalent) |
ຊັບສິນ
ສ່ວນປະກອບທາງເຄມີ
Alloy 6082
| ທາດເຄມີ | % ປັດຈຸບັນ |
| ແມງການີສ (Mn) | 0.40 - 1.00 |
| ທາດເຫຼັກ (Fe) | 0.00 - 0.50 |
| ແມກນີຊຽມ (ມກ) | 0.60 - 1.20 |
| ຊິລິໂຄນ (Si) | 0.70 - 1.30 |
| ທອງແດງ (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| ສັງກະສີ (Zn) | 0.00 - 0.20 |
| ໄທທານຽມ (Ti) | 0.00 - 0.10 |
| ໂຄຣມຽມ (Cr) | 0.00 - 0.25 |
| ອື່ນໆ (ແຕ່ລະອັນ) | 0.00 - 0.05 |
| ອື່ນໆ (ທັງໝົດ) | 0.00 - 0.15 |
| ອາລູມິນຽມ (Al) | ຍອດເງິນ |
ຄຸນສົມບັດທາງກົນຈັກ
Open & Hollow Profile 5mm to 25mm Wall Thickness
| ຊັບສິນທາງກົນຈັກ | ມູນຄ່າ |
| ຫຼັກຖານຄວາມກົດດັນ | 260 Min MPa |
| ຄວາມຕ້ານທານແຮງດຶງ | 310 Min MPa |
| ການຍືດຕົວ A50 ມມ | 8 Min % |
| ຄວາມແຂງ Brinell | 95 HB |
| ການຍືດຕົວ A | 10 Min % |
Open & Hollow Profile Up To 5mm Wall Thickness
| ຊັບສິນທາງກົນຈັກ | ມູນຄ່າ |
| ຫຼັກຖານຄວາມກົດດັນ | 250 Min MPa |
| ຄວາມຕ້ານທານແຮງດຶງ | 290 Min MPa |
| ການຍືດຕົວ A50 ມມ | 6 Min % |
| ຄວາມແຂງ Brinell | 95 HB |
| ການຍືດຕົວ A | 8 Min % |
Tube 5mm to 25mm Wall Thickness
| ຊັບສິນທາງກົນຈັກ | ມູນຄ່າ |
| ຫຼັກຖານຄວາມກົດດັນ | 260 Min MPa |
| ຄວາມຕ້ານທານແຮງດຶງ | 310 Min MPa |
| ການຍືດຕົວ A50 ມມ | 8 Min % |
| ຄວາມແຂງ Brinell | 95 HB |
| ການຍືດຕົວ A | 10 Min % |
Tube Up to 5mm Wall Thickness
| ຊັບສິນທາງກົນຈັກ | ມູນຄ່າ |
| ຫຼັກຖານຄວາມກົດດັນ | 250 Min MPa |
| ຄວາມຕ້ານທານແຮງດຶງ | 290 Min MPa |
| ການຍືດຕົວ A50 ມມ | 6 Min % |
| ຄວາມແຂງ Brinell | 95 HB |
| ການຍືດຕົວ A | 8 Min % |
Bar 200mm to 250mm Dia. & A/F
| ຊັບສິນທາງກົນຈັກ | ມູນຄ່າ |
| ຫຼັກຖານຄວາມກົດດັນ | 200 Min MPa |
| ຄວາມຕ້ານທານແຮງດຶງ | 270 Min MPa |
| ຄວາມແຂງ Brinell | 95 HB |
| ການຍືດຕົວ A | 6 Min % |
Bar 150mm to 200mm Dia. & A/F
| ຊັບສິນທາງກົນຈັກ | ມູນຄ່າ |
| ຫຼັກຖານຄວາມກົດດັນ | 240 Min MPa |
| ຄວາມຕ້ານທານແຮງດຶງ | 280 Min MPa |
| ຄວາມແຂງ Brinell | 95 HB |
| ການຍືດຕົວ A | 6 Min % |
Rod & Bar 20mm to 150mm Dia. & A/F
| ຊັບສິນທາງກົນຈັກ | ມູນຄ່າ |
| ຫຼັກຖານຄວາມກົດດັນ | 260 Min MPa |
| ຄວາມຕ້ານທານແຮງດຶງ | 310 Min MPa |
| ຄວາມແຂງ Brinell | 95 HB |
| ການຍືດຕົວ A | 8 Min % |
Rod & Bar Up to 20mm Dia. & A/F
| ຊັບສິນທາງກົນຈັກ | ມູນຄ່າ |
| ຫຼັກຖານຄວາມກົດດັນ | 250 Min MPa |
| ຄວາມຕ້ານທານແຮງດຶງ | 295 Min MPa |
| ການຍືດຕົວ A50 ມມ | 6 Min % |
| ຄວາມແຂງ Brinell | 95 HB |
| ການຍືດຕົວ A | 8 Min % |
ຄຸນສົມບັດທາງກາຍະພາບທົ່ວໄປ
| ຊັບສິນທາງກາຍະພາບ | ມູນຄ່າ |
| ຄວາມໜາແໜ້ນ | 2.70 ກຣາມ/ຊມ³ |
| ຈຸດລະລາຍ | 555 °C |
| ການຂະຫຍາຍຕົວທາງຄວາມຮ້ອນ | 24 x 10-6/K |
| ໂມດູນຄວາມຍືດຫຍຸ່ນ | 70 GPa |
| ການນຳຄວາມຮ້ອນ | 180 W/m.K |
| ຄວາມຕ້ານທານໄຟຟ້າ | 0.038 x 10-6 Ω .m |
ແອັບພລິເຄຊັນ
- Highly stressed applications
- Trusses
- Bridges
- Cranes
- Transport applications
- Ore skips
- Beer barrels
- Milk churns
ຄຸນລັກສະນະ
- Excellent corrosion resistance
- ຄວາມແຂງແຮງປານກາງ
- Good machinability. In the T6 and T651 temper, alloy 6082 machines well and produces tight coils of swarf when chip breakers are used.
- Good weldability
ຂໍ້ມູນເພີ່ມເຕີມ
ຄວາມສາມາດໃນການເຊື່ອມ
- 6082 has very good weldability but strength is lowered in the weld zone. When welded to itself, alloy 4043 wire is recommended. If welding 6082 to 7005, then the wire used should be alloy 5356.
| ຂະບວນການ | ການໃຫ້ຄະແນນ |
| ຄວາມສາມາດໃນການເຊື່ອມ - ອາຍແກັສ | ດີ |
| ຄວາມສາມາດໃນການເຊື່ອມ - Arc | ດີ |
| ຄວາມສາມາດໃນການເຊື່ອມ - ຄວາມຕ້ານທານ | ດີ |
| ຄວາມສາມາດໃນການເປັນໂລຫະປະສົມ | ດີ |
| ຄວາມສາມາດໃນການເຊື່ອມ | ດີ |
ການຜະລິດ
| ຂະບວນການ | ການໃຫ້ຄະແນນ |
| ຄວາມສາມາດໃນການເຮັດວຽກໄດ້ - ເຢັນ | ດີ |
| ຄວາມສາມາດໃນການປຸງແຕ່ງ | ດີ |