Aluminium, BS-L
L111 Aluminium Alloy Bar & Extrusion T6511
Heat treatable aerospace aluminium alloy with very good corrosion resistance and weldability.
L111 is a medium strength extruded bar with an alloy strength somewhat higher than alloy 6061. It is not suitable for complex sections.
ດາວໂຫຼດ PDF
ຂອບເຂດ
ກະລຸນາຮັບຊາບ
ຖ້າທ່ານບໍ່ເຫັນສິ່ງທີ່ທ່ານກຳລັງຊອກຫາ, ກະລຸນາຕິດຕໍ່ຫາທ່ານ ສູນບໍລິການທ້ອງຖິ່ນ ກັບຄວາມຕ້ອງການສະເພາະຂອງທ່ານ.
L111 T6511 Aluminium Related Specifications
| ລະບົບ / ມາດຕະຖານ | ປະເທດ / ພາກພື້ນ | Grade / Designation / Note |
| AA | ສະຫະລັດອາເມລິກາ | No single official AA number; L111-T6511 is a BS aerospace code |
| ສະຫະປະຊາຊາດ | ສາກົນ | No specific UNS assigned; depends on the alloy defined in the spec |
| ອັງກິດ / DIN | ເອີຣົບ | No unique EN AW mapping; refer to the BS L111 material specification |
| GB (BS Aerospace) | United Kingdom | L111-T6511 – aluminium alloy extruded bars/sections, T6511 temper |
| ຈີໄອເອສ | ຍີ່ປຸ່ນ | No direct JIS equivalent published |
| AFNOR | ປະເທດຝຣັ່ງ | No direct AFNOR equivalent published |
ຊັບສິນ
ສ່ວນປະກອບທາງເຄມີ
Alloy L111
BS L111 (1971)
| ທາດເຄມີ | % ປັດຈຸບັນ |
| ແມງການີສ (Mn) | 0.40 - 1.00 |
| ຊິລິໂຄນ (Si) | 0.70 - 1.30 |
| ແມກນີຊຽມ (ມກ) | 0.50 - 1.20 |
| ທອງແດງ (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| ທາດເຫຼັກ (Fe) | 0.00 - 0.50 |
| Tin (Sn) | 0.00 - 0.05 |
| ໂຄຣມຽມ (Cr) | 0.00 - 0.25 |
| ນິກເກີນ (Ni) | 0.00 - 0.10 |
| Lead (Pb) | 0.00 - 0.05 |
| ໄທທານຽມ (Ti) | 0.00 - 0.20 |
| ສັງກະສີ (Zn) | 0.00 - 0.20 |
| ອາລູມິນຽມ (Al) | ຍອດເງິນ |
ຄຸນສົມບັດທາງກົນຈັກ
Alloy L111 - Mechanical Properties T6511 Temper for Various Dimensions
BS L111 (1971)
| ຊັບສິນທາງກົນຈັກ | ມູນຄ່າ |
| >20mm Proof Strength | 255 Min |
| >20mm Tensile Strength | 295 Min |
| >20mm Elongation | 7% min |
| 20mm - 150mm Proof Stress | 270 min |
| 20mm - 150mm Tensile Strength | 310 Min |
| 20mm - 150mm Elongation | 8% min |
| 150mm - 200mm Proof Stress | 240 Min |
| 150mm - 200mm Tensile Strength | 280 Min |
| 150mm - 200mm Elongation | 5% Min |
ຄຸນສົມບັດທາງກາຍະພາບທົ່ວໄປ
Alloy L111
BS L111 (1971)
| ຊັບສິນທາງກາຍະພາບ | ມູນຄ່າ |
| ຄວາມໜາແໜ້ນ | 2710 g/cm³ |
| ຈຸດລະລາຍ | 650 °C |
| ການຂະຫຍາຍຕົວທາງຄວາມຮ້ອນ | 23.10 x 10-6/K |
| ໂມດູນຄວາມຍືດຫຍຸ່ນ | 70000 GPa |
| ການນຳຄວາມຮ້ອນ | 167-216 W/m.K |
ແອັບພລິເຄຊັນ
- ສ່ວນປະກອບຂອງອາວະກາດ
- ການນຳໃຊ້ເຕັກໂນໂລຊີສູງ
ຄຸນລັກສະນະ
- Very good corrosion resistance
- Very good weldability (lowered strength values in the weld zone)
- Good machinability
- Good cold formability in T4 temper after a stabilizing heat treatment.
- Heat treatable medium high strength construction
- Medium high fatigue strength