Aluminium, Commercial Alloy
5083 H32 Sheet & Plate
A liga de alumínio de grau marítimo não tratável termicamente de maior resistência.
Aluminium 5083 is known for exceptional performance in extreme environments. 5083 is highly resistant to attack by both seawater and industrial chemical environments. Mechanical properties shown are for H32 temper.
BAIXAR PDF
Faixa
ATENÇÃO
Se você não encontrar o que procura, entre em contato com seu centro de serviço local com seus requisitos específicos.
5083 H32 Aluminium Related Specifications
| Sistema / Padrão | País / Região | Grau / Designação |
| AA | EUA | 5083-H32 |
| UNS | Internacional | A95083 (5083-H32) |
| EN / DIN | Europa | EN AW-5083-H32 / 3.3547 |
| Nome em Português | Europa | AlMg4.5Mn0.7-H32 |
| GB | China | 5083-H32 |
| JIS | Japão | A5083-H32 |
| DIN | Germany | 3.3547 (AlMg4.5Mn0.7-H32) |
| BS | Reino Unido | 5083-H32 (equivalent grade) |
| AFNOR | França | A-G4MC-H32 (equivalent to 5083-H32) |
Propriedades
Composição Química
Alloy 5083
| Elemento Químico | % Presente |
| Manganês (Mn) | 0.40 - 1.00 |
| Ferro (Fe) | 0.00 - 0.40 |
| Cobre (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| Magnesium (Mg) | 4.00 - 4.90 |
| Silício (Si) | 0.00 - 0.40 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.25 |
| Cromo (Cr) | 0.05 - 0.25 |
| Titânio (Ti) | 0.00 - 0.15 |
| Other (Each) | 0.00 - 0.05 |
| Others (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | Equilíbrio |
Propriedades Mecânicas
Sheet 0.2mm to 6.00mm
| Propriedade Mecânica | Valor |
| Tensão de Escoamento | 215 Min MPa |
| Resistência à Tração | 305 - 380 MPa |
| Dureza Brinell | 89 HB |
Propriedades Físicas Gerais
| Propriedade Física | Valor |
| Densidade | 2.65 g/cm³ |
| Ponto de Fusão | 570 °C |
| Expansão Térmica | 25 x 10-6/K |
| Módulo de Elasticidade | 72 GPa |
| Condutividade Térmica | 121 W/m.K |
| Resistividade elétrica | 0.058 x 10-6 Ω .m |
Aplicativos
- Shipbuilding
- Rail cars
- Vehicle bodies
- Tip truck bodies
- Mine skips and cages
- Pressure vessels
Characteristics
- Exceptional strength after welding
- Exceptional performance in extreme environments
- Not recommended for use in temperatures above 65oC
- Marine grade aluminium alloy
Informações Adicionais
Fabricação
| Process | Rating |
| Workability - Cold | Average |
| Usinabilidade | Poor |
Soldabilidade
When welding 5083 to itself or another alloy from the same sub-group, the recommended filler metal is 5183. Other suitable fillers are 5356 and 5556.
| Process | Rating |
| Weldability - Gas | Average |
| Weldability - Arc | Excelente |
| Weldability - Resistance | Excelente |
| Brazability | Poor |
| Solderability | Poor |