Aluminium, Commercial Alloy
6082 O Sheet & Plate
Liga de alumínio estrutural com a maior resistência da série 6000.
Aluminium alloy 6082 is a medium strength alloy with excellent corrosion resistance. It has the highest strength of the 6000 series alloys and is known as a structural alloy. In plate form, 6082 is the alloy most commonly used for machining.
As a relatively new alloy, the higher strength of 6082 has seen it replace 6061 in many applications. The addition of a large amount of manganese controls the grain structure which in turn results in a stronger alloy.
Plate can be cut to customer requirements. Please ask your local Service Centre for further details.
BAIXAR PDF
Faixa
ATENÇÃO
Se você não encontrar o que procura, entre em contato com seu centro de serviço local com seus requisitos específicos.
6082 O Aluminium Related Specifications
| Sistema / Padrão | País / Região | Grau / Designação |
| AA | EUA | 6082-O |
| UNS | Internacional | A96082 (6082-O) |
| EN / DIN | Europa | EN AW-6082-O / 3.2315 |
| Nome em Português | Europa | AlSi1MgMn-O |
| GB | China | 6082-O |
| BS | Reino Unido | 6082-O (HE30-O, equivalent) |
Propriedades
Composição Química
Alloy 6082
| Elemento Químico | % Presente |
| Manganês (Mn) | 0.40 - 1.00 |
| Ferro (Fe) | 0.00 - 0.50 |
| Magnesium (Mg) | 0.60 - 1.20 |
| Silício (Si) | 0.70 - 1.30 |
| Cobre (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.20 |
| Titânio (Ti) | 0.00 - 0.10 |
| Cromo (Cr) | 0.00 - 0.25 |
| Other (Each) | 0.00 - 0.05 |
| Others (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | Equilíbrio |
Propriedades Mecânicas
Sheet 0.4mm to 6.00mm
| Propriedade Mecânica | Valor |
| Tensão de Escoamento | 85 Max MPa |
| Resistência à Tração | 150 Max MPa |
| Dureza Brinell | 40 HB |
Propriedades Físicas Gerais
| Propriedade Física | Valor |
| Densidade | 2.70 g/cm³ |
| Ponto de Fusão | 555 °C |
| Expansão Térmica | 24 x 10-6/K |
| Módulo de Elasticidade | 70 GPa |
| Condutividade Térmica | 180 W/m.K |
| Resistividade elétrica | 0.038 x 10-6 Ω .m |
Aplicativos
- Highly stressed applications
- Trusses
- Bridges
- Cranes
- Transport applications
- Ore skips
- Beer barrels
- Milk churns
Characteristics
- Excellent corrosion resistance
- Medium strength
- Good machinability. In the T6 and T651 temper, alloy 6082 machines well and produces tight coils of swarf when chip breakers are used.
- Good weldability
Informações Adicionais
Soldabilidade
- 6082 has very good weldability but strength is lowered in the weld zone. When welded to itself, alloy 4043 wire is recommended. If welding 6082 to 7005, then the wire used should be alloy 5356.
| Process | Rating |
| Weldability - Gas | Bom |
| Weldability - Arc | Bom |
| Weldability - Resistance | Bom |
| Brazability | Bom |
| Solderability | Bom |
Fabricação
| Process | Rating |
| Workability - Cold | Bom |
| Usinabilidade | Bom |