Aluminium, Commercial Alloy
6106 T6 Extrusion
A wrought alloy with good corrosion resistance.
Aluminium alloy 6106 is an extrusion alloy designed to provide optimum combination of mechanical properties, complexity of shape, minimum section thickness and good surface finish together with the good resistance, weldability and formability associated with the 6000 series alloys.
BAIXAR PDF
Faixa
ATENÇÃO
Se você não encontrar o que procura, entre em contato com seu centro de serviço local com seus requisitos específicos.
6106 T6 Aluminium Related Specifications
| Sistema / Padrão | País / Região | Grau / Designação |
| AA | EUA | 6106-T6 |
| UNS | Internacional | A96106 (6106-T6) |
| EN / DIN | Europa | EN AW-6106-T6 |
| Nome em Português | Europa | AlMgSiMn-T6 |
| BS | Reino Unido | 6106-T6 (extruded profiles) |
Propriedades
Composição Química
Alloy 6106
| Elemento Químico | % Presente |
| Manganês (Mn) | 0.05 - 0.20 |
| Ferro (Fe) | 0.00 - 0.35 |
| Magnesium (Mg) | 0.40 - 0.80 |
| Silício (Si) | 0.30 - 0.60 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.10 |
| Titânio (Ti) | 0.00 - 0.10 |
| Cromo (Cr) | 0.00 - 0.20 |
| Cobre (Cu) | 0.00 - 0.25 |
| Other (Each) | 0.00 - 0.05 |
| Others (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | Equilíbrio |
Propriedades Mecânicas
Profiles only Up to 10mm Wall Thickness
| Propriedade Mecânica | Valor |
| Tensão de Escoamento | 200 MPa |
| Resistência à Tração | 250 Min MPa |
| Alongamento A50 mm | 6 Min % |
| Dureza Brinell | 75 HB |
| Elongation A | 8 Min % |
Propriedades Físicas Gerais
| Propriedade Física | Valor |
| Densidade | 2.70 g/cm³ |
| Ponto de Fusão | 655 °C |
| Expansão Térmica | 23.4 x 10-6/K |
| Módulo de Elasticidade | 69.5 GPa |
| Condutividade Térmica | 192 W/m.K |
| Resistividade elétrica | 0.035 x 10-6 Ω .m |
Aplicativos
- Structural applications
- Ladders, pylons and towers
- Railway Rolling Stock
- Marine applications
- Automotive structures
Characteristics
- Good corrosion resistance
- Good formability
- Good weldability
Informações Adicionais
Soldabilidade
| Process | Rating |
| Weldability - Gas | Bom |
| Weldability - Arc | Very Good |
| Weldability - Resistance | Bom |
| Brazability | Bom |
| Solderability | Bom |
Fabricação
| Process | Rating |
| Workability - Cold | Acceptable but limited in T6 temper |
| Usinabilidade | Bom |